עלייה מדאיגה במקרי הזנחה והתעללות באזרחים ותיקים בידי מטפלים ומשפחה

מרבית הדיווחים התקבלו ממטפלות לפי חוק הסיעוד, מבתי חולים, משכנים, ומהקרבנות עצמם

בשנת 2016 חלה עלייה של 17% בדיווח מקרי התעללות והזנחה של אזרחים ותיקים בידי המטפלים העיקריים או בני משפחה, כך עולה מסיכום נתונים שנערך במשרד העבודה והרווחה. 33% מהדיווחים היו בעקבות התעללות נפשית, 21% מהדיווחים בעקבות התעללות פיסית ו-18% בעקבות ניצול כלכלי. עוד עולה מהנתונים כי חלה עלייה של 20% בדיווח מקרי פגיעה מינית באזרחים ותיקים עיקרם בידי מטפלים ובני משפחה, שהסתכמו ב-102 מקרים מדווחים. סה"כ טופלו בשנה החולפת 5,876 דיווחים על מקרי התעללות והזנחה. מרבית הדיווחים התקבלו ממטפלות לפי חוק הסיעוד, מבתי חולים, משכנים, ומהקרבנות עצמם.

עוד עולה מנתוני משרד העבודה והרווחה כי בשנת 2016 נערכו 2,645 התייעצויות לגבי הפעלת חוק הגנה על חוסים בעקבות הזנחה או התעללות בקשישים. כמו כן בשנת 2016 שרותי הרווחה הגישו 580 תלונות למשטרה בעקבות דיווחים על הזנחה או התעללות בקשישים חסרי ישע והופעלו 174 צווי בית משפט על פי חוק הגנה על חוסים המורים על הוצאה מחזקת המשפחה והשמה במסגרת חוץ ביתית (בדר"כ במקרים של התנגדות המשפחה המזניחה או הפוגעת) וכן נערכו 2,182 טיפולים לאור החוק.

"הסבר אפשרי לגידול המשמעותי בכמות הדיווחים המטופלים הוא פעילות מאומצת של משרד העבודה והרווחה להעלאת המודעות למקרי הזנחה והתעללות, וכן הקמת יחידות חדשות ברחבי הארץ וגיוס שותפי תפקיד שיאתרו וידווחו", מסבירה עו"ס ראשית לחוק הגנה על חוסים ומפקחת ארצית על תחום טיפול בזקנים בסיכון פאני יוז.

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.