עסק מהבית- כמה חסרונות ויתרונות שחשוב להכיר

בעולם המודרני של היום, כאשר כמעט בכל בית בישראל מצוי אינטרנט, קו טלפון ומדפסת, עבודה מהבית וכן הקמת עסק שבסיסו בחדר העבודה שלכם, נהיו דבר קל במיוחד. אך יחד עם הנוחות של עבודה מהבית לצד הילדים והשעות הנוחות שאתם יכולים להכתיב לעצמכם, עסק מהבית מצריך לא מעט משמעת וכן מיקוד כדי לגרום לו לשגשג ולהצליח. אחרת, הוא יהפוך לעבודה שנמצאת באיזור הנוחות אך אינה מניבה רווח משמעותי ולא יכולה לתרום לכלכלת הבית החודשית. אז מאלו מוקשים כדאי להזהר?וגם מה היתרונות של להקים עסק מהבית? על כך במאמר זה.

יש שני צדדים למטבע – הקשיים והיתרונות האישיים בניהול עסק מהבית

  • אחד היתרונות הגדולים של הקמת עסק מהבית, הוא נושא השעות. אתם יכולים לקבוע לעצמכם מתי אתם מתחילים לעבוד ומתי אתם מסיימים. כך לדוגמא אם יש לכם ילדים שיש צורך לפזר אותם למוסדות החינוך השונים, אתם יכולים לקבוע שהעבודה שלכם תחל ב-9:30 בבוקר וזה לא ייחשב לאיחור. עוד יתרון הוא שאתם גם יכולים לקבוע לעצמכם מתי תקחו הפסקה ולכמה זמן. אך לצד היתרונות שבקביעת השעות לעצמכם, יש גם חסרונות- החסרון העיקרי הוא שאתם יכולים למצוא את עצמכם לוקחים הפסקות רבות במהלך היום ולמעשה יעילות העבודה והתפוקה שלכם פר יום יורדת. וכמובן שזה המצב, סביר להניח שזה גם יפגע בהכנסות העסק שלכם. עוד חסרון בנושא זה, הוא שהיות ואין לכם תבנית שעות מסודרת, אתם עלולים למצוא עצמכם עובדים סביב השעון או בשעות לא סבירות, שחורגות בהרבה  מ-9 שעות עבודה ליום המוגדרות כמשרה מלאה. כדי להתמודד עם הבעיה הזו, רצוי לקבוע בכל יום מחדש איך הולך להיראות סדר היום שלכם וגם להשתמש בעזרים טכנולוגיים שונים כגון אפליקציות כדי למדוד  את זמן העבודה שלכם נטו.
  • עוד יתרון ברור לעבודה מהבית ולפתיחת עסק משלכם, הוא שאתם הבוסים של עצמכם. כתוצאה מכך אין לכם עמיתים שעובדים איתכם ואין לכם בוס שאומר לכם מה כן ומה לא לעשות. יש אנשים רבים שהשקט ויכולת ההחלטה העצמאית דווקא מוציאים מהם את הדברים הטובים. לעומת זאת, רבים מן העצמאים נשברים בדיוק בגלל הסיבה הזו. לעיתים השקט הזה הופך לעודף שקט ולבדידות שמשפיעה גם על הרצון והחשק להשקיע בעבודה.
    עוד בעיה היא העובדה שללא בוס או ראש צוות או סתם עמית לעבודה שהוא הרבה יותר וותיק ממך, המלווים אותך, לעיתים קשה למצוא את האסטרטגיה הנכונה והתוכנית כיצד להוביל את הלקוח.  כדי להתגבר על שתי הבעיות הללו, חשוב בסדר היום שבונים להכניס גם זמן לפגישות עם לקוחות, זמן לתחביבים ולאינטרקציה מחוץ לבית עם אנשים וכן להגיע מפעם לפעם לפורומים מקצועיים בנושאים שאתם עוסקים בהם. לעיתים זה בדיוק המקום להתייעץ ולייעץ בנושאים שונים. עוד דרך להתגבר על מכשולים וקשיים הנתקלים בהם, היא להשתמש בפייסבוק על אלפי קבוצותיו השונות כדי למצוא את הנישה של האנשים העוסקים בתחום שלכם ולהעלות פוסט בכל פעם שנתקלים בבעיה או התלבטות. תתפלאו כמה מהר תקבלו תשובה ואפילו דעות שונות!
  • עוד יתרון חשוב הוא נושא הפקקים. אם בתור שכירים נאלצים לעמוד כל בוקר וכל ערב בפקקים בדרך למשרד וחזרה, הרי שבעבודה מהבית אין פקקים ויותר מכך- אפשר לקבוע מראש מתי קובעים פגישות כך שתצאו לכביש בשעות שאינן עמוסות. על מה חשוב להקפיד? לתכנן סדר יום של נסיעות בין פגישות קרובות זו לזו, וכמובן להכניס את הדלק שהוצאתם על פגישות לחשבון ההוצאות של העסק שלכם כדי לקבל החזרים.

העתיד שלכם, המשכורת שלכם וגם ההתמודדות עם הבירוקרטיה- הכל עליכם 

אך הקשיים בעסק מן הבית אינם רק אישיים ופנימיים, הם גם יכולים להיות חיצוניים ובירוקרטיים. אם בתור שכיר תמיד הנהלת החשבונות או אנשי ה-HR  דאגו לכל מה שקשור למשכורת ולהפרשות לפנסיה שלכם וגם לדיווחי מסים לרשויות, הרי שבתור בעלי עסק משלכם כל האחריות הזו נופלת עליכם. ואין הקלות….מה עושים? מוצאים רואה חשבון טוב ומומלץ ונעזרים בו לכל ענייני המיסים והתשלומים. בנוסף, מקצים סכום קבוע מההכנסה שנקבע מראש הצידה כדי לשמש ככסף שיחסך לפנסיה דרך פק"מ או השקעה סולידית בשוק ההון.

כמובן שמדובר פה על יתרונות וחסרונות בעסק ביתי, רק על קצה המזלג. יש עוד הרבה צדדים שלא הוזכרו בכתבה זו וזאת משום שפתיחת עסק מהבית הוא נושא מורכב שיש לחשוב ולהתכונן אליו טרם הכניסה והקמת העסק בפועל.

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.