עסקיו של דן גרטלר בסכנה

גרטלר נחשד בהעברת 100 מיליון דולר כשוחד לכאורה לפקידים מקונגו ב2016 כך על פי הרשויות בארה"ב

איש העסקים החרדי דן גרטלר מואשם בארה"ב בשוחד שחיתות לכאורה בעסקי הכרייה בקונגו בהתאם לכך הטילה ארה"ב סנקציות חמורות עליו .

מנכ"ל רנדגולד ריסורסס, חברה לכריית זהב ששיתפה עם גרטלר פעולה: "אנחנו לא יכולים לעשות איתו עסקים, מכל סוג שהוא".

לטענת הרשויות בארה"ב גרטלר פעל כמתווך לא אחת וזאת בכדי להגדיל את הונו של הנשיא ז'וזף קבילה, שאיתו הוא מיודד.

המקור המרכזי לעושרו של גרטלר היא קונגו, אחת המדינות העניות ביותר באפריקה.

לפני שנה שיחרר גרטלר מספר אמירות בנוגע לקונגו :"רוב העסקים שלי הם בקונגו ואני מאמין בה", "אני מאמין אדוק בעתידה של קונגו".

כתוצאה מהסנקציות הקשות לגרטלר נמנעה גישה לדולר , המטבע המרכזי שבו משתמשים בקונגו, ובעסקאות חומרי הגלם הבינלאומיות. על חברות אמריקאיות חל איסור לערוך איתו עסקים, ושותפות קודמות הרחיקו עצמן.

מאחורי גרטלר עדיין עומדת ממשלת קונגו שתומכת בו וטוענת שהסנקציות שהוטלו עליו אינן הוגנות . "גרטלר סומן בגלל הידרדרות היחסים בין המערב וקבילה" כך לטענת קונגו .

גרטלר נחשד בהעברת 100 מיליון דולר כשוחד לכאורה לפקידים מקונגו ב2016 כך על פי הרשויות בארה"ב .

אם לא די בכך גם בבריטניה התנהלה חקירה בנושא רכישות מכרות בקונגו, שם הועלה החשד שגרטלר קיבל אותם מהממשלה במחירים נמוכים ממחיר השוק.

גרטלר מכחיש את האשמות השוחד בקונגו ומתעקש כי הצלחתו משקפת חברות ארוכת טווח עם הנשיא, ותוצאות טובות של עסקים. גרטלר מתגאה בכך שהשקיע למעלה מ-7 מיליארד דולר בקונגו, יצר אלפי מקומות עבודה והפך את המדינה ליצרנית הגדולה ביותר באפריקה של נחושת.

"התחלנו להשקיע בתחילת הדרך, כשאף אחד אחד לא היה מעוניים להשקיע, כשהמדינה הייתה במלחמה ומחירי הנחושת והקובלט היו בתחתית". כך לדברי גרטלר.

לפי ההצהרה שפרסם הבית הלבן, גרטלר, המקורב לנשיא הרפובליקה הדמוקרטית של קונגו, ז'וזף קבילה, עשה את הונו באמצעות עסקאות מושחתות בתחום הכרייה והנפט במדינה בהיקף של מאות מיליוני דולרים.

נגד גרטלר הועלו בעבר טענות כי שיחד בכירים בקונגו תמורת קבלת זיכיונות כרייה; הוא הכחיש את הטענות, ולא הוגש נגדו כתב אישום. ביולי פורסם כי הרשויות בקנדה חוקרות את התאגיד השוויצרי גלנקור בשל תשלומים של מעל 100 מיליון דולר שהעבירה חברה בת שלו, העוסקת בכריית נחושת, לחברה שבבעלות גרטלר. בנובמבר, מסמכים סודיים שהודלפו ("מסמכי פרדייז") חשפו כי גלנקור העבירה הלוואה בגובה 45 מיליון דולר לחברה בשליטת גרטלר אחרי שהוא סייע לגלנקור לגבש עסקה לכרייה עם גורמים רשמיים ברפובליקה הדומיניקנית.

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.