אפקט החקירות? העמותות של הרב פינטו נקלעו לקשיים כלכליים (וידאו)

עמותת "מאור עיניים" אשר באמצעותה מפעיל הרב יאשיהו פינטו חלק מפעילותו ההתנדבותית נמצאת בחובות כספיים לספקים, שהגישו נגדה תביעות לגבייתם, צ'ק שהעבירה עמותת 'שובה ישראל' חזר

האם מוסדות הקשורים לרב יאשיהו פינטו, מגיבורי פרשת "הרב והניצב" שגרמה לטלטלה במשטרה, נמצאים בקשיים כלכליים? לידי חדשות 2 Online נודע כי המחאות לספק של עמותה הקשורה בפעילותו של הרב לא כובדו בעת האחרונה.

על פי המידע, עמותת "מאור עיניים" אשר באמצעותה מפעיל הרב פינטו קרן סיוע לנזקקים, מצויה בחובות כספיים לספקים. נגד העמותה אף נפתחו הליכים בבית המשפט לגביית החובות. עמותת "שובה ישראל" ניו יורק, עמותה נוספת הקשורה לרב, העבירה צ'קים על סך חלק מהחובות של עמותת "מאור עיניים" וממידע שהתקבל בחדשות 2 Online נטען כי צ'ק על סך עשרות אלפי דולרים שנתנה עמותת "שובה ישראל" לספק לכיסוי החוב חולל גם הוא.

מגזין "פורבס" דירג את הרב פינטו בן ה-40 כאחד הצעירים המשפיעים בישראל, והעריך את הונו ב-75 מיליון דולר. מקור כוחו של הרב המקובל מאשדוד טמון בחצרו המקבצת אליה חלק משועי הארץ – פוליטיקאים, טייקונים ושלל ידוענים. בכתבת המגזין אודות פינטו נכתב בין היתר כי "הרב פינטו מפעיל את קרן 'מאור עיניים' שמעניקה משכורת חודשית ל-2,000 אלמנות".

ולמרות העושר הכלכלי עליו דווח, הגישה ספקית מזון בחודש אפריל האחרון תביעה על סך יותר מ-1.3 מיליון שקלים לבית משפט השלום באשקלון נגד עמותת "מאור עיניים". על פי הנטען בתביעה, צ'קים שקיבלה מהעמותה חזרו, דבר שהוביל לפתיחת הליכים נגדה בהוצאה לפועל. ספקית המזון משכה את תביעתה בחודש מאי על מנת לפתוח במשא ומתן עם העמותה. מאוחר יותר, קיבלה הספקית המחאות מעמותת "שובה ישראל ניו יורק", אך על פי הנטען, אחת מהן לא כובדה.

בחודש דצמבר אשתקד הוגשה תביעה נוספת נגד העמותה על סך יותר מ-136 אלף שקלים על ידי ספקית חומרי ניקוי וכלים חד פעמיים. בכתב התביעה נטען כי "עמותת 'מאור עיניים' לא שילמה את יתרת עלות הרכישות למרות שחלפו חודשים רבים מיום הגשת החשבונית".

למרות שבאופן פורמלי שמו של פינטו לא מצוין ברשם העמותות בהקשרה של "מאור עיניים", גורם הקשור לרב אישר כי דרך העמותה מפעיל פינטו את עבודתו ההתנדבותית.

כתובתה הרשומה של עמותת "מאור עיניים" ברשם העמותות זהה לכתובת של משרדי "שובה ישראל". אחד ממייסדיה הרשומים של שימש כגבאי באחת הישיבות של "שובה ישראל" ושניים ממייסדיה הרשומים של העמותה מוכרים גם כמייסדיה של עמותת "חזון ישעיה" הקשורה אף היא לרב פינטו.

בנוסף, בשיחה עימו אישר אחד המייסדים של "מאור עיניים" כיה עמותה קשורה לפעילותו של הרב פינטו. גם הספקים להם חייבת העמותה כספים ועורכי דינם אישרו את דבר החוב אך סרבו להתייחס לגופו של עניין.

בחודש אוקטובר 2012 נחקרו הרב ורעייתו בחשד שניסו לשחד את תת ניצב אפרים ברכה. על פי החשד, פינטו ורעייתו ניסו לקבל מברכה מידע אודות חקירה שהתנהלה נגדם בחשד למעילה בכספי עמותת "חזון ישעיה". בסוף שנת 2013 פנו פרקליטיו של פינטו ליועץ המשפטי לממשלה, יהודה ויינשטיין, והציגו בפניו חומרים לפיהם נטען כי מפקד יחידת להב 433 לשעבר, ניצב מנשה ארביב, קיבל לכאורה ממקורביו של פינטו טובות הנאה. בתמורה למידע המפליל דרשו פרקליטיו של הרב לסגור את התיק הפלילי נגדו. עקב הפרשה אשר זכתה לשם "פרשת הרב והניצב", פרש ארביב מהמשטרה.

מעמותת מאור עיניים נמסר בתגובה: "ארגוני החסד בנשיאותו של הרב יאשיהו פינטו מספקים מידי חג חבילות מזון לעשרים אלף משפחות נזקקות זו השנה העשירית. בחג הקרוב, בשל המצב הכלכלי, הוחלט לצרף השנה למעגל הנתמכים חמש אלף משפחות נוספות. במענה לשאלתכם: בעבר התנהל דין ודברים בין אחד מספקי המזון לחלוקה לנזקקים לבין אחת מנהלי העמותה. בסופו של הליך, יושרו ההדורים לשביעות רצון הצדדים. כיום ספק המזון שציינתם את שמו, עובד בשיתוף פעולה מלא עם העמותה לקראת החלוקה לנזקקים בראש השנה הקרוב. נמשיך לפעול בכל המרץ להאיר את בתיהם של אלו הזקוקים לשמחה ועזרה"

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.