על ילדים ומחלת הסבר'ס – אבחון ודרכי טיפול

בגיל ההתפתחות מתלוננים ילדים רבים על כאבי רגליים, גפיים וכאבים בעקב. כאבי רגליים הם כאב שכיח בגיל זה, אך כאבים שמקורם בעקב עלול להוביל לגילוי בעיה שונה לגמרי: מחלת הסבר'ס.

בשנים האחרונות יש עלייה בגילויים רפואיים שונים ומתקדמים, כשחלקם חשובים ביותר, זאת בעיקר בשל האבחון המדוייק והריפוי שניתן בהתאמה מושלמת ומקל על סבלם של החולים.בין המחלות שמקבלות לאחרונה, סיקור נרחב ומידע רב, הינה מחלת הסבר'ס.

מחלה זו שמופיעה בדרך כלל, אצל ילדים בגילאי 8-11, שזוהי תקופת הגדילה שלהם, מתבטאת בכאב עז ודלקת בצד התחתון האחורי של העקב.

הכאבים באזור העקב מגיעים בדרך כלל, לאחר או במהלך פעילות ספורטיבית, כמו ריצה, קפיצות, משחקי כדור וכדומה.

במקרים חריפים יותר מגביל הכאב את הליכת הילד וגורם לו לצליעה חריפה.

אבחון הסברס מתבצע על ידי מישוש וצביטה באזור החיבור של גיד אכילס אל עצם העקב (קלקנאוס). הפעולה תגרום לכאב, שיאובחן כסברס.

שיטה נוספת לאבחון הינה עמידה על קצות האצבעות או מתיחת עקב האכילס, כאב שיחוש המטופל בפעילות זו, הוא אחד הסימנים להימצאות סבר'ס.

דלקת הסבר'ס מתפרצת בד"כ כתוצאה מעומס יתר על לוחית הגדילה של העקב, הטיפול הניתן במקרה זה נועד להקל על העומס ולהביא לריפוי מוחלט.

מומחה האורטופדיה ר' יהודה קורנפלד מנהל רשת מכוני "בסד אורטופדיה", ממליץ על כמה דרכי טיפול בדלקת ובכאבים הנלווים: ראשית הוא ממליץ, לנוח ולהימנע מפעילויות כמו קפיצות וריצה.

עוד ממליץ ר' יהודה, לנעול מדרסים קצת מוגבהים בעקב + עקב רך, לנעול נעליים נוחות, לעשות מתיחות מבוקרות לרגל, להניח קרח על האזור הכואב ובעיקר לעקוב אחרי הנושא, לא להסס ולהיוועץ עם אורטופד מומחה בכל תלונה על כאב חריג.

מחלת הסברס

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.