פוטין ומקורביו הלבינו מיליוני דולרים

באחת מהדלפות המסמכים הסודיים הגדולות ביותר של השנים האחרונות, חושפים הלילה (יום א') כמה כלי תקשורת ברחבי העולם את הדרכים העקלקלות והסודיות שבהן צברו כמה מעשירי תבל את הונם – בהם החוג הקרוב של נשיא רוסיה, ולדימיר פוטין. {הודלף}

באחת מהדלפות המסמכים הסודיים הגדולות ביותר של השנים האחרונות, חושפים הלילה (יום א') כמה כלי תקשורת ברחבי העולם את הדרכים העקלקלות והסודיות שבהן צברו כמה מעשירי תבל את הונם – בהם החוג הקרוב של נשיא רוסיה, ולדימיר פוטין.

מהמסמכים עולה כי משפחתו של פוטין הרוויחה חלק ניכר מהכסף הזה, ונדמה כי יש לו יד חופשית לעשות שימוש בכספי חבריו. המסמכים הם חלק מהדלפה חסרת תקדים של מיליוני מסמכים ממאגר "מוסאק פונסקה", פירמת עורכי הדין הרביעית בגודלה בעולם. מהמסמכים עולה כיצד העשירים ובעלי העוצמה מצליחים לנצל חוקי מס מגוונים ברחבי העולם בשלל דרכים.‎

שמו של פוטין עצמו לא מופיע במסמכים, אבל לפי העיתון הבריטי "גרדיאן", שהוא אחד העיתונים שפרסמו את החומר הלילה, עולה מהם שחבריו של נשיא רוסיה הרוויחו מיליונים מעסקאות שכנראה לא יכלו להיעשות ללא הסכמתו. המסמכים גם חושפים בין השאר כיצד עשירי עולם מנצלים מקלטי מס סודיים מעבר לים בשלל דרכים.

עיתון 'הגרדיאן' הבריטי שהיה שותף לחשיפה – גילה כי הכסף עבר מפנמה, מקום מושבה של פירמת עורכי הדין לרוסיה – ומשם לשוויץ וקפריסין.

על פי המסמכים אחד האוליגרכים המקורבים ביותר לפוטין – סרגיי רולדוגין, צבר הון עצום חרף העובדה שלא היה בידו כסף להשקעות. רולדוגין קיבל שליטה לתקופה מוגבלת בנכסים שלא היו שלו – בשווי של יותר ממאה אלף דולרים – ומהריבית שעשה החל לצבור הון.

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.