עיריית ירושלים נכנעה: לא תהרוס את בית הכנסת • וידאו ותמונות

לאחר התערבותם של חבר מועצת העיר ירושלים אלי שמחיוף וחבריו בעירייה, מתפללי בית כנסת במוצא יוכלו להמשיך להתפלל בבית כנסת שהיה אמור להרס ע"י העירייה * בשבוע שעבר התקיים מעמד נשמת כל חי עם חברי המועצה והתושבים שבירכו על ההחלטה 

תושבי שכונת מוצא שבכניסה לירושלים, התבשרו השבוע כי לאחר מאבקים רבים של חברי מועצת העיר ובראשם אלי שמחיוף בנוגע לבית כנסת הזמני הממוקם בשכונה שקיבל צו ההריסה – יוכלו התושבים להמשיך להתפלל בבית הכנסת כהרגלם.כזכור, לפני כמה חודשים החליטה עיריית ירושלים להרוס מבנה של בית הכנסת במוצא שמשמש לתפילה ושעורי תורה לתושבי השכונה.

בית הכנסת הוקם לאחר שבמהלך תקופה ארוכה התפללו תושבי השכונה בבית פרטי, וכשגדל המניין פנו לעירייה לקבלת שטח ע"מ לבנות בו בית כנסת, ואכן לאחר זמן קיבלו את השטח אך כמובן נצרכו לאישורים כדי להתחיל את הבנייה.כידוע, הבירוקרטיה בקבלת אישורי בנייה קשים מאד, ולכן החליטו התושבים כי עד לקבלת האישורים, יבנו בית כנסת זמני בשטחו של אחד המתפללים, שנעשה מקונסטרוקציה של ברזלים, עם קירות מפלנלית בגודל של פחות מ-50 מטר מרובע. בית כנסת נבנה לעילוי נשמת בתם התינוקת של מקימי הבית הכנסת ניר תמיר ואשתו רחלי.

עריית ירושלים שביקרה במקום מיהרה להוציא צו הריסה לבית הכנסת. ההריסה הייתה אמורה להתבצע בשבוע שעבר, אלא שתושבי השכונה הזדעזעו מהתנהגותה המחפירה של העירייה תוך כדי חילול הקודש, ולאחר שניסו לפנות ללשכת ראש העיר ולא נענו, ניסו את מזלם אצל חברי מועצת העיר החרדיים.

המשנה לראש העיר, אלי שמחיוף, כינס את מנהלי בית הכנסת בלשכתו במטרה להלחם בדבר. בפגישה  שהתקיימה בשבוע שעבר בלשכתו של שמחיוף עם גב' רחלי תמיר, אשר השתתפה בבניית בית הכנסת לעילוי נשמת בתה התינוקת, אמר שמחיוף: "אנו צריכים להלחם בכל הכח, ההסתה נגד החרדים נכנסת אף לבתי הכנסת".

עוד הוסיף שמחיוף: "השערוריה גדולה יותר כאשר מבירור קצר מתברר כי רק לפני חמשה ימים העירייה, באמצעות הועדה לרשות רישוי, המליצה לאשר את הבקשה להיתר בניית בית הכנסת בשטח הקבוע המיועד להם, וכי הליך זה יגמר תוך זמן קצר, ובכל זאת ראש העיר התנגד להמתין זמן קצר להוציא ההיתר ומיהר לבקש מהשופט להוציא צו ההריסה מיידי".

כמו כן פנו התושבים לחברי מועצת העיר יוסי דייטש, ישראל קלרמן ומאיר תורג'מן, שתקפו בחריפות את התנהלותה של העירייה לנהוג בהתלהטות שכזו כנגד בית כנסת. ואכן, לאחר מאבקים רבים התבשרו התושבים כי הוחלט להשאיר את בית הכנסת על מתכונתו ואף להקדים כמה שיותר את אישורי הבנייה לבית כנסת העתידי שיבנה בשכונה לרווחת התושבים.

ביום חמישי האחרון ערכו התושבים סעודת 'נשמת כל חי' על אשר יוכלו להמשיך להתפלל במקום בטוח, ובאירוע השתתפו חברי מועצת העיר ירושלים, אלי שמחיוף וישראל קלרמן. התושבים הודו לשמחיוף ולקלרמן על פעילותם הרבה והעניקו להם תעודה הוקרה.

בדברים שאמר במעמד מנהל בית הכנסת, ניר תמיר, סיפר: "הקמתי בית כנסת לעילוי נשמת הבת שלי התינוקת, וכשהעירייה החליטה להרוס אותו – הרגשתי שוב ש'רוצחים' את בתי. זה היה נורא, וב"ה הרב שמחיוף וחבריו הצילו אותנו".

צפו בוידאו ובתמונות מהמעמד המרגש. צילום: יהודה דביר:

מקים בית הכנסת רוני תמיר, מספר על הסאגה עם בית הכנסת:
https://vimeo.com/69401530
\\

2 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

  1. כל כל הכבוד. שמחיוף נציג שהציבור הספרדי יכול להתגאות בו…

    משתמש אנונימי (לא מזוהה) |
    הגב