פוטין פונה ישירות לעם האמריקאי: אל תפציצו בסוריה

המאמצים לפתרון המשבר בסוריה נמשכים ונמשכים, ובינתיים פנה הלילה (ד') נשיא רוסיה ולדימיר פוטין, שמוביל את ההתנגדות למהלך צבאי בסוריה, ישירות לציבור האמריקאי באמצעות מאמר דעה בעיתון ה'ניו יורק טיימס' שבו מזהיר מהשלכות תקיפה עתידית וקורא "להפסיק את השימוש בשפת הכוח ולחזור למסלול של הסדר דיפלומטי תרבותי".

"האירועים האחרונים הקשורים בסוריה הניעו אותי לפנות ישירות אל העם האמריקאי ואל מנהיגיו הפוליטיים", כותב פוטין בפתח מאמרו, שפורסם תחת הכותרת "בקשה לזהירות מנשיא רוסיה". לדבריו, "חשוב לעשות זאת בזמן שבו התקשורת בין החברות שלנו אינה מספקת". הנשיא הרוסי מזכיר את ההיסטוריה של יחסי שתי המדינות: "עמדנו אלה מול אלה בתקופת המלחמה הקרה, אך גם היינו בעלי ברית בעבר, והבסנו את הנאצים יחד.

"תקיפה אמריקאית פוטנציאלית נגד סוריה, למרות התנגדות עזה מצד מדינות ומנהיגים פוליטיים ודתיים, כולל האפיפיור, תביא לקורבנות חפים מפשע ולהסלמה נוספת, שעלולה להתפשט הרבה מעבר לגבולות סוריה", הזהיר פוטין. "תקיפה תגביר את האלימות ותצית גל חדש של טרור. היא עשויה לפגוע במאמצים לפתור את בעיית הגרעין האיראני ואת הסכסוך הישראלי-פלסטיני ולערער עוד יותר את היציבות במזרח התיכון ובצפון אפריקה. היא יכולה להוציא מאיזון את כל מערכת החוק הבינלאומי"

פוטין הוסיף כי "מה שמתרחש בסוריה אינו מאבק למען דמוקרטיה, אלא סכסוך מזוין בין הממשלה לאופוזיציה במדינת רב-דתית. ישנם בסוריה כמה שפועלים למען דמוקרטיה, אך ישנם יותר לוחמי אל קאעדה וקיצונים מכל הסוגים הנאבקים בממשלה", עוד כתב, כי גם ארה"ב הגדירה את הארגונים האסלאמיים הנלחמים למען האופוזיציה כארגוני טרור.

לא המשטרה עשה השימוש בגז הרעיל

כשהתייחס למתקפה הכימית סמוך לדמשק בחודש שעבר חזר פוטין על הטענה כי לא המשטר היה האחראי לה. "איש אינו מטיל ספק בכך שנעשה שימוש בגז רעיל בסוריה, אבל יש לנו את כל הסיבות להאמין שלא הצבא הסורי עשה זאת אלא כוחות האופוזיציה, כדי להביא להתערבות זרה על ידי הפטרונים רבי העוצמה שלהם, שיתייצבו לצד הפונדמנטליסטים". לדבריו, בכוונת האחראים למתקפה לעשות שימוש נוסף בנשק כזה: "לא ניתן להתעלם מהדיווחים שלפיהם בחמושים מתכננים התקפה נוספת – הפעם נגד ישראל".

ברומזו להתערבות האמריקאית באפגינסטאן, בעיראק ובלוב כותב פוטין כי "זה מדאיג שהתערבות צבאית בסכסוכים פנימיים במדינות זרות הפכה להיות דבר שבשגרה עבור ארה"ב", ומוסיף כי "מיליונים ברחבי העולם רואים את אמריקה יותר ויותר לא כמודל לדמוקרטיה, אלא כמדינה הנסמכת אך ורק על כוח הזרוע".

עוד כתב, כי "כוח הוכח כלא יעיל וכחסר טעם. אפגניסטאן מסוחררת, ואיש לא יכול לומר מה יקרה לאחר נסיגת הכוחות הבינלאומיים. לוב מחולקת לשבטים ולחמולות. בעיראק מלחמת האזרחים ממשיכה, עם עשרות הרוגים בכל יום". בהתייחסו להלך הרוח בציבור האמריקאי כתב פוטין כי "רבים בארה"ב משווים בין עיראק וסוריה ושואלים מדוע ממשלתם רוצה לחזור על טעויותיה האחרונות". הוא מוסיף כי "לא משנה עד כמה ממוקדת התקיפה או עד כמה מתוחכם כלי הנשק, פגיעה באזרחים היא בלתי נמנעת, כולל קשישים וילדים, שעליהם נועדו התקיפות הללו להגן".

לדברי פוטין, מייסדי האו"ם הבינו כי החלטות הנוגעות למלחמה ושלום צריכות להתקבל בקונצנזוס, ולכן ניתנה לחברות הקבועות במועצת הביטחון זכות הווטו. הוא מזהיר מפני עקיפה של האו"ם ומוסיף כי על פי החוק הבינלאומי ניתן לעשות שימוש בכוח רק כהגנה עצמית או בהתאם להחלטת מועצת הביטחון, וכי כל פעולה אחרת תהווה "מעשה תוקפנות".

"בימים האחרונים התפתחה הזדמנות למנוע פעולה צבאית", טוען פוטין בהקשר להצעת הפשרה. "ארצות הברית, רוסיה וכל חברות הקהילה הבינלאומית חייבות לנצל את נכונות המשטר הסורי להעביר את הארסנל הכימי שלו לשליטה בינלאומית ולאחר מכן להשמדה. אם לשפוט על פי דבריו של הנשיא אובמה, ארה"ב רואה זאת כאלטרנטיבה לפעולה צבאית".

פוטין אף התייחס לפנייתו של הנשיא האמריקאי ברק אובמה לאומה בליל רביעי ומתח עליו ביקורת: "אני מעדיף לא להסכים עם דבריו, שלפיהם 'המדיניות של אמריקה היא מה שעושה אותה אחרת, זה מה שעושה אותנו יוצאי דופן'. מסוכן מאוד לעודד אנשים לראות עצמם כיוצאי דופן, לא משנה מה המניע לכך". הנשיא הרוסי מסיים את מאמרו וכותב כי "ישנן מדינות גדולות וקטנות, עשירות ועניות, כאלו שלהן מסורת דמוקרטית ארוכה וכאלו שעדיין מוצאות את דרכן לדמוקרטיה. כולנו שונים, אך כאשר אנחנו מבקשים את ברכת האל, אסור לנו לשכוח שהוא ברא את כולנו שווים".

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.