בתום דיון סוער: הממשלה אישרה את חוק הלאום

חילופי האשמות ועקיצות בין רה"מ ללבני ולפיד. במהלך ישיבת הממשלה נתניהו זעם על המתנגדים לחוק: "עמדה רופסת איננה משרתת את המציאות", לפיד עקץ: "לא כל מי שלא חושב כמוך רופס"

הצעות חוק הלאום שנידונו היום (ראשון) בממשלה הפכו את ישיבת הממשלה לקרקס, עקיצות, הערות הפכו למנת חלקה של ישיבת הממשלה.

בתום חילופי דברים קשים בממשלה, אישרו היום (א') שרי הממשלה את חוק הלאום, לפיד לבנ ולבנת התנגדו, ונדמה כי הבחירות כבר בפתח.

וידאו באדיבות רשת

 

ראש הממשלה בנימין נתניהו נתניהו האשים את ציפי לבני שהתנגדותה לחוק גרמה לתסבוכת: "אם ציפי הייתה מתנהגת אחרת לא היינו מגיעים להיום. כשזה נוגע לחוקים אחרים – לא נהגת כך".

לבני לא נותרה חייבת והשיבה: "זה שוב קשור לעיתון?", וראש הממשלה השיב לה: "כן אבל לעיתון אחר".

נתניהו אמר עוד כי  "עמדה רופסת איננה משרתת את המציאות הנוכחית", כאן הצטרף לפיד לוויכוח ואמר: "ראש הממשלה, לא כל מי שלא חושב כמוך רופס. מנחם בגין וז'בוטינסקי לא היו מתקבלים היום לליכוד".

שרי יש עתיד תקפו את יוזם הצעת החוק מהליכוד: "אלקין זה הזנב שמקשקש בכלב. לוקחים את כל הממשלה לחוסר הסכמה במקום שהיו יכולים להסכים". שר החינוך פירון קרא לנתניהו: "אל תחלק אותנו ללאומיים וללא לאומיים. אני לאומי, אני בעד חוק הלאום אבל אני לא בעד החוק של אלקין. אל תבעיר מדורה בין תומכי החוק! אם חוק אלקין יעבור- לא יהיה חוק לאום וזה חבל".

שר הרווחה ח"כ מאיר כהן, אמר בדיון: "ביום כזה אני רוצה דווקא להסתכל על תלמידתי בעבר, לוסי האריש, שנלחמתי יחד איתה לפני יותר מ-20 שנה, שתצא לגדנ"ע והכנה לצה"ל ככל התלמידים בבית הספר בדימונה".

לדבריו, מדינת ישראל מוגדרת בחוקי היסוד כ"יהודית ודמוקרטית" והגדרה זו נתקבלה על ידי כל הסיעות הציוניות בכנסת ועל דעת בית המשפט העליון. "בעקבותיה תוקנו גם חוקים אחרים שהגדירו את ישראל בצורות אחרות", אמר כהן. "היא נלמדת בבתי ספר והפכה להיות מטבע לשון של ההסברה הישראלית. בהגדרה זו ו' החיבור חשובה ביותר, ומשמעותה הוא שבצד היותה מדינה יהודית, ישראל היא גם דמוקרטית. איני יכול לתאר לעצמי נזק חמור מזה לערכים החינוכיים עליהם אנו מחנכים את ילדינו מאשר הנמכה זו של קומתה הדמוקרטית של ישראל".

 

בפתח ישיבת הממשלה אמר נתניהו: "היום אני מביא לממשלה את חוק הלאום והעקרונות שאני מאמין שצריכים להנחות את חקיקתו. מדינת ישראל היא מדינת הלאום של העם היהודי. יש בה שוויון זכויות אישי לכל אזרח ואזרח, ואנו מקפידים על כך. אבל, זכויות לאום יש רק לעם היהודי: דגל, המנון, הזכות של כל יהודי לעלות לארץ, וסממנים לאומיים אחרים. אלה מוקנים רק לעמנו, במדינתו האחת והיחידה".

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.