עין טובה

הורים כמה חשוב להעביר לילדים ביקורת טובה, להסתכל בעין טובה ובכך להראות להם שהם טובים, נבונים, חכמים ויפים, כלל ברזל: להסתכל על הסביבה בעין טובה, זה טוב לסביבה, לילדים, לבן הזוג, אבל זה טוב לא פחות לנו ההורים // מאת: מנוחה פוקס

שאלה:

ילדי בן ה- 9 בטוח שאף אחד לא אוהב אותו, שאף אחד לא רוצה אותו, שלאף אחד לא אכפת ממנו. הוא מסתובב כל היום בפנים כועסות ובאמת זה לא נכון,

הוא ילד אהוב ונחמד בכיתה ובין החברים, ובבית הוא ממש ממש אהוב על כולנו, גם על ההורים וגם על האחים.

למה זה קורה לו?

איך מלמדים אותו שהוא כן אהוב וכן אכפת ממנו?

תשובה:

  1. אנשים רבים מרגישים שהם לא שווים. המסקנה הזו שהסיקו לעצמם מגיעה מתוך זה שהשרישו להם משהו בילדותם, שנתנו להם להבין שהם קשיי הבנה, שנתנו להם להאמין בכך שהם אינם מפעילים שקול דעת מעולם, שהבהירו להם באופן חד משמעי שהם זייפנים, תאוותנים, ביישנים, אנטיפטיים או כעסניים. ילד ששומע כל הזמן שהוא עצלן, ביישן, או ילד רע, ימשיך להאמין במה שאמרו לו כל הימים.
  2. אתה רוצה להעיר הערה לילדך? העמד את עצמך במקומו. האם היית רוצה שכך יאמרו לך? אולי כך דיברו אליך כשאתה למדת בבית ספר? האם אהבת את זה? למה שתעשה זאת לילדיך?
  3. אתם בעין טובה שלכם תגרמו לכך שהילד יגדל בעל דימוי עצמי גבוה. קשה לחפש ולמצוא את המעשה הטוב כל עת, אבל שווה לכם לחפש אותו.

ככל שהילד ישמע יותר שהוא טוב, נבון, חכם ויפה, הוא יגדל חזק ואיתן, לא מוג לב ופחדן.

  1. אל תזלזלו בחסרון שהילד מאמין בו. הביאו כנגדו את היתרון או את החיובי.

אם הילד סובל מזה שהוא נחשב לעצלן, הוכיחו לו בדוגמאות שונות שהוא לא כזה. הנה, עובדה שלא התעצלת ללכת לחנות.  אל תתאמצו להוכיח לו כל העת שהוא לא עצלן, רק הביאו אותו להבנה שאתם רואים את חריצותו. אבל אל תחמיאו יותר מדי, אם תתאמצו מדי ותחמיאו מחמאות שווא – הוא עלול לראות את מאמציכם ולהבין שאתם אינכם דוברי אמת.

כלל ברזל

להסתכל על הסביבה בעין טובה, זה טוב לסביבה, לילדים, לבן הזוג, אבל זה טוב לא פחות להורה עצמו.

לסגל עין טובה לעצמי, זה להאמין בעצמי שאמצא טוב בכל דבר והרי זה גלגל סובב:

אם אמצא טוב, אז יהיה טוב. אם יהיה טוב – יהיה לי קל יותר למצוא אותו.

הכול מתחיל בי, ההורה.

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.