עצות חמות לקיץ קר

כיצד נקרר את הבית בצורה היעילה והחסכונית ביותר? כל הפרטים במדריך שלפניכם

הטמפרטורות עולות ורבים מאיתנו שוקלים לרכוש מזגן חדש. זהו הזמן הנכון להצטייד במזגן שיקרר לנו את הקיץ הישראלי החם, אך חשוב לזכור כי בחירה נכונה של מערכת מיזוג אוויר, דורשת התחשבות במספר רב של פרמטרים והתאמה אישית הן לחלל הממוזג והן לדרישות השוהים בו. בדיוק לשם כך, החלטנו לברר בחברת 'אלקטרה' מהו המידע הנחוץ ואלו כלים צריך כדי לקבל החלטה נבונה.

שלוש הצעדים לבחירת מזגן:

כשאתם רוכשים מזגן, אתם לא קונים 'עוד מוצר חשמלי'. אתם קונים, בעצם, הבטחה לאספקת אוויר ממוזג ואיכותי, לאורך שנים, שתעניק לכם איכות חיים מתקדמת יותר. זו המשמעות האמיתית של המזגן שאתם רוצים, וכדי שההבטחה הזו תתגשם במלואה, אתם צריכים ששלושה תנאים יתקיימו:

1. המזגן צריך להיות מבוסס על טכנולוגיה חדשנית שתעניק לכם אוויר איכותי, קר (או חם) בדיוק בטמפרטורה הנכונה. גם לאמינות יש כאן תפקיד חשוב. כל פשרה בסעיף הטכנולוגיה תפגום בתועלת שתפיקו מהמזגן שלכם.

2. את המזגן יש להתאים במדויק לצרכים שלכם, לדירה שלכם, ולסגנון החיים שלכם: שלא יהיה חלש מדי, או חזק מדי, שלא ימוקם במקום לא נכון, ועוד. אם המזגן לא יתאים לכם אישית – תיהנו ממנו פחות.

3. המזגן חייב להיות מלווה באחריות מלאה ובשירות איכותי ויעיל לאורך שנים. שירות כזה מתחיל ברגע ההתקנה וממשיך,בנאמנות, לאורך כל התקופה בה אתם רוצים ליהנות ממנו. אם לא תקבלו את השירות שאתם צריכים, ובזמן – ההנאה שלכם ממנו תיפגם.

שלושת המרכיבים החשובים האלה צריכים ללוות כל החלטה שלכם לפני קניית המזגן, כעת ניתן לעבור לפרטים האחרים.

צילום באדיבות אלקטרה
צילום באדיבות אלקטרה

הנה רשימה קצרה, של פרמטרים שיש לקחת בחשבון בעת בחירת מזגן:

• גודל השטח הממוזג. לפני רכישת מזגן חשוב לדעת מהן מידות החלל אותו אתם מבקשים למזג!
הן שטח הדירה והן מספר החדרים בה חשובים להחלטה על עוצמת המזגן – וגם על סוג המזגן שיותקן. צריך להתאים את תפוקת המיזוג (הגודל של המזגן) בדיוק לשטח הדורש מיזוג. מזגן קטן מדי ירעיש ולא ימזג ביעילות, בעוד שמזגן גדול מדי יבזבז חשמל.

• יש לבחור בין מזגן עילי, מולטי, או מיני מרכזי. לכל אחת מהאופציות יתרון שרלוונטי לאחד ולא מתאים לאחר: כעיקרון, מזגנים עיליים נועדו למיזוג דירות קטנות ושטחים קטנים, יחסית, בעוד שמזגן מיני מרכזי מתאים לדירות גדולות ולמשפחות גדולות, מאחר והוא מאפשר מיזוג של כל חלקי הבית. מזגנים עיליים זולים יחסית וקלים להתקנה, אולם אם אתם רוצים למזג מספר חדרים, הפיתרון יכול להיות מערכת מולטי מפוצלת.

• מהי הטמפרטורה בבית בקיץ ובחורף? עוצמת המזגן תיגזר גם מהאתגרים שעומדים מולו. אקלים מדברי יצריך מזגן חזק, מקום קריר (בו השימוש במזגן יהיה בעיקר לחימום) אולי יכריע את הכף דווקא לטובת מזגן אינוורטר.

• מהם כיווני האוויר (והשמש) של הדירה? דירה דרומית-מזרחית תספוג הרבה יותר חום מדירה צפונית-מערבית. וצרכי המיזוג – בהתאם.

• באיזו קומה אתם גרים? כאן מדובר גם על ענייני טמפרטורה ורוח, וגם על בידוד (מרחק מהגג ומהאדמה). דירה גג, למשל, תהיה חמה יותר בקיץ וקרה יותר בחורף.

• מהו הבידוד שיש לדירה? שתי דירות זהות, האחת בנויה מבלוקים מבודדים, והאחרת בנויה מבלוק רגיל, צריכות שני מזגנים שונים. בבתים פרטיים, גם לבידוד הגג יש משמעות רבה.

• כמה ילדים יש לכם, ומה גילם? מרבה ילדים – מרבה צרכי מיזוג, הן מבחינת היקפי השימוש – והן מבחינת אופי המזגן (פילטרים, יוניזטור, ועוד).

• באיזה שעות (מתוך היממה) תהיה הדירה מאוכלסת? האם המיזוג יהיה פעיל בעיקר בבוקר? או בשעות הערב והלילה? ואולי 24 שעות ביממה? יש לזה השלכות בהתאמת מערכת המיזוג.

• מהם אזורי הפעילות בדירה? האם המשפחה מרוכזת בדרך כלל בחדר אחד (יושבת בסלון, למשל) או מפוזרת בחדרים שונים (כל ילד בחדר משלו)? יש לזה השלכות. בנוסף, לא כדאי שהמזגן המותקן יכה בפרצופם של היושבים בשולחן האוכל, או בגבו של מי שנמצא במטבח. מומחה מיזוג אוויר אמיתי יידע להתאים את המזגן הנכון לצרכים, ולמקם אותו כך שזרם האוויר יהיה נעים ואפקטיבי.

אז… מקווים שיהיה לכולנו- קיץ קריר ונעים.

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.