פיליבסטר – סיכומו של שבוע פוליטי

סיכום מושב הקיץ הגדוש, אירועי השבוע הסוערים בשס, הפלג הירושלמי הכפוי טובה, והגדולה המיוחדת של ראש עיריית אלעד

 

הח"כ התמים משס שסופג ושותק.

השבוע נפתח בסערה בעקבות הכתבות בעיתון ישראל היום על היום שאחרי שר הפנים אריה דרעי בשס, עניין ההקלטות חזר שוב לכותרות וכולם היו בטוחים שח"כ סורר חדש מתמרמר מתחת ליו"ר המכהן שעדיין לא ידוע אם יוגש נגדו כתב אישום, אך דינו כבר נחרץ ע"י מאן דהו בתקשורת. תחילה יצא הקצף על ח"כ יעקב מרגי שנחשב לח"כ הכי תקיף ומפולפל במפלגה, לאחר שהעיתונאים ראו שמרגי ודרעי מנהלים עסקים כרגיל, קם לו עיתונאי עז פנים והחליט שהח"כ הבעייתי הוא יצחק ועקנין.

אותו עיתונאי ידע שועקנין לא יגיב או יזעם בעקבות הדברים, שהרי הוא הח"כ הכי שקט בתנועת 'שס' ומעולם לא העסיק דובר שייחצן אותו כמו האחרים במליאת הכנסת, מה גם שועקנין הודיע כי זוהי הקדנציה האחרונה שלו בכנסת לאחר 22 שנות עשייה שהחלו עוד בעידן הקודם של דרעי, אז אם אפשר למצוא אחד שיהיה שק חבטות ולא יגיב לדברים החמורים נוכח תמימותו, הנה מצאו.

ועקנין עושה את עבודתו נאמנה בכנסת, הוא משתתף בכל הועדות בהן הוא חבר ואף מוזעק לשאר הועדות מהן חבריו נאלצו ללכת, בישיבת הסיעה השבועית הוא מכובד ע"י היו"ר בכל שבוע מחדש לשאת דברי תורה, ואפי' עוזרו הנאמן הוא לא אחר מאשר אחיינו של השר דרעי שמעיד על הקשר המעולה בין השניים, ועל כך שלא מדובר בח"כ הוותיק שמשתדל לברוח ממלחמות ומעדיף להתעסק בנושא החקלאות, הבייבי שלו, דבר נוסף אותו בטח לא קראתם עד עתה, בעקבות הדברים ועקנין נאלץ השבוע להוציא הכחשה שלא מדובר בו ולדברים אין כל בסיס, אך מי שקיבל את ההכחשה לא טרח אפי' לפרסם אותה.

 

כפוי טובה נשאר כפוי טובה.

ביום שלישי האחרון הצליחו שניים מהפוליטיקאים החרדים להביא הישג גדול לבחורי הישיבות ואברכי הכוללים, תקנות הגיוס אושרו לאחר שמונה חודשים של ישיבות ודיונים על כל פרט ופרט, נכון לא הכל לרוחנו אך בשונה מהתקנות מתקופת לפיד השינוי הוא עצום, ואדריכלי הניצחון הזה על גזירות לפיד הם חבר הכנסת אורי מקלב, סגן שר החינוך מאיר פרוש והשר לשעבר אריאל אטיאס.

אלא שקבוצה קיצונית הזויה וכפוית טובה בחרה להפגין נגד הח"כ המיוחד שפועל לטובת המגזר החרדי השכם והערב, בחורים ואברכים מהפלג הירושלמי הגיעו מתחת לביתו של אורי מקלב והפגינו נגדו כשהאבסורד הגדול הוא שהח"כ עצמו ניסה במהלך הועדה על התקנות להשתדל שגם הישיבות של אותם קיצונים לא יינזקו, אך כפויי טובה בעבר נשארים גם בעתיד.

 

שרוליק פרוש יותר מזרחי ממני

כולנו ראינו את הדאגה של ראש עיריית אלעד למשפחת סלומון ששלושה מבני המשפחה נרצחו בפיגוע הקשה בישוב חלמיש, אני בטוח שהחיבוק יוצא הדופן מעורר השראה בשונה מדעתם של אחרים, אך לא רק… יצא לי לשמוע ביום רביעי האחרון בשידור חי את ישראל פרוש מלווה את אחיו של אייל יפרח אחת משלושת הנערים שנחטפו ללשכת הגיוס.

מי שישמע את זה לא יאמין, ראש עיר חסיד מלווה חייל לבקו"ם ? מעט תמוהה, אך מי שיחפור מעט לעומק יבין עד כמה שרוליק פרוש עבר שינוי בארבעת השנים האחרונות. משפ' יפרח מתגוררת בעיר אלעד בסמיכות לביתו של ראש העיר, במשך השנים מאז האסון הכבד שפקד אותם התחבר ראש העיר עם בני המשפחה, עד כדי כך שהגיע ללוות את אחיו של אייל רגע לפני גיוסו לצה"ל.

זה כבר לא אותו ראש עיר שהספרדים לא אהבו בתחילת הקדנציה, החיבור שלו לעממיות ולמזרחים בעיר הוא מדהים, אומנם הוא הבן של, אומנם הוא חסיד בלבושו ובהנהגתו, אך המעשה האחרון של הקרבה והחמימות גרם לי להבין שבנפשו הוא מזרחי לא פחות ממני.

 

סיכום מושב.  

מושב הקיץ של הכנסת הסתיים אמש לאחר פחות משלושה חודשים גדושים ומשמעותיים בעיקר למגזר החרדי, המושב האחרון היה ללא ספק מלא עשייה מצד המפלגות החרדיות, ובין היתר כלל גם הישגים שהאחראים העיקריים להם הם גופי התקשורת החרדים שהפכו לבעלי השפעה על הפוליטיקאים החרדים.

רגע השיא של המפלגות החרדיות במהלך המושב היה החלטת הממשלה לבטל את מתווה הכותל שהוחלט גם הוא ע"י אותה ממשלה לפני שנה וחצי, ראשי המפלגות החרדיות קיבלו את שרצו מראש הממשלה לאחר מסע ארוך של דיונים, ויכוחים ואיומים. בנימין נתניהו לקח סיכון משמעותי במהלך שעשה, אך ידע שהוא מוכרח להתקפל לחרדים אם הוא רוצה את המשך תמיכתם, נכון איום ההכרה ברפורמים עדיין לא ירד מהפרק בעקבות הבג"ץ הצפוי של התנועות הרפורמיות, אך זה כבר לא בידיים של החכי"ם, למרות ההבטחות על חוק עוקף בג"ץ.

רגע השפל של החכי"ם החרדים היה ביום שני האחרון, שר העבודה והרווחה חיים כץ כינס את ועדת הרביעייה לפגישה בעניין העבודות בשבת, במהלך הפגישה שהתקיימה בחדרו של יו"ר הקואליציה דוד ביטן נשמעו צעקות רמות מצידו של השר כץ, לאחר מחצית השעה יצאו מהחדר חברי הכנסת מקלב, בן צור ומלכיאלי (אייכלר לא הגיע) והבשורות שהיו בפיהם הם "הובטח לנו להמשיך לעקוב כל שבוע ולהשתדל לתת כמה שפחות אישורים" או במילים אחרות לא סופרים אותנו בעניין העבודות בשבת.

זה כבר הפך למסע שבועי, החכי"ם החרדים נפגשים עם שר בכיר או מנכ"ל משרד הנוגע בדבר העבודות בשבת, ההבטחות עולות לחלל האוויר ולבסוף העבודות מתבצעות, ההיתרים ניתנים והכל כשהיה, ח"כ שאינו נכלל ברביעייה אמר לי שעה קלה לאחר סיום הפגישה עם כץ "עושים מאיתנו צחוק, ההבטחות של כץ רשומות על הקרח, והוא גם צועק ומרגיש שהוא עושה לנו טובה, פשוט בושה", ללא ספק ידם של המפלגות החרדיות בעניין השבת על התחתונה".

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.