עתירה נגד משרד התחבורה: פרסם המידע הנוגע להיתרי שימוש בפנסי זיהוי משטרתיים – "צ'קלקות"

חשש כי מספר רב של בעלי תפקידים שתפקידם חסר כל נגיעה לענייני ביטחון דחופים נהנים מאישור חריג ובלתי מוסבר להשתמש בפנס הזיהוי המשטרתי ברכבם

התנועה לאיכות השלטון עתרה היום (יום א) נגד משרד התחבורה בבקשה להורות על מסירת מידע לפי חוק חופש המידע: "חשש כבד שהרשות אינה מעוניינת, מתוך שיקולים שאינם מן העניין, להעביר את המידע המבוקש לידי הציבור"

מפרסומים בכלי התקשורת עלה החשש כי מספר רב של בעלי תפקידים שתפקידם חסר כל נגיעה לענייני ביטחון דחופים, ובהם שרים, ח"כים, מנכ"לים של משרדי ממשלה, ראשי מועצות וכד', נהנים מאישור חריג ובלתי מוסבר להשתמש בפנס הזיהוי המשטרתי ברכבם.

בפרסומים הובאו דוגמאות לשימוש לא נאות שלא למען הצלת חיים בפנסים הללו, למשל הגעתו של סגן שר הבריאות מר יעקב ליצמן להלוויית הרב שטיינמן בעזרת הצ'קלקה, או הגעתו של יו"ר הקואליציה לשעבר מר דוד ביטן לאחת מחקירותיו במשטרה תוך שימוש בצ'קלקה.

בשל כך מבקשת התנועה לבחון את הליך מתן ההיתרים לשימוש בפנס הזיהוי המשטרתי, ופנתה כבר בחודש דצמבר בשנה שעברה אל המשרד בבקשה לקבל לידיה את המידע המבוקש. לנוכח התעלמותו של משרד התחבורה, הגישה היום את העתירה לביהמ"ש המחוזי בי-ם בדרישה לקבלת הפרטים, בהם רשימה עדכנית של כל מקבלי ההיתר להשתמש בפנס הזיהוי המשטרתי "צ'קלקה" ברכבם, רשימת הקריטריונים שמזכים אדם בהיתר ומספר האנשים אשר כיום מחזיקים בהיתר כזה.

"התנהלותם של המשיבים עומדת בניגוד לחוק, בניגוד לכללי המנהל התקין, מונעת אכיפת הדין והחלת ביקורת ציבורית יעילה על תפקודו ושימושו בסמכויותיו המנהליות של משרד ממשלתי", נכתב בעתירה. "התנהלות זו פוגעת בזכותו של הציבור לדעת ובאמון הציבור".

עוד נכתב בעתירה כי "התופעה לפיה רשות ציבורית ממעלה ראשונה כמשרד התחבורה, מתעלמת מחובותיה המנהליות, מתעלמת מהוראות החוק הברורות, ומתעלמת מפניותיה החוזרות של העותרת אינה ראויה, ומהווה פגיעה קשה בשלטון החוק, בכללי המנהל התקין ובאמון הציבור ברשות".

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.