השרים שקד ולוין מגבילים את כמות החקיקה בכנסת

השרים החליטו להגביל את כמות החוקים שחברי הכנסת או המפלגות יכולות להביא להצבעה, ובעקבות כך נוצר דיון סוער ע"י האופוזיציה בועדה

השרים החליטו להגביל את כמות החוקים שחברי הכנסת או המפלגות יכולות להביא להצבעה, ובעקבות כך נוצר דיון סוער ע"י האופוזיציה בועדה.

שרת המשפטים אמרה בוועדת הכנסת בדיון על רפורמת החקיקה שמובילה עם השר לוין: "מכסת חקיקה פרטית לפי חבר כנסת ולא לפי סיעה, לא אהפוך עובדי מדינה לפושעים, בלי דיאלוג בין הכנסת לממשלה לא נצליח".

עוד הוסיפה שקד ואמרה "כחברת ממשלה אני אומרת לכם שהכנסת לא עושה את עבודתה בפיקוח על הממשלה כיום, המצב הזה נח לשרים אבל זה לא מצב נכון בדמוקרטיה בריאה".

השרה אמרה גם כי "הכנסת הזו מחוקקת את עצמה לדעת, צריך לדבר על צמצום המכסות לוועדת שרים".

השרה הציעה שינוי שיטת המכסות על פי מכסה פר ח"כ ולא מכסה פר סיעה. השרה התבטאה נגד ההצעה לחייב הגעה של נציגי חברות ציבוריות ועמותות שלא מקבלות תמיכה מהדינה: "מי שמקבל תמיכה מהמדינה ראוי שיהיה מחוייב להגיע לוועדות אבל לא עמותה או חברה שלא מתוקצבת מהמדינה."

השרה אף הביעה עמדה בנושא הענישה הפלילית לעובד שלא מתייצב לוועדה: "נראה לי לא סביר להשית ענישה פלילית על עובד מדינה שלא מגיע לוועדה. לא אסכים לזה. אני כרגע בכלל בתהליך של דה פליליזציה של הורדה של עבירות פליליות למנהליות.
דין משמעתי אולי רלוונטי. אני לא אהפוך עובדי מדינה לפושעים. אם הכנסת תשכיל להסיט משאבים מחקיקה לפיקוח על הממשלה אני חושבת שכל הרשויות ירוויחו מזה."

השר יריב לוין שהשתתף ג"כ בדיון בוועדת הכנסת בדיון ברפורמת לוין-שקד-אדלשטיין: ״יש לקיים שימועים בכנסת לפני מינויי פקידות בכירה ושופטים, ולהקטין את עומס החקיקה שמעודד פופליזם על חשבון עבודה אמיתית ומטעה את הציבור.״

עוד הוסיף השר לוין: "אסור בשום אופן לעשות צעד של הגבלת החקיקה הפרטית בלי קבלה של כלי פיקוח על הממשלה. היום החקיקה הפרטית היא המפלט של חברי הכנסת- המקום היחיד שאפשר להשפיע בהיעדר כלים של פיקוח, תחת כלי פיקוח חייבים להכניס את הסוגיה של השימועים, בעיקר במינויים של הפקידות הבכירה, ומבחינתי גם של שופטים, ומינויים שהכנסת ממנה כמו מבקר המדינה".

עוד הוסיף השר: ״חייבת להיות מערכת שעוקבת אחרי תקציב מול ביצוע. אף אחד מהכנסת לא בודק שאני במשרד התיירות מנצל את התקציב שלי. אף פעם לא נשאלתי על ידי איש מהכנסת. יש עומס עצום על המערכת בכנסת בהיבט החקיקה הפרטית. מגישים חוק ומקבלים כותרת גדולה, וכשעוברים באמת את התהליך רואים שהדרך ארוכה ומסובכת. המנגנון מעודד פופוליזם על חשבון עבודה אמיתית ומטעה את הציבור. נכון להגביל ולצמצם את הצעות החוק כדי שהדיונים בוועדת שרים יהיו דיוני עומק ושלא יעברו רק חוקים זעומים בוועדה".

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.