עיצוב החדר בגיל ההתבגרות – טיפים

גיל ההתבגרות מגיע כל כך מהר, יש שיאמרו – מהר מדי. גם במשפחות מרובות ילדים, ההורים בדרך כלל מעידים שלא משנה כמה מהילדים כבר בגרו, תמיד גיל ההתבגרות של הילד הבא תופס אותם בהפתעה… וכמו תמיד, כל המתבגרים שונים זה מזה ודומים זה לזה בעת ובעונה אחת. הנער המתבגר שלכם ודאי גדל למימדים חדשים ויש לו דרישות וצרכים משלו כעת. ועם זאת, הכול מצלצל כה מוכר.

ועכשיו נשאלת השאלה – איך נעצב חדר אופטימלי לנער המתבגר, אותה ישות לכאורה חדשה שהצטרפה למשפחה לאחרונה? אם אתם אובדי עצות או סתם מתלבטים, הנה כמה נקודות למחשבה, שיעזרו לכם למקד את ההחלטות שלכם לקראת שינוי מבורך בחדרו של המתבגר שלכם:

שינה
כמה דברים מאפיינים באופן מובהק נערים מתבגרים, ובהם הנטייה שלהם לישון ולישון, והגדילה המואצת, ולעתים המפתיעה, שלהם. שני הגורמים יחד מובילים אותנו למסקנה ברורה: המיטה היא פרט חשוב בחדרו של המתבגר. הבטיחו לה מקום של כבוד בחלל החדר, קחו בחשבון איפה הכי טוב לישון ולנוח, ובעיקר – אל תתפשרו על האיכות של המיטה ובעיקר של המזרן, וגם לא על הגודל. זה הזמן לעבור ממיטת יחיד לגודל של מיטה וחצי, שתבטיח למתבגר שלכם שינה נוחה ונעימה יותר, בהתחשב בצמיחה שלו. האיכות גם היא חשובה – לא לשווא הם ישנים הרבה בגיל הזה, הם צריכים לצמוח וזו עבודה קשה. קיימים מבחר דגמים של מיטות בגודל מיטה וחצי שיענו על הצורך בנוחות ובאסתטיקה כאחד.

עבודה
בין שהמתבגר שלכם לומד הרבה, בין שהוא בעל תחביבים רבים ובין שהוא אוהב מוזיקה, ספרים ואפילו משחקי מחשב: כדאי להקצות מקום טוב ונוח בחלל, ולהקים בו פינת עבודה שמכבדת את תחומי העניין של ילדכם. תמיד טוב שהפינה הזו תהיה מאובזרת, ולשם כך יש צורך בשולחן כתיבה נוח, בפתרונות אחסון טובים (לספרים, מחברות וכל חפץ נלווה) וגם בחיבור קרוב ונוח לחשמל. החשמל חשוב גם לצורך תאורה, וגם למקרה שבו אצלכם לכל ילד יש מחשב/טאבלט וכו'. כך או כך – זה מאפשר לפינת העבודה להיות ידידותית ופונקציונלית.

אחסון
עוד מאפיין של נערים, לא בהכרח משובב נפש, הוא נטייתם לבלגן ויכולתם המרשימה לשרוד בו. הרבה פעמים חדרו של המתבגר נראה כמו עיר אחרי הפצצה, גם במשפחות הכי טובות. האמת המצערת היא שקשה לשלוט במצב הזה, אבל אפשר להכין תשתיות חכמות שיאפשרו בקרה. אם תדאגו לפתרונות אחסון חכמים ויעילים, זה יקל על המתבגר שלכם לפנות מדי פעם את ערימות הענק הגודשות את חדרו. גם אם אתם ההורים עושים זאת בשבילו – אחסון טוב הוא חשוב מאין כמוהו אם רוצים להעניק מראה אנושי למרחב הזה. ודאו שהחדר כולל מספיק מדפים להצבה של החפצים והפרטים השימושיים ביותר (ספרים, כלי נגינה וכו'), ארון בגדים טוב שיכול להכיל את המלתחה של ילדכם וכן לפחות ארונית אחת עם מגירות, שבה אפשר לאחסן פריטים שאינם בשימוש שוטף אבל אין מה לדבר על השלכתם. כשיש פתרונות אחסון טובים וזמינים, מלאכת הסידור קלה ופשוטה יותר.

ההווה והעתיד
במשפחות רבות המתבגרים נאלצים לחלוק חדר עם אח אחד או יותר. במשפחות אחרות הם זוכים לפריבילגיה של חדר לבד, אבל ברור שכל מה שהחדר מכיל ישמש בעתיד בני משפחה אחרים. בכל מקרה, הקדישו מחשבה לשאלה מי משתמש בחדר ומי יזכה להשתמש בו או ברהיטים בעתיד. ההווה ינחה אתכם בבחירות מושכלות בעיקר בכל הקשור לארגון החלל (אילו אזורים מוקצים למי? האם חלק מן האזורים והחפצים יהיו משותפים? וכו'). המחשבות על העתיד יכולות להנחות אתכם בעיקר בכל הקשור לרכישת הרהיטים. רהיטים איכותיים מאת יצרן מוכר לרוב ישרדו לאורך שנים ולכן יהיו השקעה משתלמת יותר. העובדה שהאחים יזכו בעתיד להשתמש באותם חפצים פירושה שעדיף כי העיצוב והסגנון יהיו ניטרליים יותר, כך שיוכלו להקלוע לכל טעם ולא רק לטעמו של המתבגר הנוכחי, וכן הלאה.
וברוח זו, עצה כללית לסיום. גיל ההתבגרות הוא הגיל שבו הילדים שלנו מפתחים סגנון משלהם, וחשוב לאפשר להם לבטא זאת. לכן שיתוף פעולה ודיאלוג עם המתבגר הם חשובים בתהליך תכנון החדר. עם זאת, שקלו מראש את הדברים שחשובים לכם ביותר בתהליך, כך שיהיה ברור איפה עובר הגבול, ואיך ההחלטות הנוכחיות בעיצוב החדר יכולות להשפיע על יתר בני המשפחה.

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.