עתירה בבג"ץ בעקבות פקיעת "חוק טל" – גיוס מיידי של בחורי הישיבות

בית המשפט העליון בהרכב מורחב של תשעה שופטים דן הבוקר (ג'), בשלוש עתירות מעמותות שונות נגד שר הביטחון.

העתירות הוגשו על ידי עמותת חדו"ש לחופש דת ושוויון, הפורום לשוויון בנטל, התנועה לאיכות השלטון וגופים נוספים והן באות בעקבות ביטול חוק טל.

בעתירות מבקשים התובעים, לגייס לאלתר את בחורי הישיבות ולהפסיק את התקצוב שלהם. הדיון בבית המשפט נסוב סביב השאלה, מדוע לא מגייסים כעת תלמידי ישיבות לצה"ל, למרות פקיעתו של חוק טל שקבע ואישר את דחיית השירות לתלמידי ישיבות שתורתם אומנותם.

את הבקשה הגיש לבג"ץ, עו"ד ד"ר גור בליי העוזר ליועץ המשפטי, ובה הוא טוען כי "הכנסת מקדמת בצורה נמרצת חקיקה בעניין רגיש זה ויש להעניק למחוקק שהות נוספת להשלמת הליכי החקיקה. בכוונת הועדה להתחיל בהצבעה על התיקון לחוק שירות ביטחון בשבועות הקרובים".

לפני שנתיים אסר בג"ץ להמשיך את החוק ולהאריכו את תוקף החוק פעם נוספת. תוקפו של החוק פג כבר לפני שנה וחצי, ובעצם מאז מדינת ישראל נמצאת במצב של הפרת חוק המונית, כיון שאינה מגייסת כ-50 אלף תלמידי ישיבות, שהיו אמורים להתגייס ולשרת, ולמרות זאת ממשיכה לתקצב אותם.

כבר בשנה שעברה, אישרה ועדת השרים לחקיקה, את הצעת החוק של ועדת פרי לשוויון בנטל, על פי המתווה שאושר, החרדים אמורים להתגייס בגיל 21 ובני ישיבות ההסדר, יזכו גם הם, לפי מתווה זה, למעמד מיוחד.

אז טען שר האוצר, יאיר לפיד כי "אחרי 65 שנה אנחנו מתקנים את העיוות של השוויון בנטל, זה לטובת החברה החרדית ולטובת החברה הישראלית. כולנו מתרגשים. זה דבר שהפיל ממשלות וגמר קריירות של פוליטיקאים".

יהודה ויינשטיין היועץ המשפטי לממשלה, קבע בהחלטה זו, כי כדי להגיע לשוויון מוחלט, יש צורך לבטל את שתי ההטבות המרכזיות שניתנו לחרדים- דחיית השירות עד גיל 21 ואפשרות בחירה בין מסלול שירות אזרחי לבין שירות צבאי.

עוד נכתב בחוות הדעת של היועץ המשפטי, בנוגע לגיוס תלמידי ישיבות בגיל 21, כי למרות שהתקנה אושרה על ידי בג"ץ, "מדובר בהוראה שנושאת עמה פגיעה בשוויון כלפי המגויסים שאינם תלמידי ישיבות, אשר ככלל מחויבים להתגייס לצה"ל בגיל 18".

בציבור החרדי לא מתרגשים מהחלטת ועדת השרים לחקיקה, על אישור הצעת החוק של ועדת פרי לשינוי חוק הגיוס כך שיחול גם על חרדים.

גורמים בכירים אומרים כי ההחלטה לאפשר "תקופת הסתגלות" לפני יישום החוק במלואו, למעשה לא משנה את המציאות בשטח. לעומתם טוען יו"ר הוועדה לשוויון בנטל, השר יעקב פרי, כי החוק יהיה בעל השפעה מהרגע שייכנס לספר החוקים.

1 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

  1. יהודי שיושב ועוסק בתורה,עושה על ידי לימודו הרבה יותר ממה שכל הצבאות בעולם ביחד לא מסוגלים לעשות.כשמשה רבנו קיבל את התורה,קיבל את תורה שבכתב ותורה שבעל פה,בתורה שבעל פה נאמר,שיהודי שעוסק בתורה,שתורתו אומנותו,הוא פטור ממיסים ומכל עבודות העם,כגון ללכת לצבא בימנו,אם יש מספר קטן של תלמידי ישיבה לא טובים,זה לא אומר שכל בחורי הישיבה הם כאלו,ושצריך לסגור את הישיבות ולגייס את בחורי הישיבה לצבא,בגלל כמה לא טובים אי אפשר להכליל את כולם,ועוד גם לחרדים מותר מידי פעם לצאת מהישיבה ואו מבתיהם,ולהלך ברחובה של עיר,מה אתם רוצים,שכל היום הם יהיו סגורים בתוך ארבעה קירות?ומה גם,שיצר הרע של הסקרנות מכה בהם ללא רחם,סקרנים הם מאוד מה יש בצד השני.עם ישראל חייב שיהיה בו תלמידי חכמים.בגלל מיעוט בחורים לא טובים אין צורך להעניש את כל בחורי הישיבה.עם ישראל חייב חיילים רוחניים.יהודי שיושב ועוסק בתורה,כל הצבאות בעולם ביחד,לא יוכלו לעשות מה שאותו יהודי עושה.ולמה לא.הלוואי וכל עם ישראל ישבו ויעסקו בתורה יומם ולילה.עם ישראל,חייב שיהיו בו תלמידי חכמים.לא כל תלמיד חכם יכול להיות גם חייל בצה"ל וגם לעסוק בתורה בכדי להיות תלמיד חכם.

    חלק גדול מאלו הרוצים לגייס את תלמידי הישיבות,עושים זאת מתוך שנאה שיש להם לאנשים השומרים תורה ומצוות,הם אינם יכולים לראות בני אדם ששומרים תורה ומצוות,בית המקדש השני חרב בשל שנאת חינם כידוע לכם,עם ישראל,חייב שיהיו בו תלמידי חכמים.לא כל תלמיד חכם יכול להיות גם חייל בצה"ל וגם לעסוק בתורה בכדי להיות תלמיד חכם.

    האמירות של שונאי ישראל,באים מתוך שנאה,ומתוך ליצור עוד שנאה והרס בעם ישראל,לגרום למלחמת אחים,ולא מתוך רצון להוכיח.

    דוד |
    הגב