פוטין הפתיע: "אור חג החנוכה יגבר על החושך" (וידאו)

בצל המשבר עם הטורקים בעקבות הפלת המטוס הרוסי, נועד ראש הממשלה עם נשיא רוסיה פוטין, אשר בירכו לרגל חג החנוכה הקרב: "זהו חג טוב ומלא אור שמסמל את הניצחון של האור על פני החושך" {ברכה מאמא}

ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר לנשיא: "אדוני הנשיא, טוב לראות אותך שוב. זוהי פגישתנו השנייה מאז פגישתנו במוסקבה ואנו גם תקשרנו טלפונית.

אני חושב, כפי שאתה אומר, שאירועי הימים האחרונים מוכיחים את חשיבות התיאום ביננו. מנגנוני התיאום הצבאיים שלנו, הניסיונות שלנו לשתף פעולה, על מנת למנוע תאונות וטרגדיות מיותרות. אני מאמין שהצלחנו, זה חשוב.

שנית, אני חושב שאנו מעורבים במאבק גדול נגד האסלאם הקיצוני. הטרור שהוא זורה, הברוטליות, הברבריות. זוהי נקודה נוספת של חיבור, בנוסף לאחרות רבות שאנו מעורבים בהן.

אני מקווה שישראל ורוסיה תוכלנה לראות עין בעין בכל הנושאים האסטרטגיים, אך אני רוצה להבטיח לך שאנו מאמינים שיש ביכולתנו לשתף פעולה בצורה טובה מאוד על הקרקע ובאוויר, כך שלא נייצר את הבעיות שחווינו.

צפו בכתבה על ועידת האקלים בפריז והפגישה עם פוטין (באדיבות רשת)

לעומתו נשיא רוסיה ולדימיר פוטין לפני שהתייחס לתיאום האווירי בין ישראל לרוסיה בעקבות המעורבות של האחרונה בלחימה בסוריה הפתיע את ביבי בברכה חמה לכבוד חג החנוכה: "כבוד ראש הממשלה, כבוד הוא לי לקיים עמך פגישה בשולי האירוע היום. אני זוכר את שיחתנו המעמיקה בעת ביקורך במוסקבה. ישנן התפתחויות דרמטיות רבות, בהן התפתחויות דרמטיות ברמה הגלובלית", אך ארצה להתחיל בדברי ברכה לרגל חג החנוכה הקרב. זהו חג טוב ומלא אור שמסמל את הניצחון של האור על פני החושך ואני מקווה מאוד שאותו הדבר יקרה תמיד ביחסים הבינלאומיים.

צפו בסרטון המלא

אנו שבעי רצון מההתקדמות של היחסים הבילטרליים. הרשה לי לציין שהמנגנון שנוצר ביוזמתך, שמבוסס על קשרים בין הצבאות כדי למנוע תאונות כתוצאה מההתפתחויות הדרמטיות באזור, פועל בצורה יעילה. ויש התפתחויות ביננו גם בתחומים אחרים". אמר פוטין.

הועידה בפריז מתוך כתבה של מהדורת מבט

הפגישה עם פוטין נקבעה לפני כעשרה ימים, כאשר נתניהו שוחח עמו בטלפון, שם דנו בעיקר בהתפתחויות האחרונות בסוריה. הפלת המטוס הרוסי בגבול טורקיה-סוריה רק מגדילה את החשיבות של תיאום ישראלי-רוסי בזירה הסורית, שבה פועל חיל האוויר הרוסי.

בצל המתיחות הביטחונית וגל הטרור נפגש נתניהו גם עם יו"ר הרשות הפלסטינית בשולי ועידת האקלים בפריז. מדובר במפגש הראשון בין השניים מאז שנת 2010. עוד קודם לכן שוחח נתניהו עם אובמה, הולנד ומרקל.

לחיצות הידיים מתוך מהדורת מבט

ראש הממשלה בנימין נתניהו בוועידת האקלים בפאריס: "היתה לי עכשיו שיחה חשובה מאוד עם הנשיא פוטין. אנחנו סיכמנו להעמיק את התיאום בינינו כדי למנוע תקלות ולעשות את זה בהיקף רחב. אני חושב שכל אזרחי ישראל היום מבינים, לאור האירועים של הימים האחרונים בגבול טורקיה, מה החשיבות העצומה למדינת ישראל בנסיעה שלי למוסקבה ובקשרים הרצופים הללו עם נשיא רוסיה. מחר גם קצינים בכירים של צה"ל והצבא הרוסי ייפגשו כדי להמשיך את המדיניות הזו.
מעבר לכך, בכנס הזה אני נפגשתי עם עשרות מנהיגים מרחבי העולם – עם הנשיא אובמה, עם ראש ממשלת הודו, מודי, עם מנהיגים מאפריקה, עם מנהיגים מאירופה, מרקל, קמרון, הזמנתי את הנסיך צ'רלס לירושלים – כל מנהיגי העולם למעשה.
מעמדה של ישראל מאוד איתן. אנשים מחפשים את הקרבה איתנו. הם מבינים שישראל היא כוח אזורי גדול וגם כוח עולמי גדול בטכנולוגיה, בסייבר, אין אחד כמעט שלא דיבר איתי על כך, וגם מבינים שאנחנו יכולים לעזור במלחמה בטרור ובאסלאם הקיצוני. זה דבר חזק, זה דבר אמיתי, זה דבר שבא לידי ביטוי ברצון של מנהיגים רבים, מאוסטרליה ועד בכלל, לדבר עם ישראל, לשתף פעולה עם ישראל.
אני בצילום הקבוצתי, יש פרוטוקול, חשוב שהעולם יראה שאנחנו מוכנים תמיד לדבר, אבל מצד שני אין לי שום אשליות לגבי אבו מאזן. אני שוחחתי על כך עם הנשיא אובמה, בשיחה שהייתה לנו תוך כדי הליכה במסדרונות כאן, ואמרתי לו שחלק מרכזי בטרור זה ההסתה, ואבו מאזן חייב להפסיק את ההסתה שלו ואת השקרים שהוא מפיץ לגבי המדיניות שלנו בהר הבית. הנשיא אובמה אמר לי שהוא מתכוון לשוחח עם אבו מאזן על כך שהוא מסכים איתי שהדבר הזה חייב להיפסק."

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.