עצרת נגד הרב ברלנד: "זהו רק קצה הקרחון"

לראשונה מאז המאבק ברב ברלנד מתייצבים רבנים מתוך בית הדין המיוחד על הבמה כשהם זועקים מול המצלמות: "כל השמועות נכונות ומדובר רק בקצה קרחון"

לראשונה מאז המאבק ברב ברלנד מתייצבים רבנים מתוך בית הדין המיוחד שהתיישב לבדוק את השמועות אודות הרב ברלנד על הבמה כשהם זועקים מול המצלמות: "כל השמועות נכונות ומדובר רק בקצה קרחון".
אתמול בערב התקבצו מאות חסידי ברסלב באולמי פארהאנד בבית שמש ל"עצרת תפילה וזעקה אדירה על עקירת יסודי התורה כנגד הרב אליעזר ברלנד הפורץ גדרי תורה והלכה", כלשון השלט שפיאר את כותל המזרח שם כיבדו את המעמד בנוכחותם חשובי רבני בית שמש: הגאון הרב מאיר הלר, הרב קלמן ווייס, הרב חיים אהרן מונדרר והרב יהודה ניישלאס, וחשובי משפיעי ברסלב שביניהם בלטו שניים מבניו של הצדיק רבי שמואל שפירא, הרב מרדכי טורץ נשיא מוסדות החינוך "תורה תמימה", והגאון רבי שאול סירוטה המשפיע הראשי בקהילת "קרן אור" שנשלח לייצג את הגאון רבי יעקב מאיר שכטר שליט"א במעמד.

 

הכנס נפתח בתפילת ערבית כשהרב נתן שכטר, נכדו של הגאון רבי יעקב מאיר שכטר שליט"א, יורד לפני התיבה. לאחר מכן התכבד המשפיע הרב שמעון צבי שפירא בקריאת מזמורי תהילים וסליחות ואמירת תפילה מליקוטי תפילות "להינצל מצבועים ושקרנים שמחריבים את העולם".

 

את סדרת הנאומים החל הדיין הרב מרדכי זאב גודלבסקי, מי שליווה את בית הדין המיוחד מאז הקמתו והשתתף בכל המושבים. הרב גודלבסקי סיפר כי התקבלו עשרות עדויות על מעשיו החמורים של הרב ברלנד ומדובר בעבירות שהסנהדרין היו עונשים על כך במוות. "מה שהתפרסם בכלי התקשורת אינו בגדר 'חושדים בו ואין בו', קרא הרב, "לאמתו של דבר יש בו פי כמה וכמה ממה שחושדים בו". את דבריו סיים הרב בביקורת נוקבת נגד אלו שמנסים בכל דרך לשקם את תדמיתו של הרב ברלנד בכך שמארגנים לו ביקורי רבנים שיוצרים טשטוש בציבור לגבי היחס הנכון לאישיותו. "לאן נגיע בצורה הזו?" – זעק הרב.

 

לאחר מכן התכבד הגאון הרב שאול סירוטה, יד ימינו של הגאון הרב יעקב מאיר שכטר, לשאת את דבריו. הרב נאם במשך שעה ארוכה וזעק על המציאות המרה שבה חדר לתוך חסידות ברסלב אדם שמערער על יסודי היסודות ביהדות. "עצם העובדה שדברים שדורי דורות מסרו עליהם את הנפש ולא העיזו לפגוע בקצה הקצה שלהם הפכו בגללו לנושא לדון ולדוש בו", זעק הרב, "מחדירה גם בנו קרירות שכנראה נידרש לעשרות שנים כדי להיטהר ממנה".

 

בהמשך נאם הרב יניב עסיס, מחבר הספר "בגדי תפארתך" והשדרן הראשי ב"קו ברסלב", הקו שמרכז את המאבק ברב ברלנד, ומי שנחשב מחלוצי המאבק. "אם לא ניאבק כאן ללא כל פשרות יהיה הדבר חורבן לדורות" – קרא הרב.

 

בהמשך עלה לדוכן הנואמים הרב נחמן זאב פראנק, מחשובי רבני ברסלב ומי ששימש הרוח החיה בבית הדין, הרב פתח את דבריו בהכרזה ברורה כי אין לנו שום שנאה חלילה נגד אף אדם בקהילת שובו בנים והמאבק המתנהל הוא מתוך חמלה על בני הקהילה ולא להיפך חלילה. "לגבי העובדות הקשות כולם שואלים: היה או לא היה? אני אומר לכם", הכריז הרב, "כמו שאני עומד כאן לפניכם כך נכונים כל המועות על הרב ברלנד. הכל התברר בבית דין והכל היה!". את דבריו סיים הרב בקריאה לגדולי הדור להורות לרב ברלנד להיסגר בביתו ולהימנע מכל קשר לאף אדם יחיד כרבים. "אדם כזה אסור לו לחלוטין להיות מנהיג" סיים הרב.

 

דבריו של הרב פראנק נקטעו כאשר הגאון האדיר הרב נתן קופשיץ התקשר טלפונית והשמיע דברי עידוד לנאבקים ברב ברלנד.

 

ההפתעה הגדולה חיכתה לקהל כאשר המשפיע המפורסם הרב שמעון טייכנר, מי שמוכר בחסידות ברסלב כאיש של קירוב ושלום ומי שמשמש במקרים רבים בתוך החסידות כמגשר ומפשר, עלה על הבמה והכריז "היום ברור לכולנו" קרא הרב, "כי כל מה שהוא מקרין לא מגיע מצד הקדושה. אני עצמי עודדתי את האסיפה הזו ואני מעודד את החובה להזהיר ולהתריע מסכנתו של הרב ברלנד".

 

לאחר מכן נאם הרב חיים אהרן מונדרר כשהוא מעודד את הציבור לחובה להמשיך בכל תוקף במאבק.

יצויין כי התוכנית המקורית היתה לקיים את הכינוס ביום ראשון אלא שהקלטה שפרסם הרב ברלנד בה הוא קורא לכל חסידיו להשתתף בכינוס "איש בל ייעדר" – הביאה את המארגנים להחלטה לקיים את הכינוס ביום שלישי לאחר שהמשטרה המקומית עודכנה בתכניותיהם של חסידי הרב ברלנד להפריע לעצרת ונערכה בהתאם. כמו כן התקבלה תלונה במשטרת בית שמש על איום טלפוני בו נאמר לבעל האולם "כי הפוגרום שהיה במאה שערים בכנס הקודם של ה"חולקים" (כינוי לנאבקים ברב ברלנד) יהיה משחק ילדים ביחס למה שנעשה לכם".

 

במהלך הערב אכן הגיעו קבוצת נערים מחסידי הרב ברלנד שניסו לעורר פרובוקציות בכניסה לאולם אך אלה נהדפו ע"י המאבטחים שנשכרו לאבטח את האירוע. כאשר התעורר חשד לאלימות נכנסה המשטרה לתמונה והרחיקה את הפורעים.

 

לדברי גורמים הנמצאים בקשר עם דייני בית הדין המיוחד של חסידי ברסלב להוקעתו של הרב ברלנד, פסק הדין כבר כתוב וחתום אך הוא ייצא לציבור רק אחרי הצטרפות וגיבוי של עוד מספר רבנים ודיינים מפורסמים שהתעוררו בעקבות הממצאים לחקור את הפרשייה באופן יסודי.

 

7 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

 1. ממתי אתר אובייקטיבי נהפך לשופר של צד אחד???

  אתם פשוט שקופים… לא נעים לקרוא כתבה כזו שאתה מבין ששילמו עליה, בלי איזון.. אין צד שני, וכל 'שדרן מרכזי בקו הנייעס ברסלב מר יניב עסיס' נהפך למאן דאמר… הגזמתם.

  יעקב |
  הגב
 2. הרב ברלנד צדיק אמת.

  אומר על פי מסר משמים הרב אליעזר ברלנד הוא צדיק אמת.ואתם ברובכם הוטעתם, משמים לראות עד כמה אנשי אמת אתם!!!אין מראים/משמיעים לאדם עברה אלא אם עבר אותה,אם אתם אנשי אמת החיים בביטול עצמי אמתי כמו מורי ורבי ר' אושר פריינד זוצק"ל לא היו מכשילים אותכם בהוצאת שם רע ודיבה. בשם פחד על חילול השם שנעשה כביכול.ועל החובה לפרסם מפורסם של שקר כביכול.

  ישראל שכטר |
  הגב
 3. הרב ברלנד קודש קודשים אין חולק וחבל שהאתר שלכם משרת דווקא את אותם קיצונים שתוקפים חילם במאה שערים חבל.

  הרב ברלנד קודש קודשים אין חולק וחבל שהאתר שלכם משרת דווקא את אותם קיצונים שתוקפים חילם במאה שערים

  נטרלי |
  הגב
  • טומאה רצוצה. בלתי יאומן שיש אנשים שמגינים עלהזהליו

   איך אנשים עיוורים …

   * |
   הגב
 4. קצה המה ??? תראו איזה' רבנים ' מגיעים לעצמאות המפוברקות שלהם בעוד מאחורי הרב הצדיק הרב אליאזר ברלנד עומדים כל גדולי הדור הרב קנייבסקי הרב סידני הרב קוק ועוד רבנים רבים גדולי עולם אז מי נגד מי ? אנשים שבקושי גמרו מסכת ומתעקשים להתעורר בתואר רב או גדולי הדור האמיתיים , את זה תחליטו לבד. ( אגב הרב שכטר מתנגד לנצרות האלו ולא מופיע בגלל זה ושליחו אינו אלה שקרן )

  .

  אמת. |
  הגב
 5. רבונו של עולם! מדוע 'הרב'?????

  רבונו של עולם! מדוע 'הרב'?????

  יהודי |
  הגב
 6. אוי לכם אוי לכם אוי לכם הרב ברלנד שליט"א הי"ו זה צדיק הדור - תראו לאן הקינאה הובילה אתכם-במה אתם מתעסקים

  במקום להתעסק בתורה!!!! ככל שתרדפו הוא יעלה ויגדל בתורה – מה שאי אפשר לומר עליכם

  אדל רחמים |
  הגב