האם עסקנים חרדים "יצילו" את חריש ברגע האחרון מידי החילונים? חשיפה ראשונית

ניסיון נואש להציל את חריש מהחילונים: בשבועות האחרונים נועדו מספר עסקנים בתחום הדיור, בהוראתם של גדולי הרבנים שליט"א, עם חלק מהקבלנים שזכו בפרויקטים בחריש. כך נודע ל"קוקר".

לטענת אחד העסקנים, "חריש תהיה חרדית,ללא ספק. כל הקבלנים מבינים לאיפה הם נפלו. הבטיחו להם שרבבות חילונים ודתיים לאומיים יעמדו בתור להירשם, אך מתברר להם כי גם אלו שנרשמו מאוד מאוד לא מרוצים".

לאחרונה אף התפרסמה פרשיה שגילתה את השחיתות של מנהלי העמותה החילונית ששכנעו 590 משפחות חילוניות להירשם אצלם בשם האידיאולוגיה של שנאת הדת, ובפועל שילשלו לכיסם מיליונים רבים מאוד שקיבלו ממבצעי הפרוייקט.

הקבלנים מתחלקים לשניים: אלו שמבינים להיכן נפלו ומוכנים היום לתת לנו דירות במחירים מצויינים, יותר זולים מהסכומים הנ"ל, ואלו שרוצים לנסות כל מיני דרכים בטרם יבינו גם הם היכן נפלו.

הבשורה הפחות טובה: זה צריך לקרות במהירות.

בשבוע שעבר נפגשו העסקנים החרדיים עם שר השיכון החדש. אחד מהם מתאר בשיחה עם 'קוקר': "ניגשתי אליו ושאלתי אותו לגבי סעיף 33 בהסכם הקואליציוני החדש, לפיו בתוך 30 יום שר השיכון יתקין תקנות שמוציאות את הציבור החרדי מהטבות "מחיר למשתכן". הוא טען בפניי שזה מסמך לא מחייב, ושהוא לא בטוח שזה לא כולל את עניין המענקים, אבל מאידך לא רצה להתחייב בשום אופן שלא יעשה משהו נגדנו", מספר העסקן.

לפי זה, יתכן שבקרוב הציבור החרדי יזכה בחזרה בחריש – אבל בלי המענקים, מה שאומר שהניתוח יצליח אבל החולה כבר יהנה ממנו פחות.

אלא שהפעם לא יהיה מדובר ברישום נוסף אצל קבוצות רכישה, חשובות ככל שתהיינה, אלא ברכישה מסודרת מקבלנים רשומים עם כל המשמעויות של הביטחון והזמנים שכרוכים בכך.

כמו כן ייתכן כי המחיר יהיה הרבה יותר נמוך מהמחירים שהוצעו, שהרי הקבלנים בחלקם שילמו הרבה פחות ממה שהוועדה תכננה לשלם, כך שאפשר להוציא מהם מחירים טובים מאלו, ואולי אפילו טובים מאשר יכלו הקבלנים החרדיים לתת בשעתו.

1 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

 1. אדם סמית אבי אבות החשיבה הכלכלית המודרנית אמר כך: אם כל אחד ידאג לעצמו אז כולנו נרוויח מזה. פרופ' ג'ון נאש – חתן פרס נובל בתורת המשחקים – הוכיח שאקסיומת סמית לא נכון במציאות. וטען שאם כל אחד ידאג לעצמו ולזולתו רק אז כולנו נרוויח. הוא הוכיח זאת במשל נפלא. ארבע בחורים יושבים במועדון, וארבע בחורות נכנסות למועדון. על פי סמית אם כל אחד מהבחורים ידאג רק לעצמו. אז כול אחד ירצה לכבוש את הבחורה היפה ביותר. בתכלס היפה ביותר תבחר רק באחד מהבחורים. ולשאר הבחורים לא תהיה להם חברה כי הבחורות האחרות לא ירצו להיות בעדיפות שניה. ולכן טוען ג'ון נאש לא נכון הקביעה של סמית שאם כל אחד ידאג רק לעצמו לכולם יהיה טוב.

  ולכן מציע פרופ' נאש שכל אחד ידאג לעצמו ולזולתו. כלומר כל בחור מראש יחשב את סיכויו וסיכוייהם של חברו. אז אף מהבחורות לא תפגענה וכולם יזכו בחברה לחיים.

  החרדים כבר לא ירצו בחריש מהסיבה הפשוטה, כי אף אחד לא רוצה להיות בעדיפות שניה.

  עכשיו כמה מילים ברצינות: אין סיכוי שהחרדים יבואו עכשיו לחריש. הסיבות הן.

  1, המחיר לא תהיה כפי שהבטיחו להם = 400 מאות אלף שח לדירה שלוש חדרים. ועל כל חדר נוסף עוד שלושים אלף שח (כמובן אחרי הורדת הזיכוי הממשלתית)

  2, הבטיחו להם עמותות – ולא קבלנים נוכלים – שתשגיח על מחירי הדיור ולא תיתן לחזור לנוכלות של מודיעין וביתר עילית ובית שמש. ששם מחירי הדיור עלו ועלו בגלל מאכערים שפלים ומכוערים. ובעצם ירו לעצמם בראש כי ביתר עילית ומודיעין וכדומה יישארו התנחלויות מצומצמות. כלומר שמחירי הדיור שם עולים אין אפשרות להרחיב את העיר. אז בעצם מי המפסיד בסוף ?! תושבי ביתר עילית בעצמם !! שהם היום עיר לא מתפתחת יותר. תחשבו על כל אלפי הזוגות הצעירים אם היו קונים דירות בביתר עילית כי מחירי הדיור נמוך כמו למשל בחריש. אז לא היינו צריכים את חריש בכלל ותושבי ביתר עילית היו זוכים בכולם. (אתם זוכרים את הטיעון של ג'ון נאש לעיל. אם כל אחד יחשוב רק על עצמו ועל הכסף השפל של המאכערים. אז כולנו נפסיד. אנחנו וכל תושבי ביתר עילית שנשארו התנחלות מצומצמת. רק אם נחשוב על טובתינו ועל טובת זולתינו = כל הקהילה החרדית ?! רק אז כולנו נרוויח !!)

  בקיצור: הבטיחו לנו בפרויקט חריש שתהיה ועדת עסקנים\רבנים שתשגיחו על הפקעת מחירי הדיור. שלא תיבצר מצב שחריש תישאר התנחלות מצומצמת קטנה. הרי אנו רוצים להבטיח לנו שחריש תהיה עיר חרדית גדולה שגם צאצאינו יכלו לקנות שם דירות ולגור ליד ההורים. שתהיה כדאי לקהילות הגדולות לבנות את מוסדותיה שם. (לשם הדוגמא: חסידות באיאן חשבו לבנות את המוסדות הגדולים שלהם בביתר עילית עד כדי כך שגם האדמור בעצמו יבוא לגור בביתר עילית. ומי עצר את התוכנית הזו ? עליות מחירי הדיור שם !! מהסיבה הפשוטה שצעירי באיאן כבר לא קונים שם דירות יותר ולכן אין טעם להעביר את המוסדות ואת האדמור לשם.) ולא שנקום ביום בהיר שלא תתאפשר יותר לקנות דירות בחריש בגלל עליות המחירים המטורפות כמו בביתר עילית וכדומה.

  משתמש אנונימי (לא מזוהה) |
  הגב