המחלה הארורה: עליה באחוזי ההישרדות – בירושלים אחוז ההישרדות הגבוה ביותר

בעשרים השנים האחרונות, נרשמה ירידה באחוזי התמותה ממחלת סרטן, אחוזי הירידה נמדדים בשיעור של 21% בקרב נשים ו-18% בקרב גברים יהודיים, ורואים גם את תחילתה של מגמת ירידה בתמותה גם בקרב האוכלוסייה הערבית.

מנתוני המרכז הלאומי לבקרת מחלות במשרד הבריאות והאגודה למלחמה בסרטן עולה כי נרשמה עליה בשיעור ההישרדות, 71% מהנשים ו-65% מהגברים שורדים את המחלה הנוראית 5 שנים לאחר האבחון.

לפי נתוני הדוח התגלו בשנת -2011, 24,992 חולי סרטן ו-10,278 חולים נפטרו ממנה. סוגי הסרטן הנפוצים ביותר בקרב גברים הם סרטן הערמונית, המעי הגס וסרטן ריאה ובקרב נשים סרטן שד, מעי גס ורחם.

כדי לשרוד יש כנראה, גם חשיבות לאזור בו מתגוררים. מהנתונים שדווחו מסתמן כי ישנם פערים בין תושבי המרכז לפריפריה בשיעור ההישרדות, אומנם הפערים אינם גדולים, אך – שיעורי ההישרדות הגבוהים ביותר עבור נשים היו במחוז ירושלים ובמחוז המרכז (72.5% הישרדות, לאר מכן במחוזות הדרום, תל-אביב וחיפה (70.3-70.9אחוז) ושיעור הישרדות הנמוך ביותר היה במחוז הצפון שעמד על 62.9 אחוזים לנשים.

המחוז בעל יכולת ההישרדות הגבוהה ביותר, היה ירושלים.

בקרב הגברים הירושלמים שיעור הישרדות היה (68.8 אחוז) אחריו גברי המרכז (66.3%),דרום (63.7), חיפה (63.1) וצפון (62.9%), הנתונים יש לציין, מתייחסים לאוכלוסיה היהודית.

את פערי ההישרדות הבולטים ביותר, מוצאים דווקא, בבדיקת הנתונים במחלת סרטן הריאה, גם כאן אובחן כי שיעור ההישרדות הגבוה ביותר היה בירושלים (29 אחוז), אחריו תל אביב (18.1), מחוז חיפה (17.9), צפון (17.4), מרכז (16.4) וההישרדות הנמוכה ביותר היא במחוז דרום (15% בלבד). בהשוואה הנתונים ל-OECD הגברים הישראלים נמצאים במקום ה-19 לעומת נשות ישראל שנמצאות במקום ה-15 בשיעור התחלואה.

מירי זיו, מנכ"לית האגודה למלחמה בסרטן, דיווחה אמש, כי לפי נתוני רשת מחקר הסרטן העולמית התחלואה במחלת הסרטן בעולם צפויה לעלות בתוך שני עשורים ב-75 אחוז ולהגיע לכ-25 מיליון חולים. אך היא גם מעודדת. לדבריה, "אפשר להפחית ב-50 אחוז את שיעורי התמותה מסרטן בזכות מניעה וגילוי מוקדם".

יו"ר האגודה למלחמה בסרטן, פרופ' אליעזר רובינזון, יוצא בקריאה לאחר פירסום הנתונים הללו וטוען כי על משרד הבריאות להקים יחידות אונקולוגיות שאותן יאיישו גם רופאים גריאטריים: "יש אוכלוסייה חדשה של מטופלי סרטן מגיל 65-70 ומעלה עם מחלות נוספות. הם אומנם מאוזנים, אך יש בעיה ברגע שמופיע גם סרטן. גם הספיגה והפירוק של הכימותרפיה אצלם שונה. זהו אתגר חדש עם גריאטרים ואונקולוגים".

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.