"לא להתפתות אחר שינויים מבחוץ"

בעיצומה של המלחמה החרדית נגד המחוז החרדי במשרד החינוך, מתכנסים הערב מנהלי הסמינרים הבולטים לכינוס מיוחד בו הכריזו הרבנים מלחמה על הלימודים במכללות ובאקדמיה אפילו חרדית. בכינוס נטלו חלק הגר"ח קנייבסקי והאדמו"ר מויז'ניץ בכינוס הוקרא מכתבו של הגראי"ל שטיינמן: "אנו שבים ומעוררים שהמקום היחידי שאפשר וראוי לחנך בו בנות ישראל הוא במסגרות בית יעקב בלבד". צילום: בעריש פילמר {זעקה בבית הגר"ח}

בעיצומה של המלחמה החרדית נגד המחוז החרדי במשרד החינוך, מתכנסים הערב מנהלי הסמינרים הבולטים בקראוון הסמוך לביתו של מרן שר התורה הגר"ח קנייבסקי לכינוס מיוחד בו הכריזו הרבנים מלחמה על הלימודים במכללות ובאקדמיה אפילו חרדית.

בראש הכינוס השתתפו מרן שר התורה הגר"ח קנייבסקי והאדמו"ר מויז'ניץ. בפני מנהלי הסמינרים נשאו דברים הגר"ד כהן, הגר"א פילץ, הגר"מ ברזובסקי, הגרש"י בורנשטיין ורבנים נוספים. בכינוס אף נשאו דברים מזכירי מועצות גדולי התורה הרב אברהם רובינשטיין והרב מרדכי שטרן.

מרן ראש הישיבה הגראי"ל שטיינמן שלח את מכתבו לכינוס ובו כתב: "כבר עוררנו בעבר על חומר הלימוד במקומות שאין רוח חכמים נוחה מהם ואנו שבים ומעוררים שהמקום היחידי שאפשר וראוי לחנך בו בנות ישראל הוא במסגרות בית יעקב בלבד".

"באים למכללות האלה מרצים, שלא שרק שרוח היהדות אינה נוחה מהם, הם באים ומספרים להם סיפורים על כל מיני דברים – הזלזול בכל קדושי ישראל, שיטה מסוימת לחלל את בנות ישראל. הכל נחשף שם, הכל נהיה גלוי", אמרו במהלך הכינוס.

מזכיר מועצת גדולי התורה הרב אברהם רובינשטיין הקריא בפני מנהלי הסמינרים את החלטות הכינוס: "חניכות המוסדות החרדיים וכן מורות העובדות בהן, או החפצות לקבל משרת הוראה או כל משרה אחרת, כל לימודי ההמשך והשתלמויותיהן יהיו אך ורק בסמינרים ומרכזי ההשתלמויות של בית יעקב, ולא תלמדנה בשום מקום אחר, ובוודאי שלא יפנו לקבלת תואר אקדמי לכל מקום שהוא, אנו פונים למנהלי המוסדות שלא יכירו בדרגות ותארים של צוותות החינוך וההוראה שתלמדנה במוסדות לימוד אקדמיים. על מנהלי המוסדות ועל המחנכות להסביר לציבור הנשים והבנות את חומר הדבר לפנות ללימודים אקדמיים ובמקומות שאין רוח חכמים נוחה מהם".

מארגני הכינוס הערב קיבלו את הסכמתו של מרן רה"י הגראי"ל שטיינמן לכינוס ואף שמעו ממנו דברים חריפים כי אסור לבנות חרדיות ללמוד במכללות. לדבריו, לחרדיות אסור ללמוד אפילו במכללות חרדיות. הגראי"ל הסביר כי "כך דרכו של היצר הרע, וזה עוד מזמן בריאת העולם, אצל חווה בחטא עץ הדעת, שמנסה לחלחל ולחדור תחילה דרך האישה, כי נשים דעתן קלות, וכך הוא ממשיך בכל הדורות מתחיל אצל האישה ומשם ממשיך הלאה להחטיא את בני התורה".

2 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

  1. גם נגד חוק הגיוס יצאו בקול רעש גדול אך לאחר שנה וחצי הסתגלו לחוק …גם מחר יסתגלו לאקדמיה לבנות ..ומחרתיים ילמדו לימודים אקדמאים גם בישיבות שלהם..רק חבל על שבעים שנה של מלחמה בתנועת המזרחי…..

    דתי מאושר |
    הגב