סערת סגן הרמטכ"ל: סגל VS אברמוביץ' (וידאו)

הסערה סביב ההתבטאות השנויה במחלוקת של האלוף יאיר גולן נמשכת. צפו בדיון הסוער באולפן ערוץ 2 {"נתניהו = סמוטריץ'"}

הסערה סביב ההתבטאות השנויה במחלוקת של האלוף יאיר גולן נמשכת. צפו בדיון הסוער באולפן ערוץ 2

מוזמנים לצפות באייטם עם אמנון אברמוביץ׳ ואיתי על נאומו של סגן הרמטכל, כולל כמה חילופי דברים מעניינים. מתוך ״שש עם עודד בן עמי״

‎Posted by ‎עמית סגל Amit Segal‎ on‎ ראשון 8 מאי 2016

יצוין כי בישיבת הממשלה אמש גינה ראש הממשלה בחריפות את ההשוואה שעמדה ביסוד הנאום השנוי במחלוקת.

"ההשוואה שעלתה מדבריו של סגן הרמטכ"ל לתהליכים שאפיינו את גרמניה הנאצית לפני 60 שנה היא מקוממת…הדברים מופרכים מהיסוד. הם לא היו צריכים להיאמר בשום עת ובוודאי לא בעת שנאמרו. הם גורמים עוול לחברה בישראל ולזילות השואה. סגן הרמטכ"ל הוא קצין רב זכויות אבל דבריו בעניין זה היו שגויים לחלוטין ואינם מקובלים עלי", דברי נתניהו בפתח ישיבת הממשלה..

נתניהו ציין עוד כי "ישראל היא פלא היסטורי וכולם מתגאים בהישגיה ובצה"ל. הרבה דברים נאמרו בימים האחרונים על מדינת ישראל. אין מדינה שאין בה גינויים של חוסר בסובלנות ואלימות. אבל הדמוקרטיה הישראלית איתנה. היא מוקיעה את הגילויים הללו ומטפלת בהם באמצעות החוק ובאמצעים אחרים".

גולן. צילום: פלאש 90
גולן. צילום: פלאש 90

כזכור, גולן נאם בעצרת זיכרון בתל יצחק. בין דבריו אמר גולן: אם יש משהו שמפחיד אותי בזיכרון השואה, הוא זיהוי תהליכים מעוררי חלחלה שהתרחשו באירופה בכלל ובגרמניה בפרט, אז לפני 70 שמונים ותשעים שנה – ומציאת עדות להם כאן בקרבנו היום ב-2016…הרי אין קל יותר ופשוט יותר לשנוא את הזר אין יותר קל ושפוט מלעורר חרדות ומלהלך אימים. אין יותר קל ופשוט מהתבהמות, התקרנפות והתחסדות".

גולן הוסיף: "השואה בעניי חייבת להביא אותנו להרהורים עמוקים בדבר אחריותה של מנהיגות ושל חברה. השואה חייבת להוביל אותנו לחשיבה יסודית על איך אנחנו כאן ועכשיו דואגים לגר ליתום ולאלמנה, ואלה שדומים להם. השואה חייבת להוביל אותנו לחשיבה אודות חיינו הציבוריים ועוד יותר מכך היא חייבת להוביל את כל מי שיכול – ולא רק את מי שרוצה – לשאת באחריות ציבורית".

הדברים עורר סערה תקשורתית ופוליטית גדולה. שר החינוך קרא לו לחזור בו מהדברים, סמוטריץ' גינה בחריפות ועיתונאים רבים התנצחו ברשתות החברתיות סביב הלגיטימיות של האמירה והלגיטימיות של העיתוי שלה.

מאוחר יותר יצאה הודעה רשמית מטעם סגן הרמטכ"ל בה נטען כי לא הייתה לו כוונה לבצע השוואה בין צה"ל ומדינת ישראל לתהליכים שהתרחשו בגרמניה לפני 70 שנים.

"שלא הייתה לו שום כוונה להשוות בין צה"ל למדינת ישראל לתהליכים שהתרחשו בגרמניה לפני 70 שנים…לא הייתה שום כוונה ליצור הקבלה כזאת או למתוח ביקורת על הדרג המדיני. צה"ל הוא צבא מוסרי השומר על טוהר הנשק וכבוד האדם", לשון ההודעה.

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.