עתירת הקברים – בג"ץ מחק את העתירה בפרשת גולובנציץ

הבוקר(ד'), דון בית המשפט העליון בפרשת הקברים במתחם הבנייה "מתחם גולובנציץ" בבית שמש, בעתירה שהגיש משה פרידמן באמצעות עו"ד איתמר בן גביר.
בעתירה טוען פרידמן כי במקום נמצאו עצמות ושלדים ולכן יש למצוא פתרון שיאזן בין השמירה על כבוד המתים לבין האינטרס העסקי לבנות במקום.

בעתירה מדגיש העותר כי הוא אינו מתנגד לבניה באופן עקרוני, אך מבקש להורות לרשות העתיקות ולקבלנים למצוא פתרון הלכתי שיאפשר את הבנייה במקום.

לטענת העותרים, רשות העתיקות מתנגדת לעתירה אך מאשרת בתגובתה כי אכן במקום נמצאו עצמות אדם.

בתום הדיון בית המשפט העליון מחק היום את עתירות של משה פרידמן שעתר כנגד רשות העתיקות והקבלנים ממתחם גולובנציץ לאחר שרשות העתיקות הצהירה במהלך הדיון כי היא מביאה את העצמות שנמצאו במקום לקבורה, וכן תעשה הערכת מצב מחודשת באשר לשטחים שבהם נמצאו פירים ועצמות במתחם גולובנציץ בבית שמש. מן הראוי להדגיש כי נציגי הרשות סירבו להבטיח כי על אותם פירים לא תתקיים בניה, אך הם הצהירו כי תתקיים הערכת מצב בנושא זה.

בא כוחו של העותר, עו"ד  איתמר בן גביר, טען  בתחילת הדיון כי למעשה בפני בית המשפט יש תשתית עובדתית שתומכת בטענות העותר הוא הזכיר כי בתחילת הדרך הכחישה רשות העתיקות וכן המשיבים משפחת גולובנציץ כי במקום יש עצמות. בן גביר טען כי :"לפתע תשעה ימים לפני הדיון מודה רשות העתיקות שבמקום יש עצמות ואפילו שלדים " והוסיף כי הנתון הזה מחייב התנהלות אחרת של הרשות.

העורך דין הוסיף כי העתירה מופנית כלפי רשות העתיקות בשל התנהגותה הלא סבירה, ולתימוכין הציג שהנוהל הקיים במשרד הדתות לפיו מביאים את העצמות לקבורה לא יושם לאחר שהיועץ של משרד הדתות בכלל הכחיש שיש במקום עצמות זאת בניגוד לחוות הדעת של רשות העתיקות.

בתגובה טענו נציגי המשיבים  שהיו מיוצגים על ידי משרדי עורכי דין, גלס, בר סלע, אגמון, אהרוני וקובי אמסטר, כי בעתירה יש שיהוי ולא יכול להיות שהעתירה מוגשת לאחר שנים כל כך רבות. נציג רשות העתיקות טען כי הרשות תעשה הערכת מצב מחודשת לגבי הפירים שנמצאו ועצמות האדם וכי הנוהל לפיו העצמות נלקחות לקבורה מיושם.

השופטים אמנם לא דחו את העתירה על הסף ואף העירו לנציג רשות העתיקות שביקש כי העותר ייגש לועדת הערר כי במקרה זה אין סמכות לועדת הערר לדון בתיק, אך המליצו לעותר להסתפק בצהרות רשות העתיקות ולמחוק את העתירה.  לאחר שעו"ד דרש כי ההצהרות יימסרו לפרוטוקול הוא הסכים למחיקת העתירה.

עו"ד בן גביר: הצהרת רשות העתיקות מאשרת למעשה את הטענות של העותר במשך כל החודשים האחרונים. המשיבים הכחישו את העובדה כי במקום יש עצמות אדם אך רשות העתיקות אישרה עובדה זו. אני שבע רצון מהעובדה כי רשות העתיקות הצהירה כי תעשה הערכת מצב חדשה, וחושב שבנסיבות הקיימות מדובר בהחלטה חשובה מאוד, ואני מקווה שהיא תייושם בשטח.

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.