פורום הרבנים "קשר לכשרות" בסיור מיוחד בגבול עם הרב שניאור זלמן רווח לקראת שנת השמיטה – סיקור וגלריה בלעדי

פורום הרבנים "קשר לכשרות" הכולל בתוכו רבנים ומנהלי מחלקות כשרות של ערים גדולות בארץ ישראל, ביחד עם מומחי כשרות חשובים ובעלי שם, קיים סיור מיוחד באזור הערבה הצפונית, כדי לעמוד ולבחון מקרוב את גבול ארץ ישראל לקראת שנת השמיטה הבעל"ט.

הסיור שכלל כ – 30 רבנים, החל ביישוב צופר אשר החקלאים ביישוב מגדלים במובלעת שנמצאת בשטח ירדן שמוחכרת לישראל ע"פ הסכם השלום עם ירדן ל-25 שנה, הרבנים חצו את הגבול לירדן בליווי כח צבאי ירדני שהסיור תואם עמם מראש ע"י מר בר טוב רכז הביטחון שאחראי על התיאום בן צה"ל לצבא הירדני, כאשר קודם חציית הגבול הנחה הרה"ג שנאור זלמן רווח שליט"א רב אזורי במ.א. גזר וראש המכון למצוות התלויות בארץ, מה הם הנקודות אותם פורום הרבנים הולך לפגוש ולראות. כמו"כ מסר הרב שיעור מקיף על הגבול ע"פ ההלכה לפי השיטות השונות והציג לרבנים
מפות מקראיות ועדכניות כולל צילומי לווין מ-נ.ס.א ישנים , ואף הדהים את קצין הבטחון והמדריכים המקומיים שליוו אותנו בבקיאותו בפרטים היסטוריים וגאוגרפיים הלכתיים ראשונים ואחרונים.

את הסיור במובלעת ליווה מר יונתן ויצמן מרכז משק צופר שדיבר על הגידולים החקלאיים ועל ההסכם בין ישראל לירדן.

לאחר הסיור במובלעת צופר, סיירו הרבנים ביישוב עין יהב בשטחים המערביים שלפני הנחל והמזרחיים שלאחר הנחל, וקיבלו סקירה הלכתית לאפשרויות השונות לקביעה האם שמיטה נוהגת בשטחים אלו או לא. במהלך הסיור עם העלייה לחלק המזרחי על ראש ההר אזור התצפית ג'בל חופירה שצופה על האזור, קיבלו הרבנים הדרכה ממר עדי מטמון ארכיאולוג ומורה דרך מקומי , על השטחים ההיסטוריה של הגבולות והנקודות העתיקות שנמצאים בסביבה, וכל זה כדי להתאימם לנקודות המצוינות במפות הקדומות יותר מה הם גבולותיה המקראיים של ארץ ישראל.

רבני הפורום נפגשו עם החקלאים המקומיים ועמדו על היתרונות והחסרונות בלגדל באזור הערבה, ועל האפשרויות שבמקומות הגידול הללו, שיוגדרו כמקומות שאין בהם דיני שמיטה, תהיה אפשרות לצרוך מהם מיגוון של יבולים ולאיזה חודשים יהיה רלוונטי הגידול במקומות השונים בערבה.

בעת שהתיישבו הרבנים לארוחה שהוכנה ברוב פאר והדר ובכשרות מהדרין מיוחדת לכבוד האירוע, סיפר המארח מנכ"ל האגודה החקלאית עין יהב מר דני לב, את סיפור השבת של החברה, שלאחר שנים רבות זכו לקידוש ה' והפסיקו את עבודת החקלאים בשבתות, בכך, שכשפנה לחברי היישוב באסיפה כללית שיאשרו את הפסקת העבודות בחקלאות בשבתות ומועדי ישראל קמה מהומה רבתי עד שחשב שודאי בקשתו תדחה על הסף, אבל בסופו של דבר כאשר התקיימה ההצבעה, לא היה ולו מתנגד אחד אלא כולם היו פה אחד בעד שמירת השבת.

כאמור מטרת הסיור, היה לימוד והכרה של גבולות הארץ ובעיקר על עניני שמיטה, אולם היה בו גם מימד חשוב, של זיהוי מקומות המאפשר צריכת תוצרת בשנת השמיטה, שאין בו איסור ספיחין, או שהוא מותר לחלוטין מחמת היותו מחוץ לגבולות ישראל על פי התורה, ובכך שאפשר לצרוך תוצרת ללא צורך הכרחי דווקא בשימוש באמצעות "היתר המכירה".

לאחר גיבוש הכללים ההלכתיים שכבר כמה חודשים מגובשים על ידי פורום הרבנים, ובסיוע מאסיבי והלכתי של ראש המכון למצוות התלויות בארץ, יש הבנה מוחלטת שקיימת אספקה רצינית ומאסיבית של תוצרת חקלאית שאין בה "איסור ספיחין" וכגון חלקים בערבה הצפונית, חלקים במערב הנגב בסמיכות לעזה, תוצרת הגדלה תחת בתי גידול ועוד, הרי שאפשר בהחלט לשדרג את מתן הכשרות ללא "איסור ספיחין", שתוצרת שכזו מותרת באכילה בשנת השמיטה, גם לאותם שאינם מסתמכים על ההיתר ובפרט כדי להתיר את איסור "ספיחין". ומתוך כינוס נפלא זה, יצאו הרבנים בקריאה אל כב' הרבנים הראשיים, ואל כל העוסקים במלאכה חשובה זו של השמיטה במסגרת המשרדים השונים, שיאפשרו ויסייעו בידי אותם ערים שהרבנים המקומיים יגיעו לסיכום עם הסיטונאים המקומיים לשדרג את מערך הכשרות בשנת השמיטה, ויאפשרו להם תוצרת זו שהיא ללא "איסור ספיחין", ויעודדו את השידרוג הזה שהוא לתועלת עם ישראל.

לסיור התלוו הרב משה בלוי רב אזורי הערבה הרב יגאל אלמליח משגיח כשרות האגודה וממארגני הסיור שנתן סקירה על צורת ההפרדה בין התוצרת מהצד המזרחי למערבי כל השנה למנוע בעיות הלכתיות עוד נכחו הרב משה גבאי רב שכונה ואחראי על מערך הכשרות בבת ים והרב צורי נעמן ר.א גן רווה הרב דוד אביטן מרבני המכון והרב ראובן בנינו מנהל מחלקת כשרות בעפולה ועוד..

הרבנים הודו ליו"ר המכון הרה"ג שנאור זלמן רווח שליט"א ולרב דוד אביטן מרבני המכון שעמלו להביא ולהסביר את הפן ההלכתי, למנהלי הפורום ולמארגני הסיור, הרב יגאל  אלמליח והרב יהודה יאזדי.  כמו כן למיכל זיו חורש עוזרת מנכ"ל האגודה שעזרה באירגון הסיור וכמובן לחברת "יופי של ירקות" שאירחה את כל פורום הרבנים בכבוד ובהדר. עם סיום הסיור רבני הפרום קבעו את המפגש הבא.

צפו בגלריה מהסיור

באדיבות המצלם:

פורום רבנים חרדים סיור שמיטה - ש רווח צילם אוצר ההלכה באדיבותו (1) פורום רבנים חרדים סיור שמיטה - ש רווח צילם אוצר ההלכה באדיבותו (2) פורום רבנים חרדים סיור שמיטה - ש רווח צילם אוצר ההלכה באדיבותו (3) פורום רבנים חרדים סיור שמיטה - ש רווח צילם אוצר ההלכה באדיבותו (4) פורום רבנים חרדים סיור שמיטה - ש רווח צילם אוצר ההלכה באדיבותו (5) פורום רבנים חרדים סיור שמיטה - ש רווח צילם אוצר ההלכה באדיבותו (6) פורום רבנים חרדים סיור שמיטה - ש רווח צילם אוצר ההלכה באדיבותו (7) פורום רבנים חרדים סיור שמיטה - ש רווח צילם אוצר ההלכה באדיבותו (8) פורום רבנים חרדים סיור שמיטה - ש רווח צילם אוצר ההלכה באדיבותו (9) פורום רבנים חרדים סיור שמיטה - ש רווח צילם אוצר ההלכה באדיבותו (10) פורום רבנים חרדים סיור שמיטה - ש רווח צילם אוצר ההלכה באדיבותו (11)

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.