עיריית ירושלים מתגוננת: מדובר בשטח פרטי

אחרי הסערה שמחוללת בימים אלה ההריסה הצפויה של בית הכנסת ברמות, עיריית ירושלים מנסה להתגונן: "זה שטח פרטי שעמותות השתלטו עליו"

בעיריית ירושלים התייחסו הבוקר לראשונה בתגובה רשמית לפרשת ההריסה הצפויה של בית הכנסת בשכונת רמות.

בתגובתה אמרה העירייה:

"על רקע המהלכים בשכונת רמות להסדרת מקומות תפילה לציבור כדין ועל פי דרישות החוק שלא על חשבון שטחי הציבור, יש להביא לידיעת הציבור את עיקרי הדברים כדי למנוע בלבול והכפשות מצד גורמים שונים.

מדיניות עיריית ירושלים הינה לסייע ככל הניתן לקהילות השונות בהסדרת מקומות תפילה תקניים וחוקיים. יחד עם זאת ברור כי העירייה, המחויבת לכללי החוק והמינהל התקין אינה יכולה לאפשר ביצוע עבירות בניה, השתלטות על שטחי ציבור וסיכון חיי אדם.

למרבה הצער מדובר בשטח פרטי בשכונת רמות עליו הציבו בערב ראש השנה שתי עמותות כ-10 מנדי״ם שבורים ומסוכנים למימוש ציבורי. חלקם מיועדים לשימוש לתפילה ואחרים ככל הנראה לשימושים אחרים.

העירייה הבהירה לעמותות אלו כי כל שימוש ציבורי במבנים ללא היתרים ואישורים מהווה עבירה על החוק ומסכן את הציבור הרחב המשתמש בהם.

העמותות פנו לבית המשפט במטרה שיאשר ההצבה והשימוש במנדי״ם. בתום הדיון המשפטי הסכימו העמותות לפנות בעצמן את המנדי״ם שהוצבו ללא אישור חוקי. לבקשתן ובאישור העיריה נקבע שהפינוי ייעשה עד ליום ראשון 16.9 בשעה 10:00 בבוקר. בסיכום נוסף נקבע פינוי וביצוע פסק הדין להיום, יום שני.

במקביל הציעה העירייה מספר חלופות למקום תפילה לשתי העמותות. האחת ביקשה לקבל את מבנה תנועת עזרא בסמוך ובקשתה אושרה בתיאום עם תנועת עזרא ולשנייה הוצע להקין אוהל תפילה מסודר וממוזג אך היא סירבה.

יש לציין כי עמותה אחת ביצעה מספר עבירות בניה ושימוש שאינו חוקי בשטח ציבורי בשכונה, ולצערנו אף נרשמו מקרי אלימות מנציגי העמותה כלפי פקחי עירייה. על פי דרישות החוק תלונה הוגשה במשטרה.

העיריה מדגישה כי מדובר במנדי״ם שהוצבו שאינם ברי שימוש ולכן לא ניתן אף אם היו רוצים להשתמש בהם. למבנים אלו אין רצפה, ללא חיבורי חשמל ותשתית, מה שמונע כל שימוש מכובד בפרט לצורך בתי כנסת.

יש לדחות כל ניסיון להכפיש את העיריה כביכול מדובר בהתנכלות לבתי כנסת חלילה. שכן בתקופת ברקת הוכשרו בתי כנסת רבים שנבנו בעבר שלא כדין, תוך קיום דרישות החוק והסדרת כל הגורמים הנדרשים. העיריה אף הקצתה קרקע להקמת מאות בתי כנסת חדשים בשכונות השונות.

המדיניות העירונית הינה כי למתפללים מגיע מקום תפילה ראוי והולם ולא חלקי מבנים מסוכנים שאינם בטיחותיים ולא חוקיים. העיריה קוראת לעמותות אלו לקיים את החלטת בית המשפט ככתבה וכלשונה, להימנע מעימות מיותר ומהפרת החוק בהתאם להחלטה שהתקבלה בנוכחותם ובהסכמתם.

לצורך הענין יש להדגיש את מקרה דומה של עמותה פרטית ברמת אשכול שבנתה שלא כדין, השכילה לקיים החלטת בית משפט, פירקה בעצמה את המבנה המסוכן, כשמנגד האיצה העיריה את תהליכי ההקצאה והבניה ותוך פחות משנה כבר חנכו בית כנסת לרווחת התושבים והמתפללים".

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.