האם צריך לשלם על הסטנדר שנזרק על המחבל? (הקלטה)

הטבח בבית הכנסת: חבר מועצת גדו"ה הגר"י זילברשטיין נשאל: "האם צריך לשלם על הסטנדר שזרקתי על המחבל ונשבר". האזינו.

שאלה מפתיעה הגיעה לפתחו של הגאון ר' יצחק זילברשטיין חבר מועצת גדולי התורה, יממה לאחר אירוע הטבח בבית הכנסת.

 

הרב זילברשטיין סיפר: שבוע שעבר היה אסון נורא, למחרת האירוע קיבלנו שאלה – "אני הייתי שם תפסתי סטנדר וזרקתי על ראש אחד המחבלים, לרגע הוא (המחבל) היה בהלם מהמכה שלי שהייתה חזקה עד כדי שהסטנדר נשבר, המחבל הפסיק לרגע, ובינתיים, ברחו כמה יהודים וניצלו בניסי ניסים, הוא שואל האם צריכים לשלם עבור הסטנדר"?

 

לפני שעבר לדון בתשובה התפעל הגר"י מעוצמת השאלה שמסמלת על ההבדל בין האומה ממנה יוצאים רוצחים לעם ישראל, "נשווה את האומה שלנו לאומה של ישמעל איזה מן דמיון, מי היה שואל שאלה כזו? הוא עצמו בירך הגומל בשם ומלכות לאחר שהצליח להרים כזה סטנדר".

 

לאחר דיון מעמיק בסוגיא השיב הגר"י כי הפסק שנתן לשואל שפטור ואין לו מה מה לשלם על הסטנדר לאחר שהוקדש לבית הכנסת, "המטרה של המקדיש היא לא רק ללמוד עליו אלא כל הצרכים של הלומדים הסטנדר מותרים לשימוש עם הסטנדר לאחר שהקדיש לתועלת הלומדים".

 

כזכור, לפני שבוע בדיוק בשעה 7:01 בבוקר, במהלך תפילת שחרית, נכנסו למתחם בית הכנסת קהילת בני תורה בשכונת הר נוף בירושלים שני מפגעים חמושים באקדח ובסכיני קצבים, והחלו לתקוף את המתפללים שסיימו את תפילת העמידה. בשלב זה נרצחו 4 מתפללים ונפצעו שמונה.

 

לאחר שבע דקות, בשעה 7:08, הגיעו למקום שני שוטרי תנועה שפעלו בסמוך. בין השוטרים לבין המחבלים התנהל קרב יריות. אחריהם הגיע שוטר מיחידת זיהוי פלילי בדרגת רב-פקד, ששמע את הדיווח בקשר, והבחין בשוטר שנפצע מירי. מיד לאחר מכן הבחין השוטר בשני מחבלים רצים מתוך בית הכנסת לעבר השוטרים, כשסכינים ואקדח בידיהם. הוא ירה לעברם והרג את שניהם. לאחר מכן נכנס השוטר ואיתו שוטרים אחרים לתוך מתחם בית הכנסת כדי לשלול נוכחות של מחבלים נוספים. שני שוטרי התנועה שהגיעו לזירה ראשונים נפצעו בפיגוע, ואחד מהם מת מפצעיו.

3 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

 1. שאלה זו היא שיא הצביעות ממש כמו עשו האם לעשר מלח בו בזמן שהרג נפשות
  עדיף שתחמירו בצניעות שלכם שהיא בושה וחרפה וגם באהבת איש לרעהו שבזה אתם רק מחללים שם שמים

  משתמש אנונימי (לא מזוהה) |
  הגב
  • תתביש אתה בעצמך – רק הרב יודע מי זה – והזורק לא ביקש להתפרסם
   (מה שכן כול אחד ואחד יכול וצריך להתחזק בכול מצוה וכמובן באחת החשובות – ואהבת לרעך כמוך)

   דוד |
   הגב