פרלמנטרי / הטור הפוליטי של אבי שיף

מה החוק שהכי מלחיץ את חברי הכנסת החרדים? את מי באמת מעדיף אריה דרעי בתפקיד יו"ר הסיעה? איך נפרדו נציגנו בכנסת מהנשיא הנבחר? מה קרה כשטיבי גילה שמזגו לו יין? ושירותי התרגום שלנו מסבירים את אריאל אטיאס

1. ביום שני השבוע ערכה וועדת הכספים מסיבת פרידה לנשיא הנבחר רובי ריבלין. אחרי מהומה זוטא שעורר אחמד טיבי שגילה שלחברים נמזג יין משובח שאסור לשתייה למוסלמים ודרש להיפרד מריבלין על קולה, אפשר היה לגשת לעניין. באירועים כאלו תמיד אפשר לסמוך על ח"כ משה גפני שיספק אמירה חצי חריפה חצי משעשעת. "רובי ואני נכנסנו ביחד לכנסת. אני התדרדרתי לאופוזיציה ואתה הלכת להיות נשיא". אמר בסרקזם והוסיף, "נעזרתי ברובי במשך כל השנים שלי בכנסת". למרות החיוכים גפני כנראה יעדיף לשכוח את השנה האחרונה בוועדת הכספים שבה ריבלין לא עזר במיוחד לחרדים . גם ח"כ ישראל אייכלר החמיא למחליפו של פרס ואמר לו, "אתה מייצג את היישוב הישן והחדש כאחד". פרט שנשמט משום מה מזיכרונו של אייכלר עד להצבעה בסיבוב הראשון. להצלחה כמו שכולם יודעים, חכ"ים רבים.

2. נחשו מהו החוק שבו נלחמים חברי הכנסת החרדים בכל תוקף, תוך שהם מקדישים לכך ישיבות סיעה, לחצים פרלמנטריים ופעילות מואצת. חוק הגיוס? הגיור? אולי קיצבאות האברכים? אז זהו שלא ממש. ביום שני היה אמור להשתלב בסדר היום של מליאת הכנסת, הצעת החוק של ח"כ מנחם לייזר מוזס, בה מוצע שמתמודד לרשות מקומית יהיה חייב להתגורר בעיר לפחות שישה חודשים לפני יום הבחירות. לחוק התנגדות נחרצת מצד רוב חברי הסיעה, שמתקיפים את חברם היוזם כבר במשך ארבע ישיבות סיעה שמוקדשות בעיקר לנושא החוק. ביום שני בלחץ אטומי על מוזס הוסר החוק מסדר היום. הסיבה הרשמית היא שהחוק יגרום לפגיעה בסמכויות של גדולי ישראל. ובתרגום לעברית, החכי"ם נלחמים בעד עוד כמה קומבינות לקראת הבחירות המוניציפלי.

3. ביום שני מונה ח"כ אברהם מיכאלי ליו"ר סיעת ש"ס בכנסת במקומו של אטיאס שפרש בשבוע שעבר. קצת היסטוריה, לפני כשנה הודח מיכאלי מהתפקיד ע"י יו"ר התנועה דרעי, מיכאלי קיבל את ההודעה בעת שאשתו הייתה מאושפזת בבית החולים. היה לו גם ברור שהתפקיד נלקח ממנו בגלל הזיהוי שלו כמי שנמנה על מחנה ישי. השבוע, כשחזר לתפקיד היה מי שניסה לספר לנו שמדובר בהחלטה של דרעי, בבחינת "הפה שאסר, הפה שהתיר", אלא שאז התברר שחבר כנסת אחר קיבל פניות מאנשי היו"ר בהצעה לקבל על עצמו את התפקיד אך סירב. בסופו של דבר דרעי הלך על המצוי בתקווה שאולי בעתיד הוא יהפוך גם לרצוי.

4. היה מעניין לשמוע את אטיאס, בנאום הפרידה שלו בישיבת הסיעה בכנסת. "בשנים שבהם הייתי שר בממשלה לא יצא לי כמעט להיות בקשר עם חברי הכנסת של ש"ס, אבל בשנה האחרונה היה לי יותר קשר". כמו שכבר הבנתם אנחנו תמיד שמחים להעמיד לרשותכם את שירותי התרגום שלנו, "לא ראיתי אתכם יותר מידי ממטר כי גם ככה יכלתי לעשות מה שאני רוצה במפלגה, די הייתי מנותק והתעסקתי במה שמעניין אותי". בכל מקרה, שיהיה בהצלחה.

5. הח"כ והתופעה ניסים זאב זכה השבוע לשיחת נזיפה ממקורבי יו"ר התנועה בפתח מזנון החכ"ים. "למה אתה יוצא נגד היו"ר"? שאלו המקורבים וקיבלו תשובה בניסים זאבית מדוברת. כיוון שכבר ככה אנחנו כאן אז רק נעניק עצה למקורבים, להבא כשמותחים ביקורת בח"כ סורר עדיף שלא לצעוק כי יש עוד אנשים במסדרון. שעלולים לשמוע ולכתוב את זה בטורים נידחים, מה שלא מקדם את המטרה של הצעקות מלכתחילה.

 

6 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

 1. גפני מתחנף לריבלין.כולם יודעים מה חושב על ריבלין.

  משתמש אנונימי (לא מזוהה) |
  הגב
 2. נסים זאב היחיד בש"ס שאומר את האמת.
  ולא מפחד מפוליטיקאים בגרוש…
  ולעיתנאי הנכבד.
  ערוך חשבון נפש כמה פעמים ביקשו והתחננו לפניך אנשי החכי"ם האחרים בבקשה ליחצנות.
  האם הרב זאב פעם ביקש ממך???
  התשובה בוודאי תהיה שלילית . אז תקרא לזה תופעה. נמציאות היא שהוא היחיד בשס שישר ונאמן ללא עוררין!

  יוסי |
  הגב
 3. איזה מותק האבי שיף הזה. פשוט תותח!

  משתמש אנונימי (לא מזוהה) |
  הגב
 4. אייכלר התנגד לריבלין .הוא משחק את המשחק של היום של אחרי..

  עמית |
  הגב