טבח בבית כנסת בירושלים: ארבעה מתפללים נרצחו

שני מחבלים שפרצו לבית כנסת בשכונת הר נוף תקפו מתפללים באמצעות סכינים וגרזנים – ארבעה מתפללים נרצחו ועוד מספר מתפללים נפצעו בדרגות שונות. המחבלים חוסלו על ידי כוחות הביטחון

playerID=3199018807001&playerKey=AQ~~%2CAAABaSVvvhE~%2CkYID6H47O2uTO8qXOzApgwJhylV14cNn&%40videoPlayer=ref%3Ach2news&autoStart=&bgcolor=%23FFFFFF&debuggerID=&dynamicStreaming=true&flashID=myExperience&height=380&includeAPI=&isUI=&isVid=true&linkBaseURL=&originalTemplateReadyHandler=&startTime=&templateLoadHandler=&templateReadyHandler=&width=500&wmode=transparent" class="BrightcoveExperience" seamlesstabbing="undefined">
ארבעה מתפללים נרצחו הבוקר (שלישי) ושמונה נוספים נפצעו בפיגוע בבבית כנסת בשכונת הר נוף ירושלים. מחקירה ראשונית עולה כי שני מחבלים תושבי מזרח ירושלים חמושים באקדחים, גרזנים וסכינים לבית הכנסת "קהילת בני תורה" ברחוב שמעון אגסי שבשכונת הר נוף. שניים מהמחבלים נורו וחוסלו, ובמקביל עורכים כוחות הביטחון מצוד אחר חשוד נוסף במעורבות באירוע.

ממד"א נמסר כי בסמוך לשעה 7:00 הבוקר התקבל דיווח על כמה נפגעים בבית כנסת ברחוב אגסי. למקום יצאו כוחות גדולים של פרמדיקים וחובשים מתחנת הר נוף. הם העניקו טיפול רפואי ל-12 נפגעים. בתום ניסיונות לייצב את מצבם של ארבעה פצועים באורח אנוש הם נאלצו לקבוע את מותם. נוסף על כך, הם פינו לבתי החולים שמונה פצועים נוספים. מצבם של ארבעה מבין הפצועים הוגדר קשה. שלושה מהם פונו לבית החולים הדסה עין כרם בעיר ואחד נוסף לבית החולים שערי צדק. מצבם של שני פצועים נוספים הוגדר בינוני. אחד מהם פונה להדסה עין כרם ואחד נוסף לשערי צדק. מצבם של שניים נוספים הוגדר קל. אחד מהם פונה להדסה והשני לשערי צדק.

ככל שנוקפות השעות הולכת ומתבררת התמונה באשר לדקות האימה בבית הכנסת: שני המחבלים הפלסטינים, תושבי ג'בל מוכבר שבמזרח ירושלים, נכנסו לבית הכנסת "קהילת בני תורה" חמושים באקדח אחד ובסכינים דמויי גרזנים. בתוך דקות בודדות הגיעו למקום שני שוטרי תנועה שהיו באזור, ונתקלו במחבלים כשאלה יצאו מבית הכנסת על מדרגות המבנה.

בין השוטרים למחבלים התנהל קרב יריות. שני השוטרים נפצעו – האחד באורח קשה והשני באורח בינוני, והם מורדמים כעת בבית החולים. שוטר נוסף, מהמטה הארצי, שמע את הקריאות בקשר והגיע לזירה. הוא ירה במחבלים ונטרל אותם.

אחד המתפללים במקום, יעקב עמוס, היה בתוך בית הכנסת והיה עד לזירה הנוראית. "תוך כדי תפילת הלחש שמעתי יריות וראיתי מתפלל עם תפילין שרוע על הרצפה. המנוול עקף אותי מימין תוך שהוא צועק 'אללה אכבר' וירה לכל עבר. שלושה אנשים נפלו מיד וראיתי אותו ממשיך לטבוח באנשים".

עמוס סיפר עוד כי "אחד המחבלים לא בזבז כדורים וירה בדיוק באנשים. הוא ירה והסתכל עליי ובחר באנשים יותר קרובים וירה בהם מטווח אפס".

מדוברות מחוז ירושלים נמסר:

בשעה 07:01 התקבלו דיווחים אודות שמיעת יריות ברחוב אגסי, שוטרי תנועה שפעלו בסמוך הגיעו לזירה כעבור 7 דקות, צמצמו טווח וחתרו למגע מיידי עם המחבלים. שוטר מזיהוי פלילי מטא״ר ששמע את הדיווח בקשר הגיע אף הוא לזירה, הבחין בשוטר פצוע ירי, צמצם טווח והבחין בשני מחבלים עם סכיני מטבחיים ואקדח רצים מתוך הישיבה לעבר השוטרים, השוטר ירה אף הוא לעבר המחבלים אשר נהרגו מירי השוטרים.
עם נטרול המחבלים נכנס פנימה עם שוטרים נוספים שהצטרפו וערכו סריקה בתוך הישיבה לשלילת מחבלים נוספים.
במהלך האירוע שני שוטרים נפצעו מירי המחבלים, האחד באורח אנוש והשני באורח בינוני.
בזירת הפיגוע נהרגו 4 מתפללים ופונו ע״י מד״א 6 פצועים נוספים לשוטרים. מהם 3 קשה, 1 בינוני ו – 2 במצב קל.
המחבלים שחוסלו תושבי ג׳בל מוכבר.
פעילותם המהירה של השוטרים, הנחישות והחתירה למגע תוך גילוי אומץ אישי וסיכון חייהם, מנעו את המשך הפיגוע ופגיעה בחפים מפשע נוספים.
חוקר זיהוי פלילי, רפ״ק א׳, שהשתתף בקרב היריות עם המחבלים ״שמעתי דיווח בקשר על שמיעת יריות בהר נוף, הייתי בכניסה לעיר, משם נסעתי במהירות לזירת האירוע, הבחנתי בשוטרים מגיעים לכניסה לישיבה, צמצמתי טווח תוך שאני מוודא שאין ירי נוסף מהגובה, הגעתי לכניסה לישיבה, הבחנתי בשוטר פצוע ירי ושני מחבלים עם סכיני מטבחיים מגואלים בדם ואקדח רצים לכיווננו, ביצעתי ירי לעברם עד שנוטרלו ואז נכנסתי עם שוטרים נוספים לסריקות בתוך הישיבה״
עוד הוסיף כי ״הדבר הראשון שעלה לי בראש זה הפיגוע של ישיבת ׳מרכז הרב׳, ניסיתי להכנס פנימה עם השוטרים ותוך חילופי אש ניטרלנו את המחבלים״.
מפקד המחוז, ניצב משה (צ׳יקו) אדרי, שיבח את פעילות השוטרים ״השוטרים פעלו באומץ רב ומנעו בגופם פיגוע קשה יותר״.
מפקד המחוז הדגיש כי ״מדובר באירוע חמור וקשה, משטרת ירושלים תמשיך בפריסה הרחבה של השוטרים ברחבי העיר, מתן מענה מהיר לכל אירוע כפי שנעשה בפיגוע זה ובפיגועים הקודמים בעיר.
אנו נפעל להשבת השקט והביטחון לעיר, באמצעות כוחות משטרה רבים״.
מפקד המחוז שלח תנחומיו למשפחות ההרוגים וברכת החלמה מהירה לפצועים.
מפקד המחוז קורא לציבור לגלות אחריות ואיפוק ולדווח למוקד 100 של המשטרה על כל אדם או חפץ חשוד או חריג.

3 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

 1. אמנם הכל מאתו יתברך וכל אחד יודע במה עליו להתחזק, אבל נראה שצריך לחדש ולחזק את המושג של משמר האזרחי בשכונות וה' יצילנו!

  שלומי |
  הגב
 2. בודאי שהכל מאתו יתברך וכל יודע במה עליו להתחזק, אבל נדעתי צריך לחדש ולחזק את משמר האזרחי בערי ישראל בכל שכונה ושכונה! וה' יצילנו!

  שלומי |
  הגב
 3. ימח שמם של הערבים . שה' ינקום נקמת דם עבדיו השפוך אמן

  יהודי |
  הגב