פורים ברמות: מחלוקת בין רבני ירושלים

שכונת רמות סוערת סביב השאלה מתי צריכים תושבי שכונת רמות שבצפון מערב העיר לחגוג את חג הפורים. רבני העיר חלוקים, הרב עמאר: יש לקרוא בי"ד אדר את המגילה.

מחלוקת לשם שמיים:  שכונת רמות סוערת סביב השאלה מתי צריכים תושבי שכונת רמות שבצפון מערב העיר לחגוג את חג  הפורים

בין רבני העיר קיימת מחלוקת מהותית, לגבי התאריך שיש לחגוג בו את הפורים, היום התייחס לסוגייה רבה של ירושלים הרב אריה שטרן, "בתשובה לשאלת רבים, גם השנה יש לנהוג כבעבר ולקיים את הפורים בכל השכונות ביום ט"ו, וכבר ידוע שהנהגה זו הייתה מקובלת על גדולי הרבנים זצ"ל ועל הרבנות הראשית לישראל ולירושלים".

לעומתו,  הראשון לציון הרב שלמה משה עמאר, הורה לקרוא מגילה בשכונת רמות בי"ד באדר בברכה ובט"ו באדר בלא ברכה.

ביום חמישי האחרון הורה הרב עמאר  לתושבי רמות לקרוא בי"ד אדר, "אמת, היות ויש כאלה שחושבים שזה מחלוקת, הייתי נמנע מלאמר כלום. אבל אני התמניתי לתפקיד של רב בעיר הקדושה הזו לשרת את עם ה', וחובה עלי להגיד את דעתי במה שאני מבין בהלכה, ק"ו שמדובר בדעתם של רוב ככל גדולי עולם, אשכנזים וספרדים".

"כל דבר שיש מחלוקת, כותב הרמב"ם, כותב השו"ע: מקום שיש ספק, מה עושים? קוראים בי"ד בברכה ובט"ו בלא ברכה, האם יש מי בעולם שיכול לאמר שבזה אין ספק? האם אפשר להגיד שדעתו של הרב עובדיה וכל גדולי העולם כאילו לא היו? הם הרוב", ציין הרב עמאר.

הרב עמאר הדגיש , "אנחנו אומרים שיעשו פורים ביום י"ד, הברכה תהיה בי"ד, וכל המצוות יעשו גם בט"ו, מרן כתב ב'יביע אומר (הרב עובדיה יוסף ח.ל.) 'כתב שגם 'על הנסים' יגידו בט"ו. על כן, כל השכונות האלה – הייתי שותק אלמלא אם הייתי חייב לאמר. וכואב לי שאנשים יישארו בלי מצווה. אלו שעושים בט"ו, לפי רוב הפוסקים לא מקיימים מצוות פורים. לפי דעתנו יוצאים לפי כולם".

2 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

  1. בגלל הרב שלמה משה יש לי חשק לקרוא מגילת אסתי בתשעה באב אמן

    י.קרת |
    הגב