"עכשיו תורך" – הכח הנשי בפייסבוק

בשבוע שעבר נחשפנו לקבוצה בפייסבוק שיצרה הד מטורף של "10 דברים שלא יודעים עלי" – המקום של נשים לתת במה לחיים הפרטיים שלהם בקבוצה שמונה כ – 18.500 נשים

יונת קפלן, האישה מאחורי קבוצת הפייסבוק "עכשיו תורך" עשתה היסטוריה של 24 שעות עצמתיות בהן עשרות נשים חשפו "10 דברים שלא ידעתן עלי", וסיפקו הצצה לחייהן. הכח נתן לנשים לכתוב על עצמן כמעט הכל, ולהוכיח, שהחשיפה לא מרתיעה אף אחת. מה שהקפיץ את הקבוצה לחשיפה טובה מאוד.

שאלנו את יונת כמה שאלות מסקרנות כדי לדעת קצת על הקבוצה:

הקבוצה הזו יחסית חדשה בפלטפורמת הפייסבוק, אבל כרגע היא הכי מצליחה.

תודה, תמשיכי.

איך התחיל הגל הזה של "10 דברים "?

חברת הקבוצה רחלי רושגולד לקחה את זה מקבוצה אחרת שהיא חברה בה, העלתה את זה, וזה נתפס כמו אש בשדה קוצים, ורץ בצורה וויראלית.

נראה שלא היתה מישהי שלא נחשפה לתופעה הזו ?!

אכן, זה היה חזק מכולנו. כל אחת ויכולת ההכלה שלה.

אשמח שתשתפי אותנו ממה שקרה בקבוצה הסגורה ?

מה שקרה, זה שנשים מצאו מקום טוב לשים בו את הראש. ברגע שזה התחיל והתגובות חיזקו, חיבקו, נתנו מקום, אימצו אל הלב – לדעתי כולן הבינו שהן רוצות גם מקום לחשוף סוד שהן נושאות עמהן, ופתאום להוציא אותו החוצה, לא נראה נורא כל כך. עובדה.

מהו לדעתך הכח בקבוצת נשים בפייסבוק?

הכוח של קבוצת נשים הוא ללא ספק קווי ההשקה והדמיון הרבים. תחומי עניין זהים: נשיות, אימהות, עבודה כנשים, קשיים והצלחות, בכלל. ההתמודדויות על הסקאלה הן דומות מאוד בסופו של דבר, גם לרווקה או גרושה. המכנה המשותף גורם להזדהות רבה. (וגם לשפיטה, לפעמים… אבל לזה ב"עכשיו תורך" יש אפס סובלנות. שפיטה, זלזול וכל הנגעים מהמשפחה הזו נמחקים לאלתר, והכותבת יוצאת מהקבוצה. אלה הם חוקי ברזל עבורנו. זו הסיבה שאפשר לדבר שם על הכל.

אגב, לראשונה קבוצת שיתופים אישיים והתחלקויות לנשים מכל המגזרים ביחד. זה מעצים, מרגש והפניות בפרטי הן מדהימות! ("לא הכרתי חרדיות כאלה בחיים, הן גדולות". "תראי איך נשים שאינן שומרות תורה ומצוות מכבדות, קשובות ומתעניינות ממקום טוב".)

את לא חושבת שמה שסוחף זו המציצנות?

יש את האלמנט המציצני, אבל אני לא חושבת שזה היה הכוח של השיתופים שם. צהוב יש בהרבה מקומות, ועובדה שזה לא התרומם עד היום בצורה משמעותית כל כך. החיבור, החיבוק ההכלה והכוח שנשים קיבלו שם- זה הסוד, חד משמעית.

נשים מעדיפות לדעת על השניה יותר מלראות תמונה של חופש.

אנשים רוצים לראות גם תמונות של חופש, זה לא סותר.

אם תוכלי לצרף משהיא שחשפה 10 דברים הכי מרגשים?

לא. הקבוצה שומרת על חסיון החברות בה. קבוצה סגורה היא קבוצה סגורה. היו הרבה, לא הצלחתי לעקוב אחרי כולן והתגובות שברו שיאים. אין רמת מעורבות כזו בשום מקום גם לא בקבוצות סגורות. זה חצה את כל רמות המעורבות הרגשית והטכנית שפייסבוק יודע לצבוע. הנתונים השתוללו.

"עכשיו תורך" – ספרי לי על זה .

הקמתי את הקבוצה בערב אחד בשעה לא פופולארית. דמדומי חופשת הלידה שלי. בקבוצה יש מנהלות שעובדות איתי 24/6 (הקבוצה מושבתת בשבת). העבודה העיקרית היא בלמחוק פרסומות, ספאם, תכנים ממוחזרים או לא ראויים. למחוק תגובות, להיות עם אצבע על הדופק בפוסטים נפיצים, לבדוק בקשות חברות, 18.000 K בחודשיים וחצי, זה טירוף.  לטפל בקצת "שירות לקוחות", פניות, בקשות ועוד. זו עבודה מטורפת, אבל תחושת השליחות גדולה מהקושי. אני לא כזאת צדקנית, אבל להוות גשר לשיח מכבד בין מגזרים ובין אישה עם פאה, לכזו עם כיסוי ראש, ולכזו שמתלבטת מה הצורך בכלל – זו מבחינתי עבודת קודש. "עכשיו תורך" נולדה ב10 דקות בצורה ספונטנית ביותר, השם שלה נבחר מהבטן, כמו כל דבר שקורה בה, ומבחינתי היא מעלה על נס את ההבנה ששיח ברשת יכול להיות מכבד, מכיל ומאפשר לומר הכל, כולל הכל, בצורה מיטיבה. זה נס!

כמה אנחנו מוכנות לשפוך על הקיר את מה שכואב לנו בלב?

כמו בחיים. תלוי באופי, בפתיחות ובנכונות. מבחינתי כל אחד ומה שעשה לו טוב, ומקרב אותו לעצמו במילימטר.

 

1 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.