פוניבז' בהלם – לבנים הושלכו על הגר"ח ברמן (תיעוד)

זעזוע בישיבת פוניבז': לבנים הושלכו בהיכל הישיבה על הגאון ר' חיים ברמן. מוקדם יותר: עימותים בין הפלגים בהיכל הישיבה.

הלם בישיבת פוניבז': לבנים הושלכו על הגאון ר' חיים ברמן מי שמכונה 'השקדן' בעיצומה של תפילת מעריב בישיבה.

קדם לכך עימות בהיכל הישיבה בין שני הפלגים כאשר ראשי הישיבות משני הצדדים נעדרו מהיכל הישיבה ובין התלמידים התפתח עימות קולני בעיצומה של תפילת מעריב בהיכל הישיבה כבסיומו הושלכו גביעי לבן על הגאון ר' חיים ברמן ולכלכו את בגדיו וחליפתו.

גורמים בישיבה עמם שוחחנו זועמים ומבטיחים כי לא ישתקו על כבוד התורה שהתבזה בראש חוצות, עצרת ענק במחאה על הפגיעה בכבוד התורה נשקלת בקרב גורמים בכירים בישיבה.

כזכור, לפני מספר שנים סערה ישיבת פוניבז' בגין סיפור דומה כאשר ימים ספורים לפני יום השנה השישי לפטירתו של גרא"מ שך זצ"ל הידרדר קרב הירושה בין מחנה "השונאים", לבין מחנה "המחבלים", אחד "השונאים" הוציא ספר תורה והכריז חרם ונידוי על הרב מרקוביץ'. בהתאם לחוקי הנידוי התרחקו חלק מהתלמידים מארבע אמותיו של הרב, צעקו כלפיו "מנודה" ואפילו ירקו לעברו.

יומיים אחר כך יצאו "המחבלים" לפעולת תגמול. הגרי"ג אדלשטיין, זקן ראשי הישיבה, בן 85, עשה את דרכו לגבעת הישיבה והותקף במטח של גביעי לבן. מיד התעוררה בפוניבז' עוד סערה כאשר כמה גביעי לבן נזרקו על ראש הישיבה "הם זרקו שמונה", כגרסת "השונאים", או "זרקנו שישה", כגרסת "המחבלים".

הפראק של הגרי"ג אדלשטיין הספוג בכתמי הלבן הובהל לבתיהם של גדולי הרבנים, שראו את המוצג המשפטי, הזדעזעו, ואינם יודעים את נפשם מול המאורעות באם הישיבות. זו שאפילו בימים אלו, אם חשקה נפשכם בכל שעה באמצע הלילה לראות היכל תורה שוקק צעירים מתענגים על דפי הגמרא, לא תמצאו מרשימה ממנה.

unnamed (3)

unnamed (2) unnamed (1) unnamed

 ברמן לבן

23 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

 1. ישיבה-חברה-הכל טוב ויפה.
  אבל חלק בלתי מבוטל-שייך לבית.
  כשהבן מגיע אחת לשלושה שבועות הביתה וסופג שנאה יוקדת כלפי הצד הנגדי-וזה כולל הורים-אחים-גיסים וכו'…

  משתמש אנונימי (לא מזוהה) |
  הגב
 2. גידולי גידולים של זריעת מחלוקת ושנאה בתוך כלל ישראל מאותו האיש בעל הלשון מבני ברק וד"ל

  שמרל |
  הגב
 3. בכל הדורות כשהיה מחלוקת אז הלכו לבית דין וגם כאן יש פסק בית דין רק מה הצד המפסיד לא מקבל את זה ואמר מרן הגריש"א זי"ע שדינו מבואר בשו"ע ובגמרא רח"ל

  פני הדור כפני הכלב |
  הגב
 4. תוהה אני מעומק ליבי, איזה אב או אמא יכולים לשבת רגוע ולשלוח בניהם לישיבה המושחתת הזאת, אשר גאון עולם הידוע בשקדנותו כמו מרנא רבי חיים ברמאן שליט"א אשר מלאכי עליון רעדו ממנו, חוטף השפלות כאלו??? מה יענו ההורים הללו ביום הדין??? ומה יאמרו ביום התוכחה?????

  שלמה יעקובוביץ |
  הגב
  • אחי יקר והצדיק לומד שם, בחור ספרדי מרוקאי מבית טוב הוא נכח בזמן זריקת הלבנים וברגע שהתחילו "המהומות" הוא מצא עצמו בכולל של הישיבה למטה שוקע בלימוד ולא לא יושב לתת פרשנויות על העניין…(ועוד דרך אתרי אינטרנט..) וכמוהו עוד מאות… אז כמו שיש את השוליים יש גם את האמצע המשובח!!!
   נא לא להכליל זה לשוה"ר ועוד על ציבור + הוצאת שם רע!!!!

   אנונימית |
   הגב
 5. לסגור הרגע את הישיבה הניבזית הזאת שמגדלת דור של חצופי עולם שאין להם עם תורת ה' והשקפתו ולא כלום. ריקים ופוחזים. הרגע לסגור את הישיבה לפני שמתדרדרים לרצח ממשי!!!! הרגע ממש לעלות כל כלל ישראל ביחד כל הירא והחרד לדבר ה'!!!!

  קובי |
  הגב
  • רק שהפעם יש תמונות מבהמ"ד שצולמו לעייני כולם,
   ולא באו וצלמו אחה"כ את כל סוגי התחבושות.

   נכס |
   הגב
 6. פשוט מזעזע ! אין מילים בושה וחרפה, היום אני מבין היטב את דברי מרן הגרמי"ל לפקוביץ זצ"ל . אוי לנו מעלבונה של תורה.

  ישראל |
  הגב
 7. חולירות. אבל לזרוק על ת"ח וזקן בתורה ובשנים שזה כמה וכמה לאוין דאורייתא זה ודאי מותר לכולי עלמא הן המחבלים והן השונאים (זה בעצם "כולי עלמא" תקנו אותי אם אני טועה…)

  הבהרה: אני לא מהמחבלים ולא מהשונאים אני ספרדי פשוט שמתבייש בכם ובהתנהגותכם וגאה בדרכי ברבותי ובמורשתי שאוכל היתר מכירה לכתחילה כפסק מרן זיע"א הברור אבל מחמיר בכבודו של כל יהודי קל וחומר בכבוד תלמיד חכם…

  אל תאכלו היתר מכירה |
  הגב
 8. לאן הגענו? צריך לזעוק כלפי עם ולעולם, שרובנו מתנגדים לכל מעשה אלימות פיזית ומילולית ולא משנה מאיזה צד!!!!וכלפי איזה צד.

  בושה לכולנו |
  הגב
 9. גדולי ישראל אמרו שלייזר לא שומע לפסק בית הדין ובזה הוא מחלל את ה" ומבטל תורה

  אברך |
  הגב
  • ולכן צריך זרוק לבנים על ר' גרשון ור' חיים ברמן ולכן גם צריך לא להתייצבולכן צריך גם לחבל בירוחם וכן צריך גם לבזות את הגרא"לוכו'

   נכס |
   הגב