תחקיר הגזענות של כאן: המדינה נגד הרב הבלין

ראש היחידה הממשלתית לתיאום המאבק בגזענות: "על הרבנות הראשית לפעול נגד תפיסות גזעניות של רבנים כלפי יהודי אתיופיה – ולהפסיק את הטלת הספק ביהדותם"

ראש היחידה הממשלתית לתיאום המאבק בגזענות, עו"ד אווקה (קובי) זנה, פנה הבוקר במכתב לנשיא מועצת הרבנות הראשית, הרב יצחק יוסף, וביקש להורות על כינוס לאלתר של מועצת הרבנות הראשית, בכדי לאמץ את פסיקתו הברורה של הרב עובדיה יוסף ז"ל, אשר קבע כי יהודי אתיופיה "יהודים לכל דבר, ואינם צריכים גיור אפילו לחומרא".

הפנייה נעשתה על רקע התגברות תופעות הגזענות כלפי יהודי אתיופיה על רקע הטלת ספק ביהדותם בשל צבע עורם, כפי שנחשף בין היתר בתחקיר של תאגיד 'כאן ב' אתמול, על התנהלות הרב הראשי של קריית גת שפסל את כלל יהודי אתיופיה המועסקים בבית אוכל מלעבוד בעסק.

מתוך המכתב: "הגזענות של הרב הבלין בקרית גת ופרשת 'בד"ץ העדה החרדית' (יינות ברקן) חשפו מציאות רעה של תפיסות גזעניות של רבנים ונותני שירותי דת כלפי יהודי אתיופיה. יש לגנות ולהוקיע אותם כפי שנהגה בעבר הרבנות הראשית… למרבה הצער, גם הפעם, כמו בפרשת בד"ץ העדה החרדית, טוען הרב הבלין כי מסתמך הוא על הנחיות ונהלים של הרבנות הראשית – להטיל ספק ביהודי אתיופיה. התנהלותו של הרב הבלין אינה שונה מהתנהלות בד"ץ העדה החרדית, שבצדק זכה לגינוי חד משמעי על התנהלותו הגזענית.. בנסיבות אלה, ראוי לכנס לאלתר את מועצת הרבנות הראשית, לאמץ את פסיקתו הברורה של הרב עובדיה יוסף זצ"ל ולהורות על שינוי החלטת מועצת הרבנות מיום כ' בחשוון התשמ"ו, שמטילה ספק גורף ביהדות אתיופיה".

במקביל, היחידה לתיאום המאבק בגזענות פנתה לנציבת שוויון הזדמנויות בעבודה, עו"ד מרים כבהא, בבקשה לבדוק האם בהתנהלות הרב הבלין יש משום עבירה על חוק שוויון הזדמנויות בעבודה.

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.