"על העובדים הסוציאליים לעשות חשבון נפש בנוגע לדרכי העבודה שלהם"

"אני לא מתרשם מכך שיש 300 תיקים לכל עובד. זה סימן שאפילו לא הגעתם לאחד. אז בשביל מה אתם מקבלים משכורת?"

בדיון בוועדת העבודה והרווחה של הכנסת אשר התקיים היום ועסק בעומס הרב על העובדים הסוציאליים, אמר יו"ר הוועדה ח"כ אלי אלאלוף (כולנו): "המערכת הזאת זקוקה לשינוי. להמשיך ולספור תיקים, זה ישראבלוף. אני לא מתרשם מכך שיש 300 תיקים לכל עובד. זה סימן שאפילו לא הגעתם לאחד. אז בשביל מה אתם מקבלים משכורת? על העובדים הסוציאליים לעשות חשבון נפש. איזה שינוי הביאו למערכת בעשר השנים האחרונות? אני מעריץ את העבודה שלכם, אבל מדוע התנגדתם להפוך את לשכות הרווחה למרכזים למיצוי זכויות? זה יכול להיות כלי אדיר. תבדקו את עצמכם". ח"כ מיכל בירן (המחנה הציוני) שטענה כי אלאלוף ודבריו חצופים, הוצאה מהדיון.

ח"כ איציק שמולי (המחנה הציוני), מיוזמי הדיון, הציג נתונים עדכניים שקיבל ממשרד הרווחה לגבי עומס העבודה של עובדים סוציאליים, לפיהם כל עובד מטפל בממוצע 121 תיקים ו-340 נפשות לעובד סוציאלי אחד. היישובים השיאנים הם מעיליא, שער הנגב ורמת ישי, בהם יש למעלה מ-220 תיקים לכל עובד. לעומתם, המצב הטוב ביותר בתחום זה נרשם ביישובים עמנואל (42 תיקים למטפל), חברון (22) וחריש (16). ח"כ שמולי אמר בדיון: "לא פעם, חוסר המענה מוביל לאלימות מצד המטופל כלפי העובדים הסוציאליים".

מנכ"ל משרד העבודה והרווחה, ד"ר אביגדור קפלן, אמר בדיון כי יש להעלות את שכרם של העובדים הסוציאליים, ומשרד הרווחה יסייע בכך. עם זאת, ציין כי בשלוש השנים האחרונות הוספו 550 תקנים של עובדים סוציאליים ברחבי הארץ, וב-2019 יתווספו עוד 290 תקנים. "מדובר בגידול לא מבוטל, של 17% אחוז, ו-850 תקנים בארבע שנים".

אולם יו"ר איגוד העובדים הסוציאליים, צפרא דוויק, ויו"ר עושים שינוי, שובל יצחקי כהן, ציינו כי סטודנטים המסיימים לימודיהם נמנעים מלעסוק במקצוע בגלל העומס הרב, האלימות והשכר הנמוך.

מנהלת לשכת הרווחה באור יהודה, אסתי אשל: "יום אחד זה יתפוצץ. אני הולכת הביתה כל יום ומתפללת שלא יקרה אסון".

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.