עיצוב הבית

עולם העיצוב מתאפיין בעמידה על קו התפר שבין ייצור טכנולוגי המוני לבן הכמיהה של הצרכן ליצירת אינדיבידואל אישי, כזה שיבדיל אותו מהשאר, שיאפשר לו להביע את עצמו בדרך מקורית. הטכנולוגיה המתקדמת מאפשרת זאת // חדשנות בעיצוב הבית

"הצרכן מחפש נעל שעוצבה על ידי יוצר בעל סיפור מעניין, בתהליך ייצור ידני המבטיח שמדובר בנעל ייחודית, אחת מתוך סדרה מוגבלת. באותו ארון נעליים של אותו צרכן, יכול להיות גם זוג נעליים שנרכשו ברשת במספר בודד של שקלים". על הרצף הזה בין הקדמה הטכנולוגית ובין הייצור המסורתי המספק סיפור מקורי, מתפתחות המגמות המובילות והמשפיעות ביותר עלינו כצרכנים שרוכשים אופנה, משפצים את הבית, אוכלים במסעדות ומבקרים ביעדים אקזוטיים ברחבי הגלובוס."

המעצבת ענת אגסי, מנהלת תחום אדריכלים בחברת אלוני חושפת את ששת המגמות והטרנדים שיככבו בעולם עיצוב הבית בשנת 2019:

רטרו – החזרה אחורה למוצרים המוכרים, מתעצמת דווקא כעת בעידן הטכנולוגי המואץ ביותר שחוותה האנושות. הייצור ההמוני, הידיעה שהכל אפשרי, יוצרים געגוע לעולם הישן בו אנחנו שולטים במה שקורה.  אנחנו מבקשים להיאחז במשהו מוכר, אהוב, מפעם, כזה שיעזור לשמור על סוג של שפיות בתוך הבלגן העצום שמתחולל סביבנו. הרטרו היא מגמה חוצת ענפים והסיבה להתפתותה, מבטיחה שהיא תמשיך ותעמיק גם בשנים הבאות. את קולקציות הרטרו ניתן לראות בחנויות הריהוט, חנויות הקרמיקה והכלים הסניטריים המציגות אריחים מעוטרים 'כמו של פעם', אסלות ומיכלי הדחה במראה נוסטלגי, שימוש גובר בזכוכיות מעוטרות במראה של פעם ועוד.

אינדווידואל אישי ופרסונליזציה – הרצון להתבלט ולהתבדל מהשאר, הוביל חברות רבות לייצר ייצור פרסונאלי, המאפשר לכל אחד להביע את עצמו בדרכו המקורית. הפרסונאליזציה באה לידי ביטוי החל מהקייסים שאנו בוחרים לטלפון הסלולרי, דרך עיצוב אישי של נעלי התעמלות ואף אדריכלים ומעצבי פנים שמזמינים דרך חברות הקרמיקה ייצור פרסונאלי של סדרות אריחים. אנחנו מבקשים היום יותר ויותר מוצרים ושירותים בהתאמה אישית.

נוחות – לצד היפה והאסתטי,  קיימת דרישה לנוחות ופרקטיקה. העולם מתפתח בקצב מסחרר, כמות ומהירות המידע שעוברים לנו בראש מהירה ורחבה פי עשרות מונים בהשוואה למה שהיה כאן לפני עשור. הכמויות המסחררות, מעייפות ומהוות סוג של משאבת אנרגיה. הקצב המהיר הזה, יצר כמיהה שרק הולכת וגוברת, ליצירת סביבה נוחה. כן. אנחנו רוצים יפה, אבל חשוב לנו שיהיה גם פרקטי, פחות כאבי ראש ופחות מחשבה על איך לתחזק דברים. אגסי מחדדת בעניין הזה – "חלק מהסיבה שאריחי גרניט פורצלן במראה של חומרים טבעיים  מבוקשים כל כך בקרב האדריכלים והצרכנים הפרטיים היא בדיוק זה – הם מקבלים משהו שהוא גם מוצא חן בעיניהם ברמה האסתטית, אך גם מייצר להם את אותו שקט שהם מבקשים כשמציע רמה פרקטית גבוהה ללא צורך בתחזוקה מיוחדת".

חווית האירוח – אלוני – עיצבה סנדרה חליווה צילום ליאור טייטלר

חוויית אירוח – המלון נכנס אל המרחב הפרטי: השמים הפתוחים הובילו להורדת מחירים וחו"ל בשנים האחרונות קרוב מתמיד. הישראלי הממוצע מבקר בריזורטים נחשקים ובמלונות בוטיק מרהיבים ברחבי העולם. השנים האחרונות העלו שאלה – למה כל הנוחות המלונאית הזאת לא יכולה להיות חלק משגרת היומיום? זה שהסתיימה החופשה לא אומר שאי אפשר להמשיך ולהינות מקו אדריכלי ועיצובי כמו זה שמציע המלון. אדריכלים ומעצבים רבים יעידו כי הם נדרשים יותר ויותר לתכנן סוויטת מלונאיות בתוך חללי הבית הפרטי. אנשים רוצים לצאת לחופשה בבית שלהם. זאת אחת הנגזרות של מגמת הנוחות, שרק הולכת ומתעצמת.

חללים קומפקטיים מולטיפונקציונאליים – משאבי הקרקע הנמצאים במחסור תמידי, מאיצים את הבניה לגובה. אם בעבר בניין ממוצע עמד על 15-20 קומות,  הרי שכיום אנחנו מדברים על בניינים בני 40,50,60 ואף יותר קומות. שטח הדירה הממוצעת מצטמצם ומוביל מעצבי מוצר לחשוב חכם וקטן. המגמה הקומפקטית מציעה נוחות במיטבה, אינה מוותרת על רמה ארגונומית גבוהה ומציעה פריטי ריהוט צרי מידות, לצד תכנון מולטי פונצקניואלי. כך, כוננית כניסה יכולה להפוך במחי משיכת יד לשולחן אוכל רחב, שולחן סלון נמוך המתרחב ומוגבה לכדי שולחן אוכל, שימוש גובר במחיצות המאפשרות להפוך חלל במרחב הציבורי של הבית לחדר אורחים, יחידות מיטה שצידן האחד מציע מערכת קיר מתקדמת והצד השני מיטת נוחות. בסיבוב קל, נפתחת המערכת למיטה בעת שמגיעים אורחים, וחוזרת להיות מערכת מידוף פרקטית בימים שבשגרה.

אמבטייה מעוצבת – עיצוב סנדרה חליווה // צילום: ליאור טייטלר

מודעות לסביבה והפחתה בשימוש ברעלנים – המודעות לאיכות הסביבה הפכה וממשיכה להפוך את יחסנו לסביבה חלק בלתי נפרד משגרת חיינו, גם אם אנחנו לא ירוקים בנשמתנו. למגמה הזאת, משיקה גם מגמת האוכל הבריא שלמדה אותנו לפתח מודעות לאכילה מזינה ובריאה. באופן כללי הפכנו מודעים יותר ובעלי מידה מתפתחת של אחריות כלפנו, כלפי ילדנו וכלפי הסביבה כולה-  חשוב לנו לגור בבית שבנוי מחומרים ידידותיים שקירותיו צבועים בצבעים שאינם רעילים ומחופים באריחים ידידותיים לסביבה, בית שצורך אנרגיה במידה מופחת, ובכך מפחית את רמת זיהום האוויר, משום שתכננו בחוכמה את המפתחים שלו,  ועוד.

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.