עלייה וקוץ בה – עלייה חדה בשיעור התלמידים החרדיים הנושרים מהמערכת

"24 אלף בני נוער נשרו אשתקד ממערכת החינוך, ומתוכם אותרו ומלווים על ידי משרד החינוך רק כ־11,500. כך חשף אילן שמש- מפקח לקידום נוער במשרד החינוך, בדיון שהתקיים בוועדה הפרלמנטרית לזכויות הילד.

שמש סיפר כי דווקא, במגזר החילוני, חלה ירידה בשנים האחרונות, במספר שיעור התלמידים הנושרים מהמערכת.

לעומת הירידה בציבור החילוני, במגזר החרדי מסתמנת עלייה חדה במימדי הנשירה.

הסיבות לנשירה של הנוער מהמסגרת, הן מגוונות, הגורמים לכך הם מצב כלכלי קשה, קשיים ביחסים עם ההורים, חוסר הבנה ורגישות מצד המערכת ועוד. הוא הדגיש כי לא תמיד, יש תקציב לטיפול בנוער הנושר.

רחל ארזי־שיף, נציגת משרד הרווחה,סיפרה כי בשנה שעברה, הופנו לשירות המבחן 16 אלף נערים מכל המגזרים, שביצעו 24 אלף עבירות, ומתוכן כ־40% עבירות אלימות.

בדיון דיבר גם ד"ר יוסי הראל־פיש, המדען הראשי של הרשות למלחמה בסמים ואלכוהול וחוקר של ארגון הבריאות העולמי, שסיפר על סקר ארוך טווח, שנערך בארץ מתחילת שנות ה־90 עד סוף שנת 2012.

הסקר שהקיף כ־7,000 בני נוער בני 15-11, בכיתות ו'-י', מבתי ספר שונים המשתייכים לחינוך הממלכתי, הממלכתי־דתי והערבי. בסקר מתגלה, אומר ד"ר הראל-פיש כי בעוד בשנת 1994 רק 6% מבני גילים אלו צרכו אלכוהול באופן אינטנסיבי, כיום השיעור עומד על 21%, כלומר כל ילד חמישי בארץ.

בתוצאה זו, ישראל היא במקום השני והלא מכובד באירופה. לטענת הראל-פיש, להורים יש גם חלק בהידרדרות: "אנחנו משדרים לנוער שצריכים חומרים כימיים כדי להצליח או כדי להיות מאושר".

משטרת ישראל מסרה נתונים ומהם עולה כי מינואר 2011 עד תחילת ינואר 2014 נפתחו שבעה תיקים בגין עבירות המתה (רצח, הריגה או גרימת מוות ברשלנות), שבהם החשוד והקורבן קטינים.

בשני תיקים שונים התקבלה החלטה ושלושה קטינים שהואשמו בביצוע עבירת המתה נידונו לתקופות מאסר שונות.

עוד נאמר בדיון על ידי יו"ר הוועדה, ח"כ אורלי לוי־אבקסיס: "האלימות מגיעה לתוך בתי הספר וגיל המעורבים יורד. התחושה בציבור מאיימת ומטרידה וצריך לבדוק איזו תוכנית ממשלתית לטיפול בתופעה מצליחה, ואיזו פחות".

1 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

  1. טוב היה לו מפלגת " נצח" היתה לוקחת את הידיעה לצומת ליבם . אך כשאין לב אין לאן לקחת

    משתמש אנונימי (לא מזוהה) |
    הגב