עמק המעיינות • מסלולים מיוחדים לחג סוכות

פארק המעיינות בעמק בית שאן טיול מרענן בטבע

……………………………………………………………….

מתאים למשפחות

עונות לטיולים: כל השנה

קושי: מתאים למיטיבי לכת. ניתן לנוע בפארק ברכב שאטל מיוחד, ברכבים ירוקים ובאופניים, הניתנים להשכרה במקום

 

מאת: רועי עפרון

בעשור האחרון הוחלף שמו של עמק בית שאן וכיום הוא נושא את השם"עמק המעיינות".

בזכות שפע מעיינות טבעיים הנובעים מבטן האדמה ומימיהם קרירים וצלולים. המעיינות הגדולים שבהם הפכו זה מכבר לפארקי מים תוססים ואלו הקטנים שנותרו סמויים מעין, זכו בשנים האחרונות לעדנה ולהיכרות עם ציבור המטיילים וקובצו לפארק יפהפה עטור צמחיית נחלים, מפלט קריר ומוצל לימים החמים האופייניים לישראל שלנו.

אל היוזמה להקמת פארק המעיינות חברו יחדיו קרן קיימת לישראל, רשות הטבע והגנים ורשות ניקוז הירדן הדרומי. המוטו שליווה את שלושת הגופים הללו, הוא להשיב לאזור הקסום הזה את כבודו, בייצוב המארג האקולוגי ושימור הצמחייה הנדירה ובעלי החיים, בהסדרת הטיול בו ולפתוח בפני המבקרים צוהר אל הטבע ואל ההיסטוריה המרתקת של המקום.

בעבודת קודש של מספר שנים בוראו בפארק שבילים ומסלולי הליכה נוחים, המקום שולט בשלטי הכוונה והסבר וניתן לטייל בו כיום בהליכה רגלית, בדיווש על אופניים ובנסיעה ברכבים חשמליים ירוקים וידידותיים לסביבה.

מסלולי הטיול בפארק המעיינות נמתחים על פני 15 קילומטרים וכוללים שלושה מעיינות עיקריים: עין מודע, עין שוקק, עין חומה ונחל הקיבוציםהלא הוא האסי שמימי  הטורקיז שלו צלולים ובוהקים.

איך מגיעים:

……………….

לבאים מכיוון תל אביב יש לנסוע בכביש 40 עד מחלף קיסריה ומשם לפנות לכביש 65 לכיוון עפולה דרך נחל עירון ( ואדי ערה ) עד צומת הסרגל. בצומת הסרגל פונים ימינה לכביש 675 ונוסעים איתו עד לצומת נבות. מצומת זו נוסעים עוד כשמונה קילומטרים עד לצומת השיטה. בצומת השיטה פונים ימינה על כביש 669 לכיוון גן השלושה. בכביש הפנייה לגן השלושה פונים ימינה ושמאלה אחרי כמאה מטרים עד לגן גורו. ממשיכים עם הכביש אל תוך קיבוץ ניר דוד ובפנייה הראשונה שמאלה מגיעים אל חניון הרכבים של פארק המעיינות.

פארק המעיינות צמחייה ובעלי חיים:

…………………………………………….

תופעת טבע ייחודית בפארק המעיינות, היא צלילותם של המים המאפשרת חדירת אור שמש המסייעת לקיום חייה של צמחיית נחלים ייחודית ירוקה ושופעת. הקרנן הטבוע שמבלה כשכל גופו טבול במים, אשל הירדן, הקנה המצוי, הטיון, הפטל הקדוש, קנה הסוכר, אגמון החוף, ערידת הביצות, הקוצן המכונף ורבים אחרים, רואים בפארק המעיינות את ביתם. סרטנים, דגים למיניהם, צבי מים, שלדגים, עופות דורסים, תנים זהובים, שועלים, חתולי בר וחזירי בר הם נשמת אפו של פארק המעיינות, כמו גם אנפת לילה, קורמורן, לבן חזה וליבנית קטנה.

תל שוכה:

……………

בראש גבעה הנישאת מעל השטח, מדרום לנחל הקיבוצים המשקה את שדות העמק, מתנוסס מגדל תצפית. מגדל זה בנה בשנת 1939 מתוך צורך להגן בתצפית על קיבוץ ניר דוד, לאחר הירצחם של שני חברי קיבוץ ניר דוד ושל חבר קיבוץ מסילות בידי פורעים ערבים.

התל שעליו בנוי מגדל התצפית מכיל בקרבו שכבות ארכיאולוגיות רבות, אך טרם נערכו בו חפירות.

לאחר הביקור פארק המעיינות ומלץ לבקר באתרים הנוספים שבאזור: גן גורו, הפארק האוסטרלי המרהיב, מרכז הספורט התוסס בקיבוץ ניר דוד, מעיין חרוד ושדות עמק המעיינות.

טלפון פארק המעיינות: 04-648806004-6488515
שעות פתיחה
ימים א'-ה': 8:00-17:00, יום ו' וערבי חג: 9:00-16:00

המסלול באדיבות אתר טלחופש

למסלולים נוספים ואטרקציות באזור לחצו כאן

 

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.