פיוס: הרבנים החרדיים נפגשו עם הרבנים הד"ליים

עוד לפני ההבהרה של מרן הגר"ע יוסף על הכיפות הסרוגות אמש (מוצ"ש), בסוף השבוע האחרון נפגשו בירושלים שעבר רבני הציונות דתית עם רבני החרדים הספרדים לכנס פיוס נדיר שאולי יהיה ראשון בסדרת מפגשים עתידיים.

את הכינוס יזם ראש המועצה האזורית שומרון גרשון מסיקה המקורב לרב שמואל אליהו ולרב אליקים לבנון. במפגש השתתפו: הרב שמואל אליהו – רבה של צפת והמועמד הציוני דתי לתפקיד הרב הראשי הספרדי לישראל, הרב חיים דרוקמן – יו"ר מרכז ישיבות בני עקיבא ולשעבר ראש מערך הגיור והרב אליקים לבנון – רב המועצה האזורית שומרון, חבר הנהלת מועצת יש"ע. מן הצד הספרדי-חרדי: הרב ראובן אלבז ראש ישיבת אורח חיים ומקורב לרב עובדיה יוסף, הרב ברוך שרגא – אב בית דין ירושלים, וכן הרב יצחק כהן רב שכונת שמואל הנביא והרב מאיר מזוז רב שכונת רמת אשכול. כולם רבנים המזוהים עם ש"ס, ומנהיגים קהילות גדולות.

מלשכתו של מסיקה נמסר כי מטרת המפגש הייתה כאמור פיוס. במפגש הוחלט בין הצדדים להפסיק את שיח השנאה. הן הצד הציוני והן הצד החרדי הסכימו ביניהם כי לא ניתן להמשיך עם שיח מסוג זה.

במסמך המסכם את המפגש כתבו הרבנים: "הצעד הראשון עליו הוחלט הוא לצאת בקריאה לטיהור וניקוי האווירה, הרבנים קראו לכל תלמידי חכמים, מרנן ורבנן, להיזהר בביטויים עולבים, להימנע משמות גנאי, ולנהוג כבוד איש ברעהו. כאשר כל עולם התורה ינהגו כבוד זה בזה תוכשר הקרקע להסכמות בכל הנושאים השנויים במחלוקת".

הרבנים החרדים הסבירו במפגש כי הציבור החרדי מצוי בימים אלה בכאב גדול בשל הלחץ על עולם התורה עקב נושא תקצוב הישיבות וגזירת הגיוס. את המציאות הגדירו ואמרו כי "ניחתת עליהם מכה אחר מכה".

במפגש הוחלט להרחיב את המפגשים וליצור מפגשים גם עם רבני הציבור הליטאי. עוד הוחלט ליצור אחדות בקרב הרבנים החרדים והציונים ולקיים מפגשים תכופים לליבון סוגיות יחד, ולצאת באמירה משותפת גם בנושא הגיוס. הרבנים הסכימו ביניהם כי יש לאפשר לאלו המעוניינים ללמוד תורה ללמוד בשקט מחד ומאידך יש למצוא פתרון לאלו שאינם חפצים ללמוד אך חובשים את ספסלי לימוד התורה.

מסיקה הסביר את הרקע למהלך: "לאחרונה התגברו הביטויים החריפים של המחנה החרדי ספרדי כלפי הציונות הדתית, אני סבור שאנשים אחים אנחנו ורב המשותף על המפריד, דווקא סמוך לתשעה באב עלינו לעשות כל מאמץ בכדי להגביר את המשותף. על כן פעלנו בכדי להפגיש בין בכירי רבני הציונית דתית לבכירי רבני הספרדים החרדים".

מקורות המקורבים לרב עובדיה יוסף רמזו כבר במפגש כי גם הרב עובדיה יוסף עצמו מצר על האווירה שנוצרה. וכי יש בכוונתו לצאת בהצהרה בנושא זה. כזכור, בדרשתו השבועית אכן אמר הרב יוסף דברים ברוח זו.

צילום: מ. א. שומרון

3 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

 1. בכותרת "הד"ליים" – ב-2 יודים. ולא ד"לים . על פניו יש הבדל. יתכן שיש לקצר ל-דת"לים, כדי שלא יטענו ששום דבר לא השתנה …

  א. בן שמואל |
  הגב
 2. אתם כותבים "להיזהר בביטויים עולבים, להימנע משמות גנאי", וממשיכים בכותרת בכינוי גנאי "הרבנים הדלים".
  אתם יכולים רק להתבייש.
  למותר לציין, שכינויי הגנאי באים תמיד רק מצד אחד: הצד החרדי.

  א |
  הגב