לא בשנת השמיטה: כך תעצבו את הגינה ותתמודדו עם מזיקי קרקע

אין כמו עיצוב גינות מטופח. תמיד הצמחייה מלבלבת והדשא נראה מושלם. אולם לא אחת תוקפים את הצמחייה שלנו מזיקים שגומים לעיצוב גינות להיראות גרוע ואף עלולים לגרום לצמחיה שלנו לנבול

אזהרה: המאמר לא נועד לשנות שמיטה, כהשנה תשע"ה

אין כמו עיצוב גינות מטופח. תמיד הצמחייה מלבלבת והדשא נראה מושלם. אולם לא אחת תוקפים את הצמחייה שלנו מזיקים שגורמים לעיצוב גינות להיראות גרוע ואף עלולים לגרום לצמחיה שלנו לנבול. כל עוד עיצוב גינות שלכם כולל צמחייה סטנדרטית ועצים מוכרים סביר להניח כי המזיקים יהיו יחסית מועטים וגם אם יהיו ניתן יהיה לטפל בהם בקלות. עיצוב גינות מלבלב ופורח מחייב אותנו כבעלי הגינה לבדוק בתדירות קבועה את הצמחייה שלנו ולאתר את המזיקים השונים באשר הם. אם אין בידינו לעשות כך או שאנו רוצים להימנע מומלץ כי גנן מקצועי יבקר אחת לתקופה וישמר את עיצוב גינות בכך שיבדוק את הצמחייה ויזהה אם קיימים מזיקים.

צמחי פרי ועיצוב גינות

לא מעט גינות פרטיות משלבות בתוך עיצוב גינות עצי פרי שונים, ביניהם עצי הדר, תאנה, שקדייה וכדומה.

רוב עצי ההדר כגון לימון, תפוז וקלמנטינה סובלים ממזיקים כגון זחל המערות שאותו חייבים להסיר מהעץ. המזיק תוקף את העלים ומקמט אותם, דבר שמזיר גם לעיצוב גינות שלנו,  בתוך הקימוט הוא מטיל את ביציו ומתרבה, הטיפול מתבצע על ידי חומר כימי שמוחדר לשורשי העץ. עץ התאנה לעומת זאת מותקף לרוב על ידי מזיק אחר  שנקרא כנימה קמחית, מזיק זה למעשה יוצר מעין גבשושיות שעירות על עלי העץ, לאט לאט העלה קמל ומתייבש. מומלץ באופן שיטתי ובתדירות קבוע לבצע טיפול נגד מזיקים, בין אם העץ בריא או נגוע.

עיצוב גינות ומזיקי קרקע

הקרקע בגינה שלנו למעשה מהווה את היסוד והבסיס לכל הצמחייה שלנו. לרוב עיצוב גינות מושפע מסוק הקרקע הקיימת, קרקע חולית מתאימה לצמחייה אחרת מאשר קרקע בוצית, כך שלמעשה עיצוב גינות מושפע באופן ישיר מסוג הקרקע. כמו העצים גם בקרקע יש מזיקים, אלו מזיקים שיכולים לגרום לעץ בוגר לנבול ולקמול כמעט בין לילה. דוגמה בולטת היא עש המדשאות (פרודניה) עש זה מטיל את ביציו בשכבה הנמוכה ביותר של המדשאה, הזחלים אוכלים ומכרסמים את שורשי הדשא, עיצוב גינות שלם יכול להיהרס רק בגלל אותם תולעי פרודניה. כאשר הזחל מגיע לבגרות הוא הופך לפרפר (עש) שמתעופף ומטיל ביצים נוספות. אי טיפול או הזנחה של מזיק זה יכול לגרום לעיצוב גינות נזק כמעט בלתי הפיך. תופעת מזיקי הקרקע נובעת לרוב מהשקיה יתירה או השקיה בשעות הערב, האדמה לא מספיקה לנקז את מי ההשקיה ומשמשת קרקע פורייה לגידול מזיקים שונים. כאשר מזהים מזיקי קרקע מומלץ ראשית להפסיק את ההשקיה לפרק זמן קצר ולבצע טיפול נגד אותו מזיק שהתגלה.

1 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

  1. הלו???
    אנחנו בשנת שמיטה.
    כאילו מה, שכחתם??

    משתמש אנונימי (לא מזוהה) |
    הגב