על עברות שבין מגזר לחברו- ארגון פלוגתא, במפגש על צביון ירושלים העומדת בלב המאבק הבין ציבורי

מפגש נוסף מבית היוצר של ארגון פלוגתא, התקיים אמש(יום ג'), בירושלים.

הערב נפתח בפאנל בהשתתפות שרה פכטר(מלי גרין), עיתונאית וסופרת חרדית ועופר ברקוביץ' יו"ר תנועת התעוררות בירושלים. מנחה הערב היה דניאל שינדלר.

הנושא הנדון- עברות שבין מגזר לחברו, והעיר שחוברה לה יחדיו- בירת ישראל העומדת שנים רבות בלב המאבק הבין מגזרי.

לאור ההסתה הגוברת בחודשים האחרונים כנגד החרדים, ובגלל תחושת הכעס והקיטוב שיש בין מגזרי העם השונים, החליטו בארגון פלוגתא- בית המדרש לבירור מחלוקות, לליבון ובירור חילוקי דעות בין חלקי העם, לארגן סדרת כנסים בערים שונות, שבהם ידונו  המשתתפים בעניין זה.

בערב האחרון, דנו בעיקר על עתידה של ירושלים, העיר רבת הגוונים והאנשים, שנמצאת בלב המאבק. כיצד אפשר לחבר ולהכיל את העיר על כל סוגי הציבור הקיימים בה וזאת מבלי לפגוע במרקם הייחודי של העיר.

עופר ברקוביץ' יו"ר 'התעוררות', התגלה כירושלמי שורשי, חביב, שרוצה וחותר לאחד את מגזרי העיר השונים. באמתחתו רעיונות, אשר לא כולם ינעמו לחרדים, אך בהחלט, מגיע מתוך רצון להנהיג ירושלים מאוחדת ובחיי שותפות זה לצד זה. הוא מעריך את הציבור החרדי, וחושב שהכעס וההסתה שיש כנגד ציבור זה, נובעת בעיקר מהמנהיגות הציבורית החרדית וקרא לבדק בית בנושא.

שרה פכטר אמרה בתגובה, כי תקוותה לראות את ירושלים, ממשיכה להתנהל באיחוד ושלווה, תוך הבנה של מגזר אחד לרעהו, כפי שהיה לפני שנים. היא דוגלת בדוגמא אישית של כל אחד מהציבור, ביכולת להקשיב ולהבין- גם אם לא להסכים- את הצד השני, לראות את היופי שבכל אחד וכמובן שללמד עליו זכות. להפנים שדעות מגוונות תמיד היו בעמ"י ואין להילחם אחד בשני, אלא לבוא מתוך כבוד הדדי והבנה.

לאחר הפאנל המעניין, נפנו המשתתפים למעגלי שיח בנושא, הנוכחים היו קשובים אחד לשני עם רצון להבין, ולקבל את עמדת השונה. השיח היה ער ובונה, ופתח זוויות ראיה שונות. לסיכום אמרה אחת המשתתפות החילוניות: "הגעתי מתוך תחושה מעורבת,התפלאתי ושמחתי למצוא אוזן קשבת שגם אם לא הסכימה עם דעותיי הסכימה לשמוע אותן ולהסביר בנחת את התנגדותה…."

לקירוב הלבבות הנוסף, תרם החזן יצחק מאיר, שהנעים במופע סליחות מרגש, וסיכם את הערב בבקשת סליחה בין מגזר לרעהו, ובין עם ישראל לאביו שבשמים.

פלוגתא- עופר ברקוביץ ושרה פכטר פלוגתא- חילונים וחרדים כנס פלוגתא- חילונים ןחרדים מפגש פלוגתא- עופר ברקוביץ, שרה פכטר

1 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

 1. מושב לצים!!!!!!!!!!!
  טובלים ושרץ בידם!!!!!!!!!!!!
  מה אתם מנסים לטהר טריפות?!?!?
  עם כל הכבוד לגברת גרין ויש כבוד! המפגשים האלה הם אחת מהמעלות הגבוהות של הטיפשות החרדית ואולי המדרגה הגבוהה ביותר של הנחיתות השורשית של הציבור החרדי בארץ ישראל.
  תמיד מגיעים מהצד השלילי תמיד מנסים להסביר את עצמינו במקום לתת לאנשים להבין אותנו לבד, שיש לנו זכות קיום גם בלי לשכנע אותם. ולתת להם להבין שגם הסבא שלהם היה כך ואין חדש תחת השמש.
  יש תחושה מאד קשה שאותם המעוניינים להידברויות ולפרלמנטים מסוג זה מאד רוצים להידמות לחבר'ה החילונים ולכן הם מגיעים מתוך לרצון "להסביר" להם שגם אנחנו "בענינים" זה לא בונה זה הורס!!!!
  וזה ברור כי אחרי שרואים בחור ישיבה חרדי עם כיפה שחורה בא לאירוע מסוג זה השאלות המתבקשות ישר מגיעות, למה לא כל החרדים כמוך??
  למה יש כאלה המורידים את העניים כשהם רואים בחורה??
  למה יש כאלה היורקים על נשים(לא שאני מצדיק זה בעיניי חילול השם גמור וסוג של בהמתיות)
  למה יש אוטובוסים נפרדים??
  ולמה ולמה ועוד הרבה למה, נו.. ומה התשובות שלהן – לא, תיראו, תבינו, זה לא בדיוק כולם כך,
  זו בדיוק נקודת הנחיתות.. הקב"ה אמר למשה רבינו ע"ה טול מטה והך על קדקדם בלי יותר מדי פוליטקה,
  וכמובן כל הקוראים אמרה זאת יקפצו ויאמרו "זה לא אותו דור שם זה היה אחרת, בדור הזה זה לא מתאים"
  ועל זה כבר אמר משלי אין חדש תחת השמש, ועוד הוסיפו חז"ל אין מוציאים לעז על הראשונים, הכוונה שאם הסבא שלך והסבא של הסבא שלך היו נוהגים לעשות משהו אל תהייה חכם פתאום ותנסה להמציא את הגלגל מחדש,
  מי אתה בכלל אין אתה מגיע לקצה קרסוליהם של הדור הקודם שהיו כמלאכי צבאות ודור לפניהם בכלל אין על מה לדבר ולפני לפניהם אשרי העין שראתה אלה….
  לכן אתם, אותם המדברים אל פרעה אם חפצה נפשכם להיות ולהידמות לאחינו החילונים לך והיה כמהו אבל אל תנסה לתרץ את מעשיך המקולקלים ותהרוס את צביונו של עם ישראל שנשאר על כנו כבר למעלה מ-3325 שנה אל תהייה חצוף!!!!
  שנים אני כבר מחכה שיקום מישהו עם חוצפה חיובית ויראה לכולם שאנחנו פה בזכות!.!.!.! והם בחסדי חסדים..
  אבל כנראה שהמישהו הזה יהיה רק המשיח כי לאף אחד אין את האומץ והכח הנדרשים לזה.
  אז מה שנשאר זה להתפלל שיבוא מהר ושכל אחינו יחזרו למקורות שלהם בצורה האמתית ולא באצטלה פולקלורית.
  ותענו —– אמן

  הערה חשובה שום דבר שנכתב כאן הוא לא אישי נגד מישהו מסויים או ארגון כזה או אחר, מדובר על כלל האוכלוסיה ששמה לעצמה את האווילות הזו כמורה דרך.

  חבצלת |
  הגב