עתירה לבג"ץ: להדיח את דרעי ממשרד הפנים

בדרך הביתה? תנועת אומ"ץ עתרה לבג"צ בדרישה כי תופסק כהונת השר דרעי על רקע החקירה הפלילית המתנהלת בעניינו, או לכל הפחות להוציאו לחופשה.

 

 

תנועת אומ"ץ הגישה היום עתירה למתן צו על תנאי לבג"צ בדרישה כי ראש הממשלה, בנימין נתניהו, היועץ המשפטי לממשלה, ד"ר אביחי מנדלבליט וראש אגף החקירות והמודיעין, ניצב מני יצחקי והשר לפיתוח הגליל ושר הפנים אריה דרעי יתייצבו לדיון דחוף ובו יסבירו מדוע לא יפעלו להעברתו מכהונה או הוצאתו לחופשה של השר אריה דרעי, תוך שראש הממשלה יורה לשר להימנע מהפעלת סמכויותיו המיניסטריאליות. זאת, נוכח החקירה הפלילית המתנהלת נגד השר דרעי, שבגינה אף נחקר באזהרה.

 

לחילופין, דורשת אומ"ץ בעתירה שהוגשה על ידי היועץ המשפטי של התנועה, עו"ד יובל יועז, כי היועמ"ש ישב מדוע לא ינחה את רה"מ לבצע פעולות אלה. כמו כן, דורשת אומ"ץ כי ראש אגף החקירות ידאג להניח את התשתית הראייתית הנדרשת לקבלת ההחלטה האם יש חובה להעבירו מכהונתו או להוציאו לחופשה.

 

אומ"ץ פנתה בנושא באחרונה לראש הממשלה וליועץ המשפטי לממשלה, אולם טרם התקבלה תשובה. על רקע זאת הוחלט לפנות לבית המשפט. לטענת אומ"ץ, קיימת חובה משפטית על ראש הממשלה והיועץ המשפטי לממשלה להפסיק את כהונתו של השר דרעי בממשלה, בין בדרך של הוצאה לחופשה כפויה והוראה שלא להפעיל את סמכויותיו המיניסטריאליות, ובין בדרך של העברה מכהונה, נוכח החשדות החמורים והתקדמות החקירה הפלילית, מעמדו ותפקידו של דרעי כשר בכיר בממשלה, לצד הנסיבות הגבוליות של מינויו לממשלה על רקע עברו הפלילי.

 

לטענת אומ"ץ, משרד הפנים הוא בכיר וחשוב במיוחד מבין משרדי הממשלה, עם סמכויות נרחבות ותקציבים גדולים. נסיבות אלה מחזקות את הצורך בהפסקת כהונת הדר דרעי כשר הפנים, לנוכח הקושי הנגרם מהמשך כהונתו הפעילה של השר דרעי במשרד זה, מקום שבו המנגנונים הפוליטיים והדמוקרטיים אינם מספקים פתרון. השר העומד בראש משרד זה מצויד בסמכויות פיקוח רחבות. הבקרה על השחיתות השלטונית היא חלק מרכזי מאוד בתפקידו. האם משרד הפנים יכול למלא את תפקידיו אלה, כאשר בראשו מכהן שר החשוד בשורת עבירות פליליות חמורות, ולא בפעם הראשונה?

 

בהקשר זה מציינת אומ"ץ כי גם במקרה של פאינה קירשנבאום, ששימשה סגנית שר במשרד הפנים, עם זימונה לחקירה באזהרה במסגרת פרשיית שחיתות, הורה לה היועץ המשפטי לממשלה שלא לפקוד את משרד הפנים, ולא להפעיל את הסמכויות המוקנות לה מכוח תפקידה, על-מנת למנוע ניגוד עניינים, פגיעה בחקירה ובאמון הציבור.

 

בחודש מרס 2016 לערך, נפתחה "בדיקה מקדימה" בעניינם של המשיב השר דרעי ואחרים, חלקי, בין היתר נוכח צווי איסור פרסום. עד כה, השר דרעי נחקר פעמיים (היום פעם שלישית) תחת אזהרה במסגרת חקירה זו. גם רעייתו של דרעי, הגב' יפה דרעי, נחקרה באזהרה. האור הירוק שניתן לזימונו לחקירה באזהרה, במסגרת חקירתו הפלילית, מלמד כי אף בעיני היועמ"ש הצטברו ראיות ממשיות בחקירה הפלילית, המצדיקות לעבור לשלב החקירה באזהרה. אולם, לא מדובר בתשתית ראייתית המגבשת רף ראייתי ראשוני של "חשד סביר", המצדיק את המעבר משלב ה"בדיקה המקדימה" לשלב החקירה הפלילית המלאה, אלא ברף ראייתי מתקדם וגבוה יותר המצדיק חקירה באזהרה.

 

על-פי פרסומים בעיתונות, החקירה מתמקדת בין היתר בתנועות כספיות בעמותת "מפעלות שמחה" המצויה בניהולה של הגב' דרעי, ושבה עובדות שלוש מבנותיה. מתברר כי אילי הון ובעלי ממון אחרים הזרימו במשך שנים סכומי כסף עצומים, בהיקף מצטבר של מיליוני שקלים, לעמותה זו. החשד הוא שעמותה זו שימשה צינור להעברת כספים שהגיעו בסופו של דבר לכיסיהם של בני משפחת דרעי. על פי פרסומים בתקשורת, בשנים שבהן החזיק מר נוחי דנקנר בקבוצת איי.די.בי, היא תרמה לעמותה מאות אלפי שקלים. דנקנר גם היה אחד מאלה שנהנו משירותי הייעוץ של דרעי, כשיעץ לחברות בתקופה שבין שחרורו מהכלא ועד שובו לפוליטיקה. גם חברה לתועלת הציבור שבבעלות יצחק תשובה העבירה לעמותה מאות אלפי שקלים. בשבתו כשר הכלכלה סירב דרעי לחתום על סעיף 52א לחוק ההגבלים העסקיים, שנועד לעקוף את הממונה על ההגבלים העסקיים בדרך לאישור מתווה הגז, אינטרס מובהק של תשובה ושל שותפיו בחברת נובל אנרג'י. בסופו של דבר התפטר מתפקיד שר הכלכלה והעביר את סמכויותיו לראש הממשלה. בהצבעה על מתווה הגז בממשלה, תמך דרעי במתווה. כמו כן, פורסם כי אחת הפרשות שבהן חשוד דרעי החלה עם העברת מידע מרשות המסים, על כך שמכר חמש דירות לאחיו בשכונת שבעת שאול ב 4.2 מיליון שקלים, סכום נמוך בהרבה משוויין האמיתי. הוא שילם לצורך העסקה כ-2.5 מיליון שקלים מהונו העצמי ולקח משכנתא בסך 7.5 מיליון שקלים. על פי ההערכה, שווי הדירות עומד על 15 מיליון שקלים. עוד פורסם, כי קיים קשר בין איל ההון מיכאל מירילשווילי ובנו יצחק לבין דרעי, בנוגע למינוי רב העיר לוד. עוד פורסם כי השיטה שבה נעשה שימוש לשם הוצאת כספים מעמותת "מפעלות שמחה" היא פריטת כסף ב"צ'יינג'ים" עם קבלת התרומות לעמותה בהמחאה. משם עבר הכסף, על פי החשד, לשימוש הפרטי של משפחתו.

 

לטענת הארגון, ברור כי מדובר בחשדות חמורים, וכי החקירה מצויה בשלב מתקדם, לקראת סיומה, מציינת אומ"ץ בעתירה.

 

 

2 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

 1. אומץ תפשפשו בכיסכם

  רק על דרעי אתם נופלים. למה את לא תובעים את ראש הממשלה שיתפטר מתפקידו. הרי גם הוא בחקירות. תפסיקו להיות גזעניים. וזה רק מראה כמה פחד יש לכם מהאיש הזה. מסכנים שכמותכם

  חלוני |
  הגב
 2. מושחתים

  תחזית מרן התגשמה. למה לקחת גנב? למה לקחת לוקח שוחד? זה לא רשע???

  בני |
  הגב