עימות סוער בכנסת: ראש עיריית לוד: "לא רוצה חרדים באחיסמך" גפני:יצא המרצע מן השק, גזענות נגד חרדים!

חילופי דברים קשים מאד נרשמו היום בדיון וועדת הפנים, בין חברי כנסת חרדיים לבין ראש העיר לוד, מר יאיר רביבו. חברי הכנסת החרדיים טענו כי ראש העיר מעכב את חתימתו על תכנית שכונה שתוכננה על שדות מושב אחיסמך וכי הוא פוגע ברוכשים רבים. ראש העיר טען מנגד כי לא נעשתה בדיקה יסודית לגבי האופי הסוציואקונומי של הרוכשים וכי כניסה של חרדים כה רבים לעיר, בבת אחת, עלולה לפגוע בחוסן הכלכלי של העיר. חלק מחברי הכנסת החרדים טענו כי מדובר ביחס פוגעני כלפי הציבור החרדי. ח"כ אריאל אטיאס (לשעבר שר הבינוי והשיכון) אמר כי לראש העיר אין סמכות לעכב את חתימתו על תכנית להפקדה ודרש מראש העיר לחתום על התכנית. בתגובה אמר ראש העיר, רביבו: לא אחתום על פוטנציאל לגרעון". ח"כ אטיאס ענה לו: מי יפצה את הצעירים, אתה? יצא המרצע מן השק. גזענות נגד חרדים!". ח"כ משה גפני צעק לעבר ראש העיר: "ראש עיר עם כיפה אומר לא לאנשים דתיים. גזענות!" בתגובה קרא רביבו: " חצוף, מי אתה?" וח"כ ישראל אייכלר ענה לו: "אתה יותר גרוע מראש עיר ערבי. אתה כובש זר בלוד".

למרות חילופי הדברים הקשים, יו"ר הוועדה, ח"כ מירי רגב, הצליחה לקיים דיון ענייני המתייחס לקידום העיר לוד. במהלך הדיון  עלו כמה נקודות חשובות הנוגעות לחוסנה הכלכלי של העיר. ח"כ מירי רגב שאלה את נציגי הממשלה שנכחו בדיון האם יש כוונה להכניס את העיר לוד לתוך מפת העדיפות הלאומית והאם יש תכנית להמשיך להחיל על לוד החלטת ממשלה מיוחדת לקידום העיר, שהסתיימה בסוף שנת 2013. מר דן להב, סגן ראש מרכז תיאום ובקרה בלשכת ראש הממשלה, אמר כי קידום העיר לוד הוא פרויקט חשוב וקיימים עדיין אתגרים רבים על מנת להביא את העיר לעצמאות כלכלית. עוד אמר כי משרד רה"מ מלווה את העיר מזה למעלה מ-3 שנים וימשיך ללוות את העיר. "העיר תעלה על דרך המלך" אמר מר להב.

ח"כ איציק שמולי, המתגורר בלוד יחד עם גרעין סטודנטים שעמד בראשו, אמר כי לוד היא "עיר טובה עם אנשים נפלאים". ברם, הוא הזהיר כי רבים מהצעירים מתבוננים בקדנציה הזו של ראש העיר בציפייה ובוחנים את עתידם בעיר. הוא קרא למשרד רה"מ לחזק את ההון האנושי בעיר.

ראש העיר לוד, יאיר רביבו, ביקש כי העיר תוכנס לתוך מפת העדיפות הלאומית. כמו כן ביקש כי יאושר לעירייה צו מיסים המאפשר לעודד מרכזי מסחר המשתרעים בשטח העולה על 10,000 מ"ר. הוא ציין כי באזור התעשייה ישנם 75,000 מ"ר ריקים. מר יונתן בר סימן טוב, ממשרד האוצר, השיב כי ישנה מדיניות כללית של תעריפי ארנונה נמוכים ברשויות חלשות על מנת למשוך עסקים ואולם הוא לא ציין אם בעיר לוד מדיניות זו תיושם. מר ששי דקל ממשרד הפנים, אמר כי משרדי הפנים והאוצר פיתחו סימולציה המאפשרת ארנונה מופחתת אך זו לא יושמה עדיין בשנת 2013. נציגת משרד הכלכלה אמרה כי המשרד מסייע לעסקים אך ורק על בסיס מפת העדיפות הלאומית. חברי הכנסת זבולון כלפה ודוד אזולאי אמרו כי פיתוח העיר לוד הוא אינטרס כללי. ח"כ כלפה אמר כי כדי לקדם אינטרס זה, על משרדי הממשלה "לצאת קצת מהפורמליסטיקה".

בסיכום הדיון אמרה ח"כ מירי רגב כי וועדת הפנים תמשיך לפעול למען העיר לוד וייתכן כי בקרוב הוועדה תקיים סיור בעיר. היא אמרה כי תפנה אל רה"מ להכניס את העיר אל מפת העדיפות הלאומית. בנוסף, ביקשה לקיים בקרוב דיון, בשיתוף מנהל התכנון, אודות העובדה

ש- 25,000 מתושבי העיר לוד עדיין אינם מחוברים למים, ביוב ותשתיות אחרות. היא ביקשה מנציגי משרדי הפנים והאוצר להגיע עד הדיון הבא עם תשובות לגבי הקלות בארנונה. כמו כן ביקשה מהם התייחסות לבקשת ראש העיר להקלה בהיטלים ואגרות בפרויקטים של התחדשות עירונית. ח"כ רגב ביקשה גם  מנציגי משרדי הכלכלה והאוצר לבחון סיוע לאזורי תעסוקה חדשים בלוד. בסוף הדיון המליצה ח"כ רגב להיפגש עם ח"כ משה גפני ולמצוא נוסחה לפתרון בעיית רוכשי הקרקעות בשכונת אחיסמך.

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.