עלילות דם מתוצרת 'הארץ' / מנחם רהט

"יש בישראל גורמים פוסט ציוניים, שטופי שנאה עצמית, שדואגים להזין את אש השנאה האנטישמית- לשקר אין רגליים, אבל יש לו את המהדורה האנגלית של הארץ". מנחם רהט על סילוף ועיוות הנתונים לשיסוי אנטי ישראלי במהדורה האנגלית, של 'הארץ'.

דווקא בשבוע שבו אירופה הוכיחה בעליל את היותה אנטישמית, ראוי לזכור מי מזין חלקית את הלהבות

עכשיו, לאחר תום ספירת הקולות בבחירות לפרלמנט האירופי השבוע, זה רשמי: אירופה אנטישמית. אין דרך אחרת לפרש את התוצאות המבהילות של הבחירות השבוע, שהעניקו נצחונות מזעזעים למפלגות אנטישמיות מוצהרות – בצרפת, בריטניה, גרמניה, דנמרק, הונגריה, אוסטריה, יוון ועוד. האירופים כבר איבדו את הבושה וחוזרים לימים אפלים של אנטישמיות שחורה, אינקוויזיציות רוויות דם יהודים, פרעות ופוגרומים ועלילות הדם. אירופה שוב אנטישמית. ואולי מעולם לא היתה אחרת.

ניתן אמנם לטעון, ובמידה לא מועטה של צדק, שההצבעה הפעם הייתה בעצם הצבעת מחאה כנגד השיטפון האיסלמיסטי המאיים להטביע את היבשת הנוצרית.

אבל מה לעשות, כשבמקביל להצבעת מחאה זו, נרשמות מידי יום ברחבי היבשת האירופית תקריות אנטישמיות מובהקות, שבעטיין נאלצים יהודים להסיר מעל עצמם ברשות הרבים כל סממן יהודי, ובראש וראשונה את כיסוי הראש. די היה לפתוח גיליון מיקרי של עיתון כלשהו השבוע, ישראלי או אירופי, כדי לקרוא על שטף אירועים אנטישמיים: בפרבר הפריזאי קרטיי הותקפו שני יהודים, במלמו שבשבדיה הפכו חיי היהודים לסיוט בלתי פוסק, באוקראינה תוקפים לאומנים מוסדות דת יהודיים, והרשימה השחורה ארוכה כאורך הגלות.

חופש השיסוי

ולצידם גם אירועים אנטישמיים מצמררים שכבר נחשבים לשיגרה, לחלק מן ההווי האירופי המשועשע: הקומיקאי האנטישמי הצרפתי דיידונה ממלא אולמות וזוכה לתשואות (ללא שום שריקות בוז); ברכבת שנסעה לפני ימים אחדים מנאמור לבריסל הכריז הקונדוקטור העולץ במערכת הכריזה: "גבירותי ורבותי, אנו מתקרבים לאושוויץ. כל היהודים מתבקשים לרדת ולעשות מקלחת קצרה"; ומרכז קנטור באוניברסיטת ת"א לחקר יהדות אירופה בזמננו, קובע כי חיי היהודים באירופה מלווים בתקיפות אלימות, השפלות והצקות מילוליות, ונדליזם ואיומים, וכי היהודים הם המיעוט הנרדף ביותר גם כיום ביבשת הישנה, וזאת כש-77% מהיהודים, על פי קנטור, כלל לא מדווחים על אירועים אנטישמיים.
אירופה הוכיחה השבוע את מה שהיה ידוע מזמן, שאי אפשר לכבוש את האנטישמיות הזורמת בעורקיה. אבל למה להוסיף שמן מתוצרת ישראל, ללהבות האנטישמיות האירופית?

מסתבר שיש בישראל גורמים פוסט ציוניים, שטופי שנאה עצמית, שדואגים להזין את אש השנאה האנטישמית. אחד הבולטים הוא העיתון הפרו פלשתיני הארץ. עורכו עמוס שוקן, הנאבק ב"עול הכיבוש הטריטוריאלי ושליטה בעם אחר" (ציטוט מאיגרתו לקוראי הארץ במהדורה האנגלית), שוגה יותר מדי פעמים, כנראה במכוון, בתרגום מעוות, מרושע ומסולף, של מידע אמיתי. וכך קורה שחלק מידיעות אמת במהדורה העברית של הארץ, הופכות לשיסוי אנטי ישראלי במהדורה האנגלית, האינטרנטית והמודפסת, של הארץ.

למרבה המזל קיים במרחב הווירטואלי אתר ושמו 'פרספקטיבה' העוקב אחרי משוגות התיקשורת. לפני ימים אחדים גילה האתר סילוף נוסף, שלטענתו הוא ה-36 מאז החל לעקוב אחר תרגומים מעוותים עד כוזבים של העובדות. במידה רבה מזכיר כפל לשון זה של הארץ, את התנהלות הפלשתינים, חביביו של עמוס שוקן: מדברים שלום באנגלית ומחרחרים טרור והסתה בערבית.

המטע שהארץ הצית

כך למשל גילו תחקירני 'פרספקטיבה' ישי גולדפלם ותמר שטרנהל, כי הכותרת שפורסמה במהדורה העברית של הארץ: "ל"ג בעומר: מתנחלים הדליקו מדורה במטע זיתים", הפכה במהדורה האנגלית למשהו אחר לגמרי, שיש בו כדי להתיר דמם של יהודים: "ל"ג בעומר: מתנחלים שרפו מטע זיתים פלשתיני". מאירוע זניח של מדורת ל"ג בעומר, ששום דבר לא הועלה בה באש, הפך הסיפור לשקר ענקי בדבר הצתת והשמדת מטע זיתים פלשתיני!

מסתבר שעלילת הדם מבית הארץ היא מלאכה נבזית שיטתית של זיהום השיח העולמי בכל הנוגע לישראל, באמצעות עלילות דם של ממש. כך סולפו דבריו של ראש הממשלה נתניהו: "מדינת ישראל נותנת שיוויון זכויות מלא לכל אזרחיה אך היא מדינת הלאום של עם אחד בלבד, העם היהודי", והפכו במהדורה האנגלית לכותרת שקרית, גזענית: "נתניהו: ישראל היא הבית של עם אחד – העם היהודי". ההבדל בין שתי הגירסאות כמרחק שבין שמים לארץ. מי שקורא את הנוסח העברי מבין שמדובר בטיעון לגיטימי, לאומי, כשר לכל הדעות. מי שקורא את התרגום המזוייף, מבין שמדובר באמירה גזענית דוחה, רומזת לטרנספר.

ברור שכל קוראי המהדורה האנגלית, אינם מודעים לכך שהארץ משטה בהם, מחולל על גבם מניפולציות פסולות. ואכן, התגובות של הקוראים באנגלית, מזעזעות. היו שטענו למשל שהתנהגות המתנחלים ששרפו מטע פלשתיני מזכירה את הקו-קלקס-קלן הגזעני להחריד. אתר תעמולה להכפשת ישראל Electronic Intifada, נוהג לשכפל בשיטתיות חומרי הסתה מהאתר האנגלי של הארץ, במטרה לחזק טיעוניו בעד הטלת חרם כללי על ישראל.

בדאי בלופים

ניתן היה לחשוד בהארץ שהתרגומים המרושעים הן פרי תקלה מקרית, אלמלא התרחשו חדשות לבקרים. פרספקטיבה: "מדובר בתופעה עקבית המתמשכת זמן רב. המהדורה האנגלית משמיטה או ממעיטה במידע על אלימות או התנהגות שלילית פלשתינית, ומעוותת מידע על אלימות או התנהגות שלילית ישראלית, אמיתית או מומצאת". בקיצור, תעשיית בלופים.
יתכן ששוקן מרשה לעצמו לסלף מתוך כוונות טובות. "מנויי הארץ יהיו שותפים במאמץ המתמשך", כך כתב לקוראי המהדורה האנגלית, "לעצב את ישראל לדמוקרטיה ליברלית וחוקתית… ושותפים לפתרון שתי המדינות וזכות הפלשתינים להגדרה עצמית, כדי לאפשר לישראל לפטור עצמה מעול הכיבוש ושליטה בעם אחר".

אז נכון שהאנטישמיות באירופה ניזונה מתהומות אפלים עתיקים. אבל למה להטיל דלק מתוצרת הארץ, למדורה האנטישמית באמצעות בלופים בדויים?

לשקר אין רגליים, אבל יש לו את המהדורה האנגלית של הארץ.

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.