עשרה בטבת – זוכרים את הנספים, נותנים יד לניצולים

בקרבנו חיים כ- 180 אלף ניצולי שואה, כרבע מהם חיים בעוני. לרבים מגיעות זכויות והטבות על פי חוק, אך הם אינם מממשים את מכלול זכויותיהם, מחוסר מודעות או שהתעייפו מהביורוקרטיה המתישה. עו"ד אביבה סילברמן, מספרת על הקשיים וכיצד ניתן לעזור לניצולים

בעשרה בטבת, יום הקדיש הכללי, אנו אומרים תפילת קדיש לזכרם של האנשים, הנשים והילדים שנרצחו בשואה ואשר יום מותם אינו נודע. ביום זה, עלינו לזכור גם את הניצולים ששרדו את התופת, שריד אחרון לאסון הגדול של העם היהודי שהותיר אותם מצולקים, פיזית ונפשית.

כיום חיים בקרבנו כ- 180 אלף ניצולי שואה, כרבע מהם חיים בעוני. לרבים מגיעות זכויות והטבות על פי חוק, אך הם אינם מממשים את מכלול זכויותיהם, מחוסר מודעות או שהתעייפו מהביורוקרטיה המתישה.

לצערנו, אנו שומעים סיפורים רבים על השפלה, טרטורים והתעלמות אותה עוברים ניצולי השואה כשהם מבקשים לקבל את הזכויות המגיעות להם. מבקשים מהם להמציא מסמכים שאבדו, מעבירים אותם מגוף אחד לאחר ומתישים אותם בוועדות רפואיות. בגילם המתקדם, אין לניצולים את הכוחות ואת הידע להתמודד עם המערכת, שלעתים, שוחקת את הכוחות המעטים שעוד נותרו וחושפת מחדש פצעים שממילא מסרבים להגליד.

כחברה, עלינו לגלות חמלה. על כל אחד ואחת מאתנו מוטלת חובה מוסרית לסייע לניצולי שואה. כמעט כל אחד מאתנו מכיר ניצול שואה. בין אם אתם דור שני או שלישי למשפחה ניצולת שואה, ולפעמים זהו השכן מהקומה למטה, שחי בגפו כבר שנים ורק המספר על ידו חושף את העבר. עלינו להושיט להם יד ולוודא שהם אכן מקבלים את כל הזכויות המגיעות להם. לא מספיק לדרוש מהממשלה לפעול – אפשר וצריך לפעול גם בעצמנו.

גם היום, 70 שנה לאחר תום מלחמת העולם השנייה, המלאכה עוד רבה. אלפי ניצולי שואה שאינם מקבלים את הזכויות המגיעות להם מהארץ ומגרמניה חיים בדוחק ובמצוקה. עמותת "אביב לניצולי השואה" הוקמה במטרה לסייע, ללא תמורה, לכל ניצולי השואה לממש את הזכויות שלהם. בשבע שנות פעילותה סייעה העמותה ליותר מ-40 אלף ניצולי שואה למצות את מכלול זכויותיהם בערך של למעלה מ-180 מיליון שקלים ובכך תרמה לשיפור חייהם. עבור רבים מניצולי השואה תוספת הקצבה וההטבות המגיעות להם עושים את ההבדל בין חיים בעוני לחיים ברווחה.

עמותת אביב לניצולי השואה וג'וינט אשל, מפעילים ברחבי הארץ מיזם של "נקודות זכות" – מרכזי יעוץ אישי לניצולי שואה בקהילה בהם פועלים עורכי דין מומחים מטעמנו ולצדם עשרות מתנדבים המלווים את ניצולי השואה, בכל התהליך עד לקבלת המגיע להם על פי חוק, כל זאת ללא תשלום.
היום אנו פונים לניצולי השואה ולבני הדור השני והשלישי: יש מי שמוכן לסייע ולעזור! אם אינכם בטוחים שאתם מקבלים את הזכויות המגיעות לכם, אם הביורוקרטיה התישה אתכם, פנו אלינו ונסייע לכם למצות את מכלול הזכויות שלכם כדי שתוכלו לחיות בכבוד וברווחה!

*********

כותבת הטור עו"ד אביבה סילברמן, היא מייסדת ומנכ"לית עמותת "אביב לניצולי השואה"

לפניות לקבלת סיוע:
טל': 072-2424404
WWW.AVIVSHOA.CO.IL

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.