פוניבז'. לא מה שחשבתם • 'המבקר' בטור חדש ואקטואלי מתמיד

חשיפה ראשונה – הסיפור האמיתי מאחרי "מלחמות העולם" בישיבת פוניבז' * המבקר חקר את הנושא ולהלן מימצאיו

בתיזמון מעניין הופיעו בימים האחרונים הכותרות על מלחמות בישיבת פוניבז'. לא מופקע לחשוב שמישהו ביקש ליצור אווירה שתתאים לקיצוץ המכוער, הגס והבזוי בתקציבי הישיבות והכוללים.
הכותרות היו צבעוניות ולוהטות: "אגרופנים", "רעולי פנים", "מכות", "הצתות", "פריצה", "מחבלים", וכיוצא, ממש אינתיפאדה, לתדהמתו או להנאתו של הצופה הקורא והגולש התמים.
אז יש לי חדשות בשבילכם, שוטמי התורה מבית ומחוץ. אני כותב זאת בכאב משום שרבים מהאתרים החרדיים שורצים כמויות של "אחיכם שונאיכם מנדיכם", חרדונים הסובלים מתסמונת הנחיתיות.
והחדשות הן שבישיבת פוניבז' פשוט לא מודעים לכל הכותרות הללו. אחיינים לי בישיבה, ואחד מהם שפגשתי השבוע וביקשתי התייחסותו למאורעות, פקח עיניים בתימהון. לא ידוע לו דבר. הוא ומאות כמותו יושבים ועוסקים בתורה, בדיוק כמו בזמן שעבר, בדיוק כמו בזמן שלפניו. להגנתו ציטט לי קטעים מהשיעור היומי ששמע הבוקר. כמעט ונאלצתי להשביעו, מרוב תדהמה (אמיתית). היתכן?
המשכתי לברר בשיטותיי שלי (כעיתונאי לשעבר), וגיליתי, כמעט כצפוי, שההר הוליד עכבר. כמו תמיד, לוקחים קומץ של עבריינים הזויים והופכים אותם ל"תלמידי הישיבה", "אברכים", ואפילו שמות רבנים משורבבים ומרומזים כאילו היו בסוד העניינים ואף שיגרו את המחבלים לפעולה באישון לילה.
מסתבר שהעבריינים הללו כבר נזרקו מן הישיבה מזמן. איש מהרבנים לא מסכים להתנהלות כזו, וכל בחור שנודע לגביו שהוא משתתף בפעולה כלשהי (לרבות צעקות) – מסולק מיידית. אין שום רב ושום דמות הקשורה לישיבה, שתומך או מסכים לפעולות כאלה ואפילו הרבה פחות מאלה.
מה כן? ישנם כמה עבריינים, חולים ולוקים בנפשם ובשכלם בדרך זו או אחרת, שריב וענין להם עם חבריהם החולים כמוהם מהפלג שממול, וביניהם שנאת עולם מזה עידן ועידנים, והם ממשיכים להילחם אלה באלה, ואף מזמינים את התשקורת לצלם. מצער שהדבר נעשה במיתחם הישיבה, אך לראשי הישיבה אין כלים לטפל בעבריינים, ומדי פעם מוזמנת בלית ברירה המשטרה תוך זהירות שלא יהפוך הדבר לחילול השם, ותוך ידיעה שהתקשורת אורבת.
זה הכל. הישיבה ישיבה, העבריינים עבריינים, והתקשורת – תשקורת.

7 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

  • בטח מה זה מרן רה"י גדול ראש כל בני הגולה לגדול פוניבז' זה השונאים אין חולק

   רואה הנולד |
   הגב
 1. הכותב צודק
  אני אמא לתלמיד בישיבה ולא הייתי מסכימה שימשיך שם אם זה היה כמו בכותרות
  הוא יושב ולומד וכך כל חבריו
  הוא מספר שמדי פעם יש התקלות בין עבריינים משני הצדדים אבל אין לזה קשר למה שקורה בישיבה

  לאה |
  הגב
 2. אתה מבלבל תמוח אני בשטח זה מחבלים שנמצאים ורשומים במסורת התורה (מחבלים) ואם תמשיך אני גם ישלח את השמות שלהם

  משתמש אנונימי (לא מזוהה) |
  הגב