עזריה נגד חוק המקוואות של גפני

בצל החלטת בג"צ שהכשיר את המקוואות גם עבור הנשים הרפורמיות, חה"כ משה גפני יחד עם חברי כנסת מש"ס והבית היהודי, מאיימים על שלמות הקואליציה, במידה ולא יעלה מחר לדיון חוק המקוואות בוועדת השרים לענייני חקיקה, ולמרות שהוא מופיע על סדר היום, וזאת בשל המחלוקת בתוך שורות הקואליציה. {הקואליציה נגד הקואליציה}

על פי הצעת החוק, טבילה במקוואות ציבוריים תיעשה רק על פי הנחיות הרבנות הראשית לישראל ועל פי ההלכה. מטרתו של החוק היא לשנות את פסיקת בית משפט העליון בג"ץ, שקבע כי גם הרפורמים והקונסרבטיבים יטבילו לגיור במקוואות, ולסכל את עתירת הנשים הרפורמיות הדורשות לטבול ללא בלנית.

מי שמתכוונת לסכל את הצעת החוק של גפני היא חברת הכנסת רחל עזריה (כולנו) יו"ר השדולה ליהדות ישראלית, וחברת הקואליציה שמתנגדת לחוק,

בשיחה עם אתר קוקר, היא אומרת  כי "חוק המקוואות כפי שמובא יאפשר שליטה קיצונית של הרבנות על חייהן של נשים בישראל. עד היום, תפקיד הרבנות היה לאפשר שירותי דת כמו טבילה במקווה, לכל מי שתרצה. כל אשה טבלה לפי המסורת שלה, לפי שיקול דעתה, ולפי הרב שנוהגת לשאול. כעת הרבנות הראשית מחליטה לכל אישה כיצד ואיך לטבול. החוק הזה בעצם יאסור על טבילה של נשים כסגולה ללידה קלה, סגולה להצלחת טיפולי פוריות, ואף טבילת נשים שמטעמים אישיים מבקשות לטבול ללא בלנית. נשות אנשי קבע וחיילים שמקבלות היתר לטבול מוקדם יותר יוגדרו עברייניות. מנסים לשלוט באופן בוטה בחיים הפרטיים של נשים. פגיעה כזו בנשים היא בלתי מידתית ובלתי נסבלת ומהווה חציית קו אדום ביחסי דת ומדינה".

יצויין כי ביהדות התורה מאיימים כי אם החוק לא יעבור הם לא יהיו יותר מחוייבים לשלימות הקואליציה, מחר צפויה להתקיים הפגנה של נשים אורתודוקסיות מול משרד ראש הממשלה שטוענות כי ההצעה הזו תפגע בדרישתם "לטבול בלי בלנית". לדברי הנשים, הן חשות בשנים האחרונות כי זכויותיהם הבסיסיות בעת טבילתם נפגעו.

גם בבית היהודי דורשים תיקון לחוק הנוכחי, חה"כ שולי מועלם רפאלי דורשת מחה"כ גפני להשאיר את תקנות סגן שר הדתות לשעבר אלי בן דהן הקובעת כי לבלניות אין זכות לחקור נשים הבאות לטבול.

בשיחה עם קוקר חה"כ מועלם הסבירה מדוע היא מתנגדת לחוק, "זה לא הגיוני שבחורה רווקה תרצה לעלות להר הבית וכשתגיע לטבול הבלנית תחקור אותה ותאסור עליה לטבול בגלל שהיא פוסקת שאסור לעלות להר הבית".

בעקבות ההתנגדויות לחוק מתוך הקואליציה, פועל חבר הכנסת גפני  בנושא כדי להגיע להסכמות. מלשכתו נמסר שהחוק יעלה מחר כרגיל.

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.