על צעצועים, בלגן ורעיונות לסידור חדר הילדים

לפניכם טיפים לארגון וסידור הצעצועים וגם דרכים לגרום לילדים לקחת חלק בסידור החדר שלהם

הילדים שלנו לומדים בגן הילדים להחזיר את הצעצועים למקום בתום השימוש בהם. אם כך, מדוע הם לא מסדרים אחריהם גם בבית? שרית גושן, מנכ"ל חברת סידורים בע"מ, מסבירה מה עלינו לעשות כדי לגרום לילדים לסדר אחריהם.

1. מי צריך כל כך הרבה צעצועים?

תרבות הצריכה גורמת לכך שלכל ילד יש בארון עשרות צעצועים שנקנו לו רק בתקופה האחרונה. כדי למנוע בלאגן, עלינו להעביר לאחסון, למסור לאחרים או לזרוק פח, את אלו שכבר אינם מתאימים לגיל הילד, אינם מעניינים אותו או שאבד עליהם הכלח. לאחר המיון, יהיה יותר מקום בחדר לצעצועים שבהם כן נעשה שימוש, וכמות הבלאגן כבר תהיה פחותה.

אם מעוניינים לשמור צעצועים לאחים הקטנים, מומלץ לאחסן אותם במדפים גבוהים או במחסן, עד שישובו לשימוש ולרשום על הארגז מה הוא מכיל ולאיזה גיל.

2. מקום לכל דבר

אחד הכללים החשובים לסדר הוא למצוא מקום ייעודי לכל דבר. אם אין לצעצועים מקום ספציפי שאליו הם חוזרים, לא יהיה סדר בחדר אף פעם. הפתרון הנוח ביותר לסידור צעצועים הוא קנייה של מגירות שקופות, שאליהן יוחזרו הצעצועים לפי נושאים, או קופסאות שקופות אותן נוכל למקם בתוך כוורת קיימת. מגירה אחת תאחסן את הפאזלים, אחרת את הבובות והשלישית את המכוניות. כדי לסייע לילדים לזכור לאן להחזיר, נוכל להדביק מדבקה עם תמונה מייצגת על כל מגירה. חשוב שהמגירות לא יהיו גבוהות מדי ולא כבדות מדי, כך שהילד יוכל להוציא ולהחזיר את הצעצועים בעצמו.

אפשרות נוחה נוספת, היא להשתמש בקופסאות אחסון על גלגלים שנכנסות מתחת למיטת הילד. כך האחסון נגיש לו, וקל לו להחזיר את הפריטים למקום.

3. הקניית הרגלי סדר

ילדי הגן לומדים להחזיר את הצעצועים למקום בתום המשחק, מבלי להתמרמר או למחות. הסיבה לכך היא שבגן הסדר הינו חלק משגרת הפעילות, ושהילדים מבינים מה המטרה של החזרת הצעצועים למקום. אם נצליח להקנות לילדים הרגלי סדר, ולהסביר להם כי בסיום המשחק עליהם לסדר את הצעצועים שלהם, אחרת יאבדו חלקים או הצעצועים ישברו, הילדים יפנימו זאת ויתחילו לסדר בעצמם.

אפשר להפוך את סידור החדר לפעילות חוויתית מתגמלת, על ידי יצירת תחרות החדר המסודר בין האחים, או מתן מדבקות הצטיינות למי שסידר את החדר שלו בכל יום. אם כל זה לא עובד, ניתן ללמד את הילדים שמה שנשאר מחוץ למקום מוחרם לתקופה של שבוע, וכך להבטיח שיכניסו את הצעצועים שממש חשובים להם למקום, או להחליט שעד שהחדר מסודר, כל הפריבילגיות מבוטלות.

4. דוגמא אישית

אם אתם רוצים שהילדים שלכם יסדרו, תנו להם דוגמא אישית והראו להם כיצד אתם מחזירים דברים למקום בעצמכם. רוב ההרגלים נרכשים מהחוויה שלנו כילדים בבית. התנהלות מסודרת מצד ההורים, תדרבן גם את הילדים לסדר אחריהם.

המאמר נכתב באדיבות שרית גושן, מנכ"ל חברת סידורים בע"מ, המתמחה בשירותי סידור וארגון הבית ובשרות מלא למעבר דירה.

מחשבון הריון

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.