עסקת הצוללות: "יעלון ניסה לבלום את נתניהו ללא הצלחה"

מקורביו של שר הביטחון לשעבר, משה (בוגי) יעלון, מספרים על המאמץ מצידו של יעלון לבלימת העסקה – שהסתיים בחתימה מצד נתניהו על מסמך, שסעיפיו לא ידועים למערכת הביטחון.

בעקבות חשיפת ערוץ 10 על עסקת הצוללות המפוקפקת בה נרכשו שלוש צוללות חדשות – לכאורה בניגוד עניינים במסגרת העסקה, עקב הקשר של פרקליטו עו"ד דוד שמרון לעסקה – עתה, רומזים מקורביו של  שר הביטחון לשעבר, משה (בוגי) יעלון, על  המאמץ  מצידו לבלימת העסקה – שהסתיים בחתימה מצד נתניהו על מסמך, שסעיפיו לא ידועים למערכת הביטחון.

הצבא  בשעתו המליץ לנתניהו שלא להצטייד בשלוש צוללות חדשות (7,8,9) בחמש השנים הקרובות.אך למרות הלחץ, ראש הממשלה בנימין נתניהו הפעיל לחץ על מנת לשכנע לקנות, אבל לאור התעקשות של יעלון המהלך נבלם.

נתניהו לא אמר נואש, בפברואר האחרון, יום לפני הנסיעה של ראש הממשלה לגרמניה, דלף  לשר הביטחון מידע לפיו  ראש הממשלה הולך לחתום מול הגרמנים על רכישת שלוש צוללות חדשות – וזאת בלי לקיים דיון על הנושא. יעלון  נפגש עם נתניהו וניסה לבלום את העסקה הזו – וזאת בשל התנגדות הצבא.

הפגישה בין יעלון לנתניהו הסתיימה בפיצוץ: הסוף ידוע לכולנו,  ראש הממשלה חתם במהלך ביקורו בגרמניה על מזכר הבנות עם הגרמני לפיו בעתידירכשו את יתר הצוללות.

בלשכת ראש הממשלה הסבירו לחדשות 2 כי נתניהו לא נסע לחתום  עם הגרמנים על העסקה אלא לסכם איתם על שיתוף פעולה עתידי. אלא שנתניהו הודיע על רכישת צוללות, בזכות אותו סעיף, שאמורות להגיע לישראל בעוד כעשור.

לאחר פיטרו של יעלון השתנו הדברים, "כעת בוגי לא שר ביטחון ואין מי שיבלום את המהלך", הבהירו בסביבת יעלון.

 

דובר צה"ל ביקש להבהיר הבוקר כי מדובר על רכש עתידי, בעוד יותר מעשור, של שלוש צוללות שיחליפו צוללות שיתיישנו. "הצורך הוצג על ידי צה"ל בדיון קבינט שנערך לאחרונה, בהמשך לשיח השוטף המתקיים בדרגים השונים – ראש הממשלה, שר הביטחון, דיוני קבינט וועדות חוץ וביטחון – בנושאים מעין אלה".

מהמועצה הלאומית לביטחון לאומי נמסר אתמול בתגובה לפרסום כי רכש הצוללות מגרמניה נעשה "בתהליך מקצועי סדור, ללא שום השפעה חיצונית, ובהמלצת כל גורמי המקצוע במשרד הביטחון, צה"ל, והמל"ל, כפי שעולה ממסמכים ומדיונים רבים".

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.