עיצוב מטבח מודרני כשר למהדרין

יותר ויותר חברות עיצוב מתאימות את עצמן לדרישות השוק הדתי. יצאנו לבדוק במה כרוך השוני וכיצד הם מתמודדים עם תכנון עיצובי מוקפד וצרכים של משפחות שומרות מצוות

"תכנון מטבח כשר יכול להיות משימה לא פשוטה, אך משימה זו בהחלט חיונית עבור הרבה משפחות. המטבח, לרוב, הינו לב הבית ולכן הופך למקום בו המשפחה מבלה יחדיו לא מעט, זהו המקום בו נזין את עצמנו ואת יקירנו, ולכן הוא חייב להיות מעוצב כראוי על מנת להיות פונקציונאלי ולהוות מוקד משיכה בו נהנה לבלות שעות ארוכות", מסבירה רינה אלקובי, מעצבת הבית של דקור.

אלקובי מציגה שלושה פרמטרים ליצירת מטבח כשר ומושלם: הקפדה על כשרות, הקפדה על אסתטיות ותכנון נכון ומוקפד של המטבח, על מנת להוציא מגודלו את המרב, גם אם מדובר בדירה ובמטבח קטן. בתכנון מטבח כשר המטרה ברורה – לשמור על הכשרות, אך תכנון נכון ויסודי, יחסוך זמן ואנרגיות. בזכות התכנון הנכון תוכלו להכניס למטבח שלכם מקום יעוד לשני כיורים, מה שיאפשר הפרדה מוחלטת וכשרה בין בשר וחלב וגם יקל מאוד על מטלות היום יום, ובפרט שטיפת כלים אחרי ארוחות בהן כל הבית נוכח.

מטבח כשר עם שני כיורים של האדירכלית יעלה דגנית איבגי (צילום: עוזי פורת)

תכנון נכון יפנה מקום לשני מדיחים שיעזרו להתמודד עם כלים מלוכלכים רבים תוך שמירה על כשרות. אפשרות לתכנן מקום לשני תנורים, שיעזרו מאוד בבישול לפני שבת, יפנו זמן רב בתכנון והכנת הארוחות. וכמובן, בתכנון נכון של המטבח ניתן למצוא גם פתרונות מגוונים לאירוח של אנשים רבים ולמשפחות ברוכות ילדים.

אפשרויות נוספות שיהפכו את המטבח לאסתטי, כמו גם יעזרו להפוך את השבתות והחגים לימים נוחים יותר: החל מהאפשרות לתכנן את המטבח, כך שבעת השבת, בעזרת דלתות חכמות, מעוצבות ואחידות אפשר לסגור את המטבח ולא יהיה ניתן לראות את חלל החדר.

מצד שני – הדלתות נעות לצדדים, כך שאינן נראות כשהן סגורות. קיימות אפשרויות תכנון נוספות בסדר גודל קטן יותר, כמו כיור מעוצב ומתוכנן כך שניתן יהיה לסגור אותו עם לוחות מעוצבים, כדי להחביא את כל הכלים עד צאת שבת.

כיור נעלם – מטבחי דקור (צילום: יח"צ)

למשל, אפשרויות כמו עיצוב מודולרי של שטחי עבודה וברי ישיבה באופן הנוח והאסתטי ביותר, וכמובן שולחנות שיגדלו במחי יד אך יחסכו מקום בשאר הזמן.

לדברי המעצבת שירלי דן "ראשית צריך להבין את המשפחה. כל משפחה בהתאם למידת הכשרות שלה – אחת תעדיף רק שני כיורים, משפחה אחרת  מחמירה יותר תעדיף ממש אזור חלבי במטבח ואזור בשרי ובסופו של דבר הכל פעמיים. אני צריכה להבין את הצרכים ובהתאם לכך להבין כמה שטח לייעד למטבח. בכל אחד מהאזורים יהיה מדיח, מיקרוגל, תנור וכיור. כך שצריך להקצות שטח גדול גם לצורכי אחסון. באזור החלבי אני אשתדל לשים גם פינת קפה. במשפחות המסורתיות והדתיות שיש הרבה ילדים  – לא תמיד כדאי למקם אי – פתרון איכותי הוא למקם במרכז המטבח שולחן שאפשר להכניס סביבו הרבה מקומות ישיבה. בארוחות שבת וחגים יושבים סביב שולחן האוכל, שתמיד צריך להיות עם אפשרויות הרחבה. המטבח מתפקד עבורי כלב ליבו של הבית. אחד המקומות החשובים למשפחה. אחד המקומות המאחדים. יש פעמים שאני מנצלת את המרתף למטבח נוסף – לרוב פסח. יש בתים שמעדיפים גם 3 מטבחים – ראשי שמחולק לבשרי וחלבי, מטבח גינה ומטבח משני שיכול לשמש כמטבח לפסח. במטבחים המודרניים המטבח נראה כמו חלק מהקיר, אפשר להחביא שם מטבח פסח ואז גם לא נעמיס על המראה של המטבח בכללותו. היום המטבחים מאוד מושקעים. לרוב אצל הקהל הדתי המטבח מאוד פעיל וחשוב לא רק בארוחות חג אלא גם ביום יום.

פרוייקט סטודיו ירושלמי גלבוע, שני כיורים ושני תנורים

לדברי המעצבת יפעת ירושלמי מסטודיו "ירושלמי גלבוע": תשומת לב לפסח, חלבי ובשרי – זה הדגש המרכזי. חשוב לנו שיהיו שתי מגירות לסכום. חשוב שיהיה ארון ייעודי גם מחוץ למטבח לטובת כלים כשרים לפסח. כמובן כלים לחלב ובשר – במטבח עצמו. הכיור יכול להיות מחולק ומופרד באמצע או שני כיורים. מבחינת תנורים – יש משפחות שעושות שימוש בשני תנורים. כאשר מדובר בשיפוץ בית חדש, חשוב שפרטי הנגרות יתכתבו עם המטבח ויהיו מיועדים לכל נושא היהדות כמו פמוטים, כלי כסף למיניהם ועוד. משפחות דתיות מארחות הרבה, המטבח מאוד מרכזי עבורם, לכן הן לא מוותרות על מטבח ופינות אוכל גדולות ומרווחות. מטבח נסתר פחות רלוונטי לקהל הדתי, כי השימוש בו הוא תדיר. מטבח נסתר מהווה אופצייה נפלאה למשפחות שמאוד חשוב להן לשמור על נקיון ויזואלי. המטבח היום כל כך יפה שהוא רהיט בפני עצמו וברוב הבתים יעדיפו לפתוח אותו לרווחה".

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.