ערב שבת: בחורי הישיבה התיכונית אצל מרן ראש הישיבה הגראי"ל שטיינמן: "העולם אינו הפקר"

בחורי הישיבה התיכונית עלו ביום שישי למעונו של מרן ראש הישיבה הרב שטיינמן שקיבל אותם ושוחח עמם על הנושאים העומדים על הפרק.

נתנאל אלישיב מתאר על הביקור המרגש בדף הפייסבוק. חזרנו משבת בבני ברק, שנועדה להפגיש את תלמידי המכינה שלנו עם הציבור החרדי. בערב שבת קיבל אותנו מנהיג הציבור הליטאי, הרב הגאון אהרן יהודה לייב שטיינמן.
האיש נולד לפני מאה שנה (!), ערב פרוץ מלחמת העולם הראשונה, בעיירה הנודעת בריסק, שם היה מקורב לרב יצחק זאב הלוי סולובייצ'יק.
כשעלה לארץ ב-1946, עבד בתחום היהלומים, אבל החזון איש זיהה את גדולתו ודחף אותו לתפקידים תורניים בכירים בעולם החרדי, בהם ראשות ישיבת פוניבז' לצעירים.

התלמידים נתנאל אלישיב

הרב קיבל אותנו בלבביות, ועורר את הבחורים לקחת את החיים ברצינות, שכן לא ייתכן שתכלית הקיום האנושי היא אכילה, שתייה ושינה, כל אלו נצרכים, אבל הם רק אמצעים, התכלית היא לגדול בתורה ולהיות אנשים שאינם חיים בשפלות, אלא ברוממות.
כך גם תהיו מאושרים יותר, הבטיח הרב, לא רק בעולם הבא, אלא גם בעולם הזה, כי מי שאין לו עוגן רוחני חזק בחיים (זו כבר השפה שלי…) מיטלטל כל החיים בין עליות ומורדות, בעוד שחיים של תורה מעניקים יותר יציבות, חוסן ויכולת להתמודד עם אכזבות שכל אדם נתקל בהן בחייו.

אלשיב כותב עוד: מה אנשים לא חרדים יכולים ללמוד מדמותו של הרב שטיינמן? קודם כל, תתבוננו על הקיר שמאחוריו.  רק בעזה רואים קירות כאלה.
כך נראית כל הדירה הקטנה שהוא חי בה.
מילה אחת מצדו ועשרות גבירים עשירים פותחים בתחרות מי יזכה לרכוש לו דירת פאר ולדאוג לכל צרכיו, אבל האיש הזה שמדבר בגיל מאה על אושר (עם חיוך על הפנים!) – מאושר בדירתו המתפוררת, הוא לא שואב את השמחה שלו בחיים מהנאות חומריות אלא מדבקותו בתורה.
שנית, בגיל מאה, שעה לפני כניסת השבת (זמן לחוץ מאוד עבור רוב הדתיים…), הוא מוצא לנכון לשבת בנחת, לקבל שתי קבוצות של כחמישים בחורים כל אחת, ולעודד ולחזק אותם.
מילא זה, הוא עדיין טס לחו"ל מדי פעם כדי לבקר בקהילות חרדיות ולחזק אותן מבחינה רוחנית.
האם יש לתופעה הזאת אח ורע במגזר כלשהו בעם היהודי, או אפילו ברחבי העולם?

כשאמרתי לו שהבחורים שלנו מתגייסים לצה"ל בעוד כשנה, ושאלתי אם יש לו עצה עבורם, איך לשמור על יראת שמיים כשהם מחוץ לבית המדרש, לא ניסה להניא אותם מגיוס, כי הוא יודע שזו דרכנו ומכבד זאת, אלא הוא אמר שהעיקר הוא לחיות חיים מרוממים, להאמין בבורא עולם ולזכור שהעולם אינו הפקר, ועל ידי זה הם יהיו חזקים ואף יהיו דוגמה לאחרים.

לסיום הוא כותב: התהום הפעורה בין אחינו החרדים לבין שאר האוכלוסייה בארץ גדולה מאוד, לא ניתן לטייח זאת ויש צורך בשינויים, אבל חבל מאוד שכשאנשים בארץ חושבים על "החרדים", הם רואים לנגד עיניהם עסקנים פוליטיים צעקניים או קומבינטורים כאלה ואחרים, ולא את דמות דיוקנם של גדולי ישראל, דוגמת הרב.

צילום: נתנאל אלישיב – פייסבוק

 

1 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

  1. אולי גם נצרף את אורי אריאל לאיחוד בין דגל -ש״ס ונקבל מפלגת ב׳(מפד״ל)ג׳(גפני)ד׳(דרעי)=״בגד״ ש׳ולנט אמתי בניחוח של פא״יניק…..חלומות נעימים עד מאה ועשרים

    חר-דגול לשעבר!!! |
    הגב