עצמאיות יוכלו לעבוד במשרה חלקית מבלי לאבד את דמי הלידה

"משרדי הממשלה הבינו את האבסורד שלהטיל חובה זהה הן על השכירות והן על עצמאיות למרות השוני המהותי בניהן"

מליאת הכנסת אישרה בקריאה טרומית את הצעת חוק הביטוח הלאומי (תיקון – דמי לידה לעצמאיות – מתן זכות לעבוד חלקית), התשע"ז-2017 של חברת הכנסת אורלי לוי אבקסיס, אליה הוצמדה הצעה דומה של ח"כ אילת נחמיאס ורבין.

מוצע לאפשר לנשים שהן עובדות עצמאיות במשך שנה לפחות בעסק זעיר או קטן לעבוד בעסקן או במשלח ידן עד 40 שעות בחודש בתקופת הלידה וההורות שלהן, מבלי שיאבדו את זכאותן לדמי לידה.

בדברי ההסבר נכתב: "חוק הביטוח הלאומי אוסר על נשים לעבוד בזמן חופשת הלידה, כ 10% מהנשים העובדות הן עצמאיות אשר אינן יכולות לעמוד באיסור הגורף נוכח החובה שלהן לדאוג לפעולות שוטפות הכרוכות בניהול עסק כמו תשלום משכורות, תשלום שכר דירה ואף לעתים לפתור בעיות אד הוק, קל וחומר האמור לעיל משמעותי נוכח קשי ההישרדות של העסק בהיעדרן. במטרה לסייע לאותן נשים עצמאיות בעלות עסקים מוצע לאפשר לנשים אלו לעבוד כ 40 שעות חודשיות, המהווה פחות מרבע אחוז ממשרה המלאה, ובכך לאפשר הגדלה של שיעור הנשים העצמאיות ולעודד יציאת נשים לשוק העבודה העצמאי ללא חשש לגורל העסק במידה וייכנסו להיריון ולאפשר להן להמשיך ולהפעיל את עסקן גם במהלך חופשת הלידה, בלי לאבד את זכאותן לדמי לידה."

ח"כ לוי אבקסיס: "משרדי הממשלה הבינו את האבסורד שלהטיל חובה זהה הן על השכירות והן על עצמאיות למרות השוני המהותי בניהן. הרציונל לגבי אישה שכירה היא להסיר את האיום שיהיה מצב שהמעסיק מחייב את היולדת להגיע לעבודה. מאז התפתחנו ויותר נשים הופכות עצמאיות ומקימות עסקים. הטלת הסנקציות המוגזמות היא לא הגיונית ולא מסתדרת עם העובדה שאנחנו רוצים לעודד עצמאיות ופתיחת עסקים."

60 תמכו ללא מתנגדים וההצעה תועבר לוועדת העבודה והרווחה.

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.